Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kąpanie psów - czyli jak często kąpać psa

2016-06-01
Kąpanie psów - czyli jak często kąpać psa

Każdy pies co jakiś czas wymaga kąpieli, podczas gdy w społeczeństwie nadal tkwi błędny pogląd, że kąpanie psa może spowodować u niego wiele chorób. Sprawdźmy, jak sprawa wygląda w rzeczywistości i w jaki sposób należy psa kąpać. Kąpanie psów jest jednym z tych tematów higienicznych i pielęgnacyjnych psa, które często są pomijane przez właścicieli. Wiele czworonogów nie przepada za kąpielami ? nie jest to jednak powód, aby zupełnie ich unikać.

Jak często kąpać psa?

Podstawową sprawą jest dostosowanie odpowiedniej częstotliwości kąpania psa. W przypadku wielu psów sierść oczyszcza się sama, dlatego nie ma potrzeby regularnego ich kąpania; w takim przypadku robimy to, gdy pies zabrudzi się, wytarza w czymś nieprzyjemnie pachnącym bądź sam zaczyna wydzielać niemiłe aromaty. Kąpiel jest wskazana, jeśli pies przechodzi leczenie chorób skórnych ? wówczas stosuje się odpowiednie preparaty.

W przypadku większości psów jako podstawowa pielęgnacja wystarczy codzienne rozczesywanie. W przypadku psów z włosem, czyli sierścią o charakterystycznej strukturze zbliżonej do ludzkiego włosa, kąpanie należy powtarzać regularnie, np. raz w tygodniu. Warto stosować specjalne szampony przeznaczone do takiego rodzaju sierści, a dodatkowo również odżywki zapobiegające przetłuszczaniu oraz preparaty do rozczesywania? w przypadku psów o długiej sierści.

W jaki sposób kąpać psa?

Choć może wydaje się to mało istotne, niezbędna jest odpowiednia technika kąpieli psa. Przede wszystkim należy przygotować wodę, która będzie lekko ciepła ? w ten sposób kosmetyki lepiej zadziałają. Szampon powinien być dobrany do rodzaju sierści oraz oczekiwanego efektu kąpieli; wybielający dla psów o białej sierści, pogłębiający czerń dla tych o czarnej, usuwający zabrudzenia dla psów o jasnej okrywie albo delikatny, ziołowy ? dla psich alergików. Psa należy opłukać, a potem wetrzeć preparat do wytworzenia piany i dokładnie go spłukać, unikając okolic pyska i uważając, aby nie nalać psu wody do uszu. Warto kąpać psa po ostatnim spacerze, a następnie trzymać go w domu, aby mógł całkowicie wyschnąć.

W przypadku psów o długiej sierści w złej kondycji bądź takich, u których pielęgnacja została zaniedbana i powstały kołtuny, dobrze jest zastosować kosmetyki ułatwiające rozczesywanie ? szczególnie odpowiednią odżywkę po kąpieli. Większe kołtuny należy usunąć jeszcze przed kąpaniem psa; w tym celu stosuje się preparaty w sprayu, ułatwiające wyczesywanie długiej sierści.

Zdarza się, że pies bardzo nerwowo reaguje na kąpiele bądź potrzebowałby codziennego kąpania, które może być niezdrowe. W takim przypadku warto zdać się na suche szampony, które odświeżają sierść, a jednocześnie nie wymagają kontaktu z wodą, co znacznie zmniejsza stres u psa podczas zabiegu.

Kąpanie psa z problemami skórnymi

Niekiedy może się okazać, że nasz pupila ma problemy skórne co może wymagać kąpieli psa w specjalnych leczniczych szamponach dermatologicznych. W takim przypadku warto wykąpać naszego psa kilka razy w ciągu miesiąca (co około 7 dni) w specjalnym weterynaryjnym szamponie pozostawiając go wg instrukcji producenta na około 5 minut na skórze psa przed spłukaniem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-21
Rewelacja
pixel