Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmy w wersji small – granulat stworzony dla miniaturek

2021-11-16

Różnicowanie karm na rynku pod względem wielkości czworonożnych odbiorców nie jest niczym niezwykłym – podział na karmy small, medium i large stanowi podstawę kategoryzacji produktów już od dawna. Ma to jasne uzasadnienie, ponieważ potrzeby psów małych, średnich i dużych różnią się od siebie dość znacznie, co przekłada się na kompozycję receptur karm pełnoporcjowych, wybór odpowiednich surowców i składników funkcjonalnych o określonym działaniu, ukierunkowanym na wsparcie zdrowia i czynności organizmu psa określonej wielkości. Ale to nie wszystko. Tworząc produkty żywieniowe dla psów różnych grup rasowych producenci uwzględniają nie tylko ich biologiczne potrzeby żywieniowe, ale również możliwości anatomiczne psów – stąd gotowe karmy suche różnią się między sobą nie tylko składem, ale i wielkością granulatu.

Karmy dla psów różnej wielkości – czy Small na pewno jest dla małych?

Okazuje się, że mimo wyraźnego podziału karm dla psów zdarza nam się popełniać błędy podczas ich wybierania, szczególnie wtedy, gdy szukamy produktów takich, jak karmy dla psów ras małych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że my – opiekunowie, doradcy klienta i sprzedawcy, a także producenci wciąż bardzo niespójnie podchodzimy do tematu podziałów grup rasowych, przez co w efekcie mały pies małemu psu nierówny.

„Nasi klienci bywają zdziwieni po zakupie karmy Small dla psa o masie ciała 13-15 kg, uważanego przez nich za małego, kiedy pupil podaną mu porcję zjada niemalże naraz, a średnica granulatu zupełnie nie odpowiada jego oczekiwaniom i nie pobudza naturalnych zachowań – prawidłowego gryzienia i żucia. Okazuje się, że występuje duża rozbieżność między masą ciała psa podawaną na opakowaniach karm w wersji Small różnych producentów.” - stwierdza ekspert marki Caniwild.

Wybór nowej karmy dla psa, czyli kiedy pojawiają się problemy

Często problem pojawia się, gdy planujemy zmienić pupilowi starą karmę na nową innego rodzaju, odświeżając tym samym jego dietę i wprowadzając pewnego rodzaju urozmaicenie w metodyce żywienia. Z punktu widzenia dietetyki zwierzęcej zaleca się zmianę karmy raz na jakiś czas, ponieważ podawanie przez cały czas jednego i tego samego pokarmu może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej na określone źródło białka. Kiedy więc decydujemy się na zmianę pokarmu dla małego psa i wybieramy nowy produkt na podstawie dotychczasowych przekonań efekt często bywa zaskakujący.

„Często, gdy przychodzą do nas nowi klienci i zmieniają karmę X na Caniwild z przyzwyczajenia sięgają po opcję Small. Wówczas pytamy ich, jakiej wielkości jest ich pies. Słysząc odpowiedź „do kolana” zaczynamy zagłębiać się w temat. Okazuje się, że wielu opiekunów uważa 13-15 kilogramowego czworonoga za psa rasy małej i to nie jest ich wymysł, ale nabyte przekonanie. Analizując przykłady dostępnych w sklepach zoologicznych karm dla małych psów można zauważyć, że granica maksymalnej masy ciała psa dla danego rodzaju pokarmu jest bardzo ruchoma. A to naprawdę utrudnia wybór i wprowadza klientów w błąd.” - zaznacza ekspert marki Caniwild.

Wielkość granulatu – ważny aspekt właściwie dobranej diety

Różnice potrzeb żywieniowych wśród psów małych i dużych są wyraźne – tempo metabolizmu, zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, wielkość bytowego zapotrzebowania energetycznego. Również rasy miniaturowe wymagają dość specyficznego żywienia. Jednak pomiędzy rasami małymi a średnimi, które nadal są dość często mylone przez opiekunów różnice nie są już tak wyraźne, a jedyny aspekt wyraźnie kategoryzujący psy to właśnie wielkość granulatu. Dobrze dobrana karma sucha dla psa premium potrafi doskonale wspierać naturalne zachowania psa, takie jak aktywne gryzienie i żucie.

„Podział karm na Small, Medium i Large w marce Caniwild jest bardzo czytelny. Wersja small to propozycja przede wszystkim dla psów miniaturowych i małych, których masa ciała w dorosłości nie przekracza 10 kg. Średnica granulatu dostosowana została to ich szczególnych wymagań anatomicznych, mniejszych szczęk i drobniejszego uzębienia.” - podkreśla specjalista ds. żywienia psów marki Caniwild.

Możliwość pobierania pokarmu przez psy miniaturowe jest ograniczona, szczególnie w przypadku ras brachycefalicznych (popularnie określanych jako krótkopyskie), dlatego specjalnie dla nich produkowane są karmy o niewielkim granulacie, pozwalające na bezpieczne przyjmowanie pokarmu, a więc jego wygodne pobieranie z miski i dokładne gryzienie. Dzięki prawidłowym procesom jedzenia i aktywizacji określonych funkcji szczęk czworonoga, zęby i dziąsła psa są odpowiednio chronione przed zaburzeniami stomatologicznymi i stanowiącymi obecnie duży problem, szczególnie wśród ras małych chorobami przyzębia.

Small or Medium, czyli jaki naprawdę jest Twój pies

Gotowe kompozycje pełnoporcjowe o właściwie dobranej średnicy granulek, krokietów lub innej formy im nadanej wpływają na specyfikę żywienia najmniejszych pupili, dbając o wsparcie ich naturalnych, instynktownych zachowań, utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej, jednocześnie chroniąc czworonogi przed utrwalaniem negatywnych zachowań żywieniowych. Łapczywe pobieranie zbyt drobnego pokarmu, bez jego dokładnego pogryzienia i przeżucia stanowi czynnik ryzyka utrwalenia patologicznych zachowań u psa oraz wystąpienia poważnych zaburzeń trawiennych, mogących realnie zagrażać zdrowiu pupila. Dlatego wybierając suchą karmę pełnoporcjową dla psa, niezależnie do tego czy uważamy go za małego lub średniego czworonoga, ważne, abyśmy kierowali się czymś więcej niż własnymi przekonaniami czy intuicją.

W opisach dobrych karm suchych, na stronach sklepów zoologicznych oraz bezpośrednio na opakowaniach produktów znajdziemy wyraźne wytyczne dotyczące wskazanej grupy odbiorców, a więc określonej grupy rasowej z wyszczególnieniem granic wagowych. Tabela dawkowania, w której rozpisane zostały wartości porcji dziennej dla psów o określonej masie ciała to również czytelna informacja dla opiekuna, czy jego pies należy do danej grupy czy też nie. Szczególnie posiadając psa balansującego na granicy dwóch kategorii Small i Medium warto dokładniej wczytać się w informacje podane przez producenta, by nie zaburzyć równowagi żywieniowej czworonoga i nie utrwalić w nim przypadkiem negatywnych zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmu, podając mu zbyt małe granulki karmy.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4663 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Jak zwykle wszystko w porządku - przesyłka na czas
2024-02-21
wszystko w najlepszym porządku.
pixel