Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmienie labradora – jak wybrać karmę?

2019-04-19
Karmienie labradora – jak wybrać karmę?

Dlaczego labrador tyje?

Odpowiedź jest prosta: prawdopodobnie dlatego, że ilość spożywanych przez niego kalorii jest nieadekwatnie duża do potrzeb. Oczywiście zdarza się, że pies dodatkowo cierpi na choroby, na przykład schorzenia trzustki, które mogą rzutować na jego wagę. W takim przypadku jednak jeszcze ważniejsze jest zdiagnozowanie psa i rozpoczęcie leczenia, które szybko przywróci prawidłową masę ciała.

Niemniej jednak nadwaga w przypadku labradorów w większości przypadków związana jest z błędami żywieniowymi ich właścicieli. Dostępność pokarmu przez cały czas, dokarmianie pomiędzy porami posiłków, serwowanie zbyt dużych porcji – to najczęstsze przyczyny nadmiernej wagi. Do tego można dodać jeszcze nieprawidłowo dopasowaną karmę. Sprawy nie ułatwia też fakt, że…

Labradory mają tendencję do tycia

I jest to cecha, którą chciano uzyskać przez wiele lat doboru hodowlanego. Chodzi konkretnie o zwiększoną objętość podskórnej tkanki tłuszczowej, która była bardzo istotna z punktu widzenia pracy, do której stworzony został labrador retriever. Jako pies aportujący z wody musiał być przystosowany do pokonywania szybko dystansu dzielącego go od postrzałka, ale również przebywania przez dłuższy czas w wodzie – stojącej i płynącej – o różnych porach roku. Dodatkowa warstwa tkanki tłuszczowej pod skórą wraz z grubą, dwuwarstwową, praktycznie wodoodporną sierścią pomagała psu utrzymać prawidłową temperaturę ciała i chroniła przed wychłodzeniem.

Oczywiście, wówczas nie zakładano, że obecność tej tkanki spowoduje nadwagę u psów, bo z założenia były to psy myśliwskie i pracujące. Ilość ruchu rekompensowała nawet zwiększoną dawkę pokarmu, dlatego psy nie tyły, ale miały charakterystyczną, mocną budowę ciała z wrażeniem nadprogramowej skóry. Dziś jednak, gdy psy te są głównie zwierzętami towarzyszącymi, pojawił się problem nadwagi i otyłości.

Dlaczego nadwaga u labradora jest groźna?

Przede wszystkim dlatego, że pojawia się często bardzo szybko i jest trudna do opanowania z wyżej wymienionych powodów. Dodatkowo rasa ta ma skłonność do problemów ze stawami, głównie dysplazji. Zwiększona masa ciała będzie przyczyniała się do dużego obciążenia stawów, co w konsekwencji może prowadzić do problemów z poruszaniem się, a nawet konieczności wszczepienia psu protez stawowych.

To jednak nie jedyny problem. Nadwaga i otyłość znacząco skracają życie psów, które w przypadku dużych ras i tak jest krótsze niż w przypadku ras małych. Zwiększona masa ciała osłabia układ pokarmowy, oddechowy i utrudnia pracę serca. Znacznie pogarsza również samopoczucie psa, zwłaszcza w upały, kiedy cały organizm znajduje się w intensywnym trybie pracy, aby utrzymać właściwą temperaturę. To prowadzić może nawet do udaru.

Co więcej, nadmierna masa ciała u labradora może być bezpośrednio powiązana z pojawieniem się cukrzycy oraz innych schorzeń, na przykład niewydolności trzustki. Jak widać, zagrożeń jest bardzo dużo – nie warto ryzykować życiem psa.

Jak wybrać karmę dla labradora?

Warto zadbać, aby w przypadku psa o standardowej aktywności karma nie była przesycona białkiem i miała niski poziom węglowodanów. Warto unikać na dłuższą metę pokarmu ze zbożami, który może zwiększać tendencję do tycia. Dobrze jest wybierać produkty z większą zawartością włókna pokarmowego, które zwiększa uczucie sytości przy zachowaniu niższych dawek żywieniowych oraz odpowiednim zbilansowaniu karmy. Produkt powinien zawierać dodatkowe składniki wspomagające przekształcanie tłuszczu w energię, a więc stymulujące przemianę materii, na przykład takie jak L-karnityna.


Jeśli nie chcesz wybierać samodzielnie, przeglądając składy, możesz zdecydować się na dwa rozwiązania. Po pierwsze, wybrać karmę przeznaczoną dla labradorów, w przypadku, gdy Twój pies ma prawidłową masę ciała. Gdy mowa o czworonogu z nadwagą, lepszym wyborem będzie karma dla psów z nadwagą i otyłością, o obniżonej kaloryczności, aż do momentu, gdy pies nie wróci do prawidłowej wagi.

Nawyki żywieniowe – jak karmić labradora?

Zdrowy pies może być na karmie light i nadal przybierać na wadze. Dlaczego? Bo właściciel nieprawidłowo z nim postępuje, kształtując złe nawyki żywieniowe. Dlatego pamiętaj, aby:

  • zawsze dawać psu właściwą dawkę karmy,
  • pokarm dawać w misce na kwadrans dwa razy dziennie, o stałych porach, i zabierać miskę bez względu na to, czy pies zjadł karmę do końca,
  • nie dokarmiać psa ludzkim jedzeniem, resztkami ze stołu,
  • wszystkie stosowane przysmaki dla psów odliczać od porcji dziennej karmy, czyli zmniejszać ilość karmy dawanej w misce,
  • poić psa wyłącznie wodą,
  • nie pozwalać na zjadanie resztek na spacerach.

Dodatkowo warto też zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku psów z nadwagą dobrze jest najpierw zadbać o zrzucenie nadmiernych kilogramów, a potem stopniowo wydłużać spacery i zwiększać ich intensywność.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Dziękuję
2024-06-16
Jak zawsze OK
pixel