Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki wybrać drapak dla kota? Najlepsze drapaki dla małych i dużych kotów

2021-06-24
Jaki wybrać drapak dla kota? Najlepsze drapaki dla małych i dużych kotów

O tworzeniu bezpiecznej, wartościowej, odpowiednio wzbogaconej przestrzeni psa wiemy całkiem sporo, szczególnie, gdy nie jest on tylko domownikiem, ale prawdziwym towarzyszem życia. Świadomość siły instynktów i wagi pierwotnych potrzeb oraz konieczności ich realizacji w codziennych warunkach sprawia, że każdego dnia coraz bardziej aktywnie, w poczuciu odpowiedzialności, ale i niesłabnącej przyjemności dbamy o to, by nasz pies po prostu miał co robić. A jak to jest z kotem?

Czy dostatecznie wiele wiemy o wzbogaceniu przestrzeni życiowej kota? Potrafimy dobrać do jego potrzeb takie bodźce, które rzeczywiście sprzyjać będą realizacji pierwotnych potrzeb i wolności, nie dezorientując i nie stresując naszego wyjątkowego przyjaciela? Zapewnienie kotu odpowiednich wrażeń oraz bezpiecznych źródeł aktywności psychoruchowej w domowym zaciszu jest szczególnie ważne, ponieważ niewychodzący kot możliwości realizacji pierwotnych instynktów ma tak naprawdę niewiele. To źle, ponieważ w jego przypadku zawsze prowadzi to do zaburzeń funkcjonowania i problemów ze zdrowiem. Co zatem robić, by niewychodzącemu kotu żyło się dobrze, by czuł się swobodny, ale i bezpieczny? Jak urozmaicić przestrzeń by spełniła szczególne wymagania kota?

Legowisko i drapak dla kota – duet doskonały

Wydawać by się mogło, że wybór legowiska i drapaka nie wymaga szczególnego zaangażowania – oba te przedmioty codziennego użytku muszą znaleźć się w domu, w którym jest kot, ale nie są one żadnym wielkim urozmaiceniem przestrzeni, do którego należałoby przywiązać wielką wagę. Takie myślenie to podstawowy błąd! Choć trudno wyobrazić sobie koci dom bez tak podstawowych akcesoriów, to jednak ich wybór nie powinien, a wręcz nie może być przypadkowy. Akcesoria dla kota, takie jak odpowiednio dobrane legowisko dla kota i drapak dla kota tworzą duet doskonały, łączący niezwykle ważny dla zwierzęcia odpoczynek w bezpiecznej strefie, relaks w niedostępnym dla innych azylu oraz aktywność w poczuciu pełnej swobody i bezpieczeństwa.

Drapak dla kota – wysoki, niski, stojący czy podwieszany

Nie ma na świecie dwóch takich samych kotów. Nie chodzi tu oczywiście o wygląd, ponieważ wiele osobników nie różni się od siebie specjalnie i gdyby nie ich niepowtarzalna osobowość, można by je z łatwością ze sobą pomylić. Jednak koty mają w to coś, co wyróżnia je spośród innych – każdy jest wyjątkowy i każdy wymaga indywidualnego podejścia. Jedno jednak wpisane jest w naturę wszystkich kotów na świecie, mianowicie instynktowne drapanie. Zachowanie to obraca się przeciwko opiekunom, gdy pod koci pazur trafiają kolejne ulubione meble i akcesoria domowe, od dywanów, przez kanapy, drewniane komody, po zasłony, drzwi i schodowe barierki. Choć obraz głębokich zadrapań na tapicerce lub powierzchni mebli potrafi sprawić, że do oczu cisną się łzy, za instynkt nie można kota winić. Jedynym, co możemy w tej sytuacji zrobić to prawidłowo go ukierunkować.

Atrakcyjny drapak dla kota to podstawa wyprawki czworonoga, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki wybrać, by spełnił wymagania i trafił w preferencje naszego kota. Wybierając idealny drapak dla kota, warto zacząć od uważnej obserwacji jego codziennych zachowań. To one pozwolą nam zdecydować, jaki drapak dla kota będzie najlepszy – wysoki czy niski, z półkami ułożonymi pionowo czy poziomo, stojący czy podwieszony pod sufitem. Prawidłowo wybrany drapak pozwoli kotu zaspokoić potrzeby najważniejsze behawioralne, a jednocześnie ma szansę stać się ulubionym miejscem zabaw i wypoczynku w domowym zaciszu.

Jaki drapak dla dużego kota sprawdzi się najlepiej?

Potrzeba drapania u kota nie jest ograniczona wiekiem zwierzęcia, kot drapie od kiedy zacznie chodzić aż po ostatnie dni życia. To jego instynktowna, nieelastyczna (bowiem nie sposób jej wyeliminować) i elastyczna zarazem (bo można zmodyfikować formę i miejsce jej realizacji) potrzeba, której należy poświęcić sporo uwagi, ukierunkowując jej realizację. Kot ma prawo drapać tak, jak pies szczekać. Naszym zadaniem zaś jest zapewnić mu do tego odpowiednią przestrzeń. Skoro jednak wiek kota nie ma tu znaczenia, jakie inne czynniki stanowić będą wyznacznik dla wyboru odpowiedniego drapaka? Przede wszystkim wielkość kota, jego preferencje względem aktywności, styl życia oraz siła instynktów.

Duże drapaki, z wieloma półkami, budkami, domkami, hamakami, drabinkami i pochylniami zapewniają zwykle najwięcej frajdy zarówno tym mniejszym, jak i większy kotom. Ważne, by niezależnie od sposobu ułożenia stref w obrębie drapaka, jego wysokości czy dodatków do zabawy był on dostatecznie stabilny dla cięższego zwierzęcia. Drapak dla dużego kota musi być też większy i bardziej rozłożysty, aby pozwolił kotu na skakanie, swobodne przemieszczanie się między poziomami oraz charakterystyczne wyciąganie, należące do zachowań sekwencyjnych. Dobrze, by był też solidnie wykonany, bowiem duży kot drapie zwykle jeszcze bardziej intensywnie.

Najlepsze drapaki dla kota – sprawdź najnowsze propozycje w sklepie keko

Kot to trudny zawodnik, a sprostanie jego wysokim wymaganiom często sprawia opiekunom trudności. Wybór drapaka, podstawowego elementu wyposażenia kociej przestrzeni wcale nie jest prostym zadaniem, dlatego w sklepie keko.pl pomagamy w znalezieniu akcesoriów, które mają szansę zadowolić nawet najbardziej kapryśnego, zdystansowanego do nowości w domu kota. Od czego jednak zacząć, gdy tyle propozycji wokoło? Jak wybrać najlepszy drapak dla kota i zyskać pewność, że go zaakceptuje? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Idealny drapak dla kota posiada trwałą, pionową podstawę, która stopniowo rozgałęzia się, tworząc dla zwierzęcia istny park rozrywki. Jest on dostatecznie wysoki, by stanowił atrakcję i na tyle solidny, by nie wzbudzał awersji oraz reakcji stresowych u bardziej wrażliwych zwierząt.

Najlepsze drapaki dla kota w sklepie keko.pl spełniają wszystkie powyższe wymagania. Dostępne modele są jednocześnie na tyle estetyczne, by trafiły w gust opiekunów, stanowiąc przyjemny wizualnie element aranżacji nowoczesnego wnętrza. Drapak to z pewnością ważny element wzbogacający przestrzeń – ciekawy tor przeszkód, z ukrytymi tu i ówdzie strefami relaksu, który pozwoli kotu skutecznie walczyć z nudą. Przede wszystkim jednak służy on do drapania, dlatego w keko.pl wybraliśmy akcesoria spełniające podstawowe i najważniejsze założenie, jakim jest swobodna realizacja tej właśnie potrzeby. Sprawdź opinie o najlepszych drapakach dla kotów w keko.pl i dokonaj wyboru jeszcze bardziej świadomie – w tak ważnej kwestii lepiej nie zawieźć kota.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-04-24
POLECAM
pixel