Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak żywić małe zwierzęta domowe?

2019-09-02
Jak żywić małe zwierzęta domowe?

Co jedzą świnki morskie?

Świnki morskie zwane również kawiami domowymi są zwierzętami przede wszystkim roślinożernymi. W ich diecie nie powinny pojawiać się produkty mięsne ani nabiał, bo mogą szkodzić tym wrażliwym zwierzętom. Podstawę diety stanowi siano – jeszcze zielone i aromatyczne. Dodatkowo można podawać świnkom zieleninę w formie natek i listków, upewniając się wcześniej, że wybrane przez nas składniki na pewno są bezpieczne. Dodatek do diety powinny stanowić plasterki warzyw i owoców – zarówno świeże, jak i suszone. Gotowa karma sprawdzi się jako uzupełnienie żywienia, bo zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia zwierząt.

Co jedzą chomiki?

Chomiki są zwierzętami preferującymi głównie dietę roślinną. Szczególnie istotne w ich żywieniu są zboża oraz nasiona, które powinny stanowić podstawowe pożywienie. Mieszankę warto stworzyć samodzielnie ze świeżych składników, takich jak ziarna owsa i pszenicy, nasiona dyni czy słonecznika w ograniczonych ilościach. Gotowe mieszanki dla chomików powinny stanowić uzupełnienie diety, jako że są pełnowartościowe, ale mogą nie zawierać wszystkich niezbędnych elementów. Dodatkiem mogą być suszone i świeże warzywa (ogórek, marchewka) oraz owoce (banan, jabłko, gruszka). Atrakcyjnym uzupełnieniem diety są gotowe kolby. Należy jednak podawać je w ograniczonych ilościach – zawierają sporo miodu, który może powodować nadwagę u zwierząt. Dobrze jednak ścierają zęby. Alternatywnie pomóc w ścieraniu siekaczy może kostka wapienna.

Co jedzą szczury?

Szczury należą do zwierząt głównie roślinożernych, w diecie których powinno się pojawić jednak mięso. Może ono przyjmować formę piersi z kurczaka albo po prostu… wysokobiałkowej, mięsnej karmy dla kota. Podstawę szczurzej diety stanowią jednak ziarna, takie jak owies lub płatki owsiane, kukurydza czy pszenica. Dodatkowo podawane powinny być surowe lub suszone owoce i warzywa, które należy obrać ze skórki i z których trzeba usunąć pestki. Dodatek stanowić mogą produkty mleczne oraz gotowane jajka, które jednak należy podawać w niewielkich ilościach, obserwując, czy zwierzę nie ma objawów alergii. Dla szczurzych zębów przydadzą się twarde gałązki drzew owocowych. Smacznym uzupełnieniem są kiełki, niektóre gatunki ziół czy trawa lub babka lancetowata. Gotowy pokarm powinien stanowić dodatek.

Co jedzą myszki?

Wbrew pozorom – nie głównie żółty ser. Są to zwierzęta wszystkożerne, ale podstawę ich zdrowej diety muszą stanowić ziarna i zboża, takie jak owies, jęczmień czy ryż. Dodatkiem są warzywa, na przykład brokuły, a także owoce – szczególnie te soczyste, jak arbuzy czy jabłka. Warzywa zielone są dobrym wyborem z uwagi na dużą zawartość błonnika. Banany z kolei są bogate w białko. Jako dodatek do diety można podawać suche, świeże siano oraz suszone zioła, pod warunkiem, że nie noszą śladów pleśni. Pokarm dla myszy stanowią też chudy nabiał oraz gotowane, białe mięso, które należy podawać w ograniczonych ilościach. Jeśli wybierasz gotową karmę, weź pod uwagę produkt jak najbardziej naturalny, bez dodatków w formie konserwantów czy przypraw.

Co jedzą koszatniczki?

Podstawą diety koszatniczek powinny być zioła, niektóre gatunki traw, gałązki drzew oraz siano. Wszystkie te produkty powinno podawać się w formie wysuszonej, aby nie powodowały niepokojów w układzie pokarmowym. Szczególnie chętnie jedzone są mięta, melisa i pokrzywa. Najlepiej, abyś hodował je samodzielnie albo kupował w formie ekologicznego suszu, by mieć pewność, że są wolne od zanieczyszczeń i chemii. Gałązki z listkami pochodzące z drzew owocowych zachwycą zmysł smaku tych zwierząt i pomogą im ścierać siekacze. Lepiej unikać natomiast owoców z uwagi na wysoki poziom cukru. Gotowa karma dla koszatniczek może stanowić uzupełnienie żywienia.

Co jedzą króliki?

Króliki są zwierzętami wyłącznie roślinożernymi. Zdecydowaną większość ich diety muszą stanowić siano oraz zioładokładnie wysuszone i wolne od pleśni, najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw, a przez to wolne od zanieczyszczeń i chemii. Dodatkowo w ramach uzupełnienia żywienia warto podawać nieduże ilości warzyw, jednakże raczej unikać marchwi, bo wbrew wielu mitom nie jest najlepszym wyborem dla tych zwierząt. Owoce mogą być całkowicie pominięte w diecie zwierząt, a na pewno nie powinny być podawane regularnie i codziennie. Dla uzupełnienia diety o ewentualne braki minerałów i witamin zasadne jest podawanie niedużych ilości granulatu jako dodatku.

Zasady żywienia małych zwierząt

Wszystkie małe zwierzęta powinno się żywić według konkretnych zasad. Suche jedzenie, na przykład granulat albo mieszanki, należy wymieniać po jednym dniu, bo mogą zostać zanieczyszczone odchodami. Podobnie konieczna jest wymiana wody, zwłaszcza w upalne dni. Siano, zioła oraz zieleninę dobrze jest umieścić tak, aby nie miały szansy wymieszać się ze ściółką, co mogłoby spowodować zanieczyszczenie pożywienia. Wszystkie świeże rzeczy – warzywa czy owoce – po kilku godzinach należy wyjąć z klatki, jeśli zwierzę ich nie zjadło. Tutaj przydają się stałe godziny karmienia, aby zwierzęta były przyzwyczajone, że o danej porze zawsze jedzą. Zapobiegnie to marnowaniu pożywienia.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel