Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zrelaksować psa?

2019-12-01
Jak zrelaksować psa?

Zapewnij bezpieczne miejsce

Jednym z podstawowych aspektów życia z psem, który jest nerwowy, będzie przygotowanie mu miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. To ważne, bo czasami zwierzę bardzo przeżywa choćby odwiedziny bliskich Ci osób albo przyjaciół i nie może znaleźć sobie miejsca, w którym będzie odczuwać komfort.

Prostym rozwiązaniem jest ułożenie legowiska dla psa w cichym miejscu, z dala od przestrzeni, po której często poruszają się domownicy lub goście. To jednak może nie pomóc zwierzęciu, które nie czuje się całkiem pewnie na otwartej przestrzeni. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie transporter dla psa albo klatka kennelowa. Naucz psa, że przebywanie w niej wiąże się z przyjemnościami, na przykład jedzeniem. Szanuj jego przestrzeń – nie wyciągaj go na siłę, nie pozwalaj domownikom i gościom wkładać do niego rąk. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że możesz zastosować je również w podróży.

Zapobiegaj fiksacjom

Jeśli pies jest stale albo często narażony na stres, to z czasem kształtuje zachowania, które pomagają mu go rozładować. Niestety często są to fiksacje – szkodliwe wzorce, które sprawiają, że pies na przykład goni ogon, obgryza meble czy wylizuje do krwi własne łapy. Twoim zadaniem jest zaproponowanie pupilowi alternatywnego rozwiązania, które pozwoli mu poczuć się pewniej.

Świetnie w tym względzie sprawdzają się wszelkie gryzaki i zabawki, które pies może przeżuwać i lizać. Wynika to z faktu, że te dwa zachowania pomagają psu w instynktowny, naturalny sposób rozładować stres. Jeśli masz psa na oku, daj mu wytrzymały gryzak albo węzełek ze sznurka do żucia. Sprawdzą się również naturalne, suszone przysmaki dla psów. Jeśli musisz zostawić psa samego, przygotuj mu porcję jedzenia w zabawce na smakołyki. Najlepiej, aby była to mokra, lekko zamrożona karma, którą pies może spokojnie wylizywać.

Problemy przy misce

Jeśli masz adoptowanego psa, to z dużym prawdopodobieństwem będzie on wykazywał problemy przy misce. Najczęściej zwierzę bardzo szybko pochłania pokarm, co jest dla niego niezdrowe – jest to również objaw stresu będący pozostałością po pobycie w schronisku. Taki nawyk zagraża zdrowiu, a nawet życiu psa, a przede wszystkim potęguje jego przekonanie, że jedzenie z miski wiąże się ze stresem.

Aby rozwiązać ten problem wybierz odpowiednią miskę i technikę karmienia. Oczywiście karma dla psa podawana z ręki jest dobrym wyborem, ale nie zawsze jest to możliwe w przypadku każdego posiłku. Sprawdzi się tutaj jednak miska spowalniająca jedzenie. Pies zjada wolniej, traktuje jedzenie jako zabawę, a Ty możesz dosypywać mu po kilka ziarenek karmy, co również buduje pozytywne skojarzenia. Do takiej miski możesz też wrzucić mokrą karmę, którą pies ma wylizywać, aby wybrać zamiast niej specjalną matę. Smarujesz ją karmą lub musem, lekko zamrażasz i oferujesz psu jako jeden z posiłków.

Codzienny sposób na wrażliwego psa

Połączenie wszystkich powyższych metod pozwala psu wykorzystać wszelkie możliwe momenty na rozładowanie stresu. Jest jednak jeszcze coś, co będzie pomocne przy wychowaniu nerwusa: rutyna. Psy cenią sobie, gdy zasady w domu są jasne i niezmienne. Lubią również czuć się bezpiecznie, gdy znają rytm dnia i następujące po sobie wydarzenia. Jeśli Twój pies ma zapewnioną rutynę na co dzień, o wiele łatwiej będzie Ci wprowadzać nowe elementy do jego życia – reszta będzie bowiem znana i komfortowa.

A co na wyjątkowe sytuacje?

Czasami dochodzi do sytuacji, w których pies jest eksponowany na bardzo silny stres. Zazwyczaj są to okolice Sylwestra, ale również wydarzenia losowe w życiu. W takiej sytuacji warto zacząć z wyprzedzeniem podawać środki na uspokojenie i stres. Są to preparaty działające długofalowo, na bazie ziół, bezpieczne dla psa. Nie ogłupiają go, a pozwalają sterować poziomem hormonów stresu i ułatwiają psu wyciszenie.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze.
2024-06-07
zadowolona
pixel