Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmy dla kotów rasowych

2017-05-05
Karmy dla kotów rasowychWraz z pojawieniem się rozmaitych ras zmieniają się również potrzeby żywieniowe kotów, jeśli chodzi o ilość składników odżywczych, sposób ich bilansowania czy przewagę niektórych dodatków nad innymi. Kolejną sprawą jest dostosowanie kształtów granulek do potrzeb konkretnych ras, co jest niezwykle istotne zarówno w przypadku kotów o czaszce brachycefalicznej, jak i tych o znacznych rozmiarach.

Dlaczego dla ras?

Przede wszystkim warto zauważyć, że kot domowy rasy mieszanej – czyli popularny dachowiec – może znacznie różnić się wyglądem od kota rasowego. To właśnie wygląd jest podstawowym elementem, dzięki któremu większość laików jest w stanie rozróżnić najbardziej znane rasy kotów. Na wygląd ten składa się kilka elementów. Z jednej strony jest to kształt czaszki i pyszczka – jeśli nos jest cofnięty jak np. u kotów perskich, mruczek może mieć problem z pobieraniem granulek suchej karmy o regularnym kształcie. Z drugiej strony do wyglądu dołącza również niekiedy długa, bardzo okazała szata, wymagająca dodatkowej suplementacji w celu utrzymania jej poprawnej struktury. W końcu na wygląd składają się również rozmiary kota, np. w przypadku kotów norweskich leśnych. To jednak nie wszystko, bo rasowość to nie tylko wygląd, ale również i charakter, a także predyspozycje do schorzeń powodowane przede wszystkim konkretną pulą genową wykorzystywaną przy utrzymywaniu rasy. Ten aspekt również biorą pod uwagę karmy dla kotów rasowych marki Royal Canin.

Choroby pod kontrolą

W przypadku niektórych ras – np. kotów syjamskich – rozmnażanie w ramach dość ograniczonej puli genowej wpłynęło na skłonność przedstawicieli rasy do schorzeń układu moczowego. Z tego powodu potrzebują one karmy, która ma odpowiedni stosunek wapnia i fosforu, zapobiegający tworzeniu się kamieni czy nawrotom infekcji. Z kolei koty bengalskie mają dość wrażliwy układ pokarmowy, wymagający przede wszystkim dodatkowej ochrony. Z tego powodu karma przygotowana dla nich będzie miała nieco inne proporcje i dodatki aniżeli karmy dla innych kocich ras.

Dostosowane do potrzeb

Jeśli dotychczas nie znałeś pojęcia czaszki brachycefalicznej, to wystarczy, że spojrzysz na koty perskie. Te niezwykle popularne w swoim czasie, a jednocześnie bardzo majestatyczne i charakterystyczne koty mają wyjątkowo cofnięty nos. Cecha ta była utrzymywana jako dominująca przy rozmnażaniu i stała się znakiem rozpoznawczym kotów, jednocześnie przysparzając im również nieco problemów. Podstawowe z nich polegają na kłopotach z pobieraniem pokarmu – cofnięty pyszczek nie pozwala dobrze złapać granulki z miski. Z tego powodu karmy dla kotów perskich mają specjalnie dostosowany kształt krokietów, który znacznie ułatwia i uprzyjemnia proces jedzenia, usuwając z kociego życia frustrację.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4687 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Jak zawsze wszystko na najwyższym poziomie
2024-03-28
Wszystko ok
pixel