Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kanarek - jak dbać?

2018-01-23
Kanarek - jak dbać?

Historia kanarków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szlachetnymi i potrzebnymi zwierzętami były niegdyś kanarki. Pierwotnie kanarki pochodzą, jak sama nazwa mówi, z Wysp Kanaryjskich, choć spotyka się je również na Maderze oraz w lasach Azorów. Pierwszy raz w źródłach wspomnienia o nich ukazały się w drugiej połowie XVIII wieku. To właśnie od kanarków dziko żyjących wzięły się gatunki domowe, które w Europie pojawiły się w okolicach XV wieku, po przejęciu przez Hiszpanów Wysp Kanaryjskich. Kanarki początkowo chowane były głównie w klasztorach, potem zaś zostały eksportowane do Anglii czy na obszar obecnej Belgii, a następnie m.in. do Francji czy Ameryki. Kanarki ceniono szczególnie w okolicach, w których występowały kopalnie, ponieważ stosowano je jako swoiste mierniki jakości powietrza, ostrzegające m.in. przed wybuchami ulatniającego się metanu. Na każdej zmianie był człowiek odpowiedzialny za kanarka oraz jego obserwację. Z czasem, z uwagi na piękny wygląd kanarków i ich śpiew zdecydowano się na hodowlę typowo wystawową i hobbystyczną.

Co z klatką?

Klatka dla kanarka nie musi być imponujących rozmiarów, o ile zwierzę ma zapewnione codzienne możliwości rozprostowania skrzydeł np. w pokoju. Warto oczywiście zabezpieczyć wnętrze na tę okoliczność, usuwając m.in. gorące obiekty, zamykając okna czy usuwając potencjalnie stresogenne czynniki, jak… domowy kot. Niemniej warto, aby klatka pozwalała ptakowi na krótki przelot z jednego miejsca w drugie. Żerdki warto, aby były wykonane z metalu albo metalu powleczonego plastikiem. Przerwy między prętami nie mogą być zbyt duże, bo ciekawski ptak może wsadzić przez nie głowę. Warto, aby klatka miała prostokątny kształt bez zbędnych np. spadzistych dachów, co zapewni kanarkowi maksymalną przestrzeń. Klatkę należy regularnie czyścić, najlepiej raz w tygodniu, łącząc tę czynność nie tylko z wymianą ściółki, ale również wycieraniem żerdek, na których mogą znaleźć się ptasie odchody. Ważne jest odczepiane dno albo wysuwana szuflada, co znacznie oszczędzi ptakom stresów przy sprzątaniu. Dno klatki powinno być wysypane piaskiem, w którym ptaki mogą chcieć zażywać również suchych kąpieli.

Co z pożywieniem?

Następnym istotnym elementem jest pożywienie dla ptaka. Przede wszystkim w klatce powinien być zamontowany pojnik, w którym znajduje się codziennie zmieniana – w gorące dni nawet dwa razy dziennie – świeża woda. Podstawowym pożywieniem dla ptaka jest oczywiście ziarno; wybierając mieszanki gotowe warto sprawdzić, aby były wolne od konserwantów czy barwników. Pokarm dla ptaków warto uzupełniać raz dziennie, w razie zabrudzeń we wnętrzu karmnika wyrzucając starą mieszankę; dawkowanie nowej porcji to zwykle ok. łyżeczki na jednego ptaka. Dodatkami mogą być m.in. nasiona słonecznika w niedużych ilościach, świeże warzywa (starta marchew, sałata), świeże owoce (gruszki, jabłka), zioła (pokrzywa, mniszek lekarski). W okresach pierzenia zapewniamy ptakom dodatki takie jak np. mieszanka jajeczna (w okresie wylęgu) albo nasiona trawy afrykańskiej (wzmagające intensywność śpiewu).

Warto też zauważyć, że w klatce kanarka, odwrotnie niż np. w klatkach papug, niepotrzebne są dodatkowe zabawki, lustereczka itd. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalnie zabudowaną miseczkę wypełnianą świeżą, ciepłą wodą, w której kanarki mogą zażywać kąpieli – te bardzo lubią.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Super!
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel