Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmy weterynaryjne – czym są i kiedy je stosować?

2019-05-12
Karmy weterynaryjne – czym są i kiedy je stosować?

Karma weterynaryjna – co to jest?

Karmy dla psów i kotów mogą mieć kilka rodzajów. Przede wszystkim rozróżniamy produkty bytowe, pełnoporcjowe – czyli takie, które mają służyć jako podstawa codziennego żywienia i dostarczać zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Potem mamy karmy uzupełniające, czyli takie, które stanowią dodatek do żywienia. Zazwyczaj są to mokre karmy, które producenci zalecają podawać równocześnie z suchymi. Oba te rodzaje produktów możemy wybierać według własnych preferencji, czyli składu, ceny, smaku czy innych, istotnych dla nas i naszych zwierząt parametrów. Przeznaczone są one dla zdrowych zwierząt, często w konkretnym wieku czy o konkretnych cechach.

Karmy weterynaryjne z kolei to karmy specjalistyczne, które zazwyczaj przeznaczone są do podawania czasowego chorym psom i kotom. Niektóre z nich mogą stanowić żywienie podstawowe, zazwyczaj w przypadku, kiedy zwierzę cierpi na chorobę przewlekłą, nieuleczalną. Tego typu produkty nie tylko mają specyficzny skład, ale również często niestandardowe wartości dodatków albo substancje, które mają wspomagać terapię konkretnych schorzeń. Z tego powodu dzielone są nie według wieku zwierząt czy ich preferencji smakowych, a według tego, na jaką chorobę cierpi dany pies czy kot.

Specjalne potrzeby zwierząt

Niekiedy karmy weterynaryjne dla kotów i psów stworzone są z myślach o zwierzętach zdrowych, ale mających określone, ograniczone czasowo, specjalne potrzeby. Dotyczy to choćby karm w wersji „starter”, czyli produktów, którymi żywi się małe kocięta i szczenięta w okresie odstawienia od mleka matki i rozszerzania diety o stałe pokarmy. Wówczas karmy takie są przejściowe.

Innym przykładem mogą być karmy dla zwierząt sterylizowanych. W tym przypadku zalecane są one przede wszystkim zwierzętom zdrowym po zabiegach kastracji i sterylizacji, zagrożonym rozmaitymi schorzeniami. Mogą być więc wybierane przez lekarzy weterynarii na przykład dla kotów ze zwiększonym prawdopodobieństwem występowania chorób dróg moczowych, w tym kamieni. Albo dla psów, u których ryzyko tycia jest zwiększone i szczególnie niebezpieczne, na przykład z uwagi na chore serce lub stawy.

Dobrym przykładem na karmę weterynaryjną są również produkty przeznaczone dla zwierząt w okresie rekonwalescencji po chorobach i zabiegach. Są one skoncentrowane, wysoko strawne i dostępne w łatwej do połknięcia formie, co ma przyspieszać powrót zwierzęcia do zdrowia.

Kiedy podawać karmy weterynaryjne?

Zawsze wdrożenie karmy weterynaryjnej do żywienia psa czy kota powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii. Jest to szczególnie ważne w przypadku chęci podawania zwierzętom chorym karm związanych z ich schorzeniami. Dlaczego? Z dwóch powodów:

  • konieczność zatwierdzenia bądź wykluczenia karmy z powodu leków, które są podawane zwierzęciu;
  • konieczność doboru odpowiedniego typu żywienia i porcji.

W niektórych przypadkach karma weterynaryjna stanowi jedyny pokarm dla psa lub kota, a w innych – jest dodatkiem, który ma wspomagać terapię. To ważne i zawsze powinno być ustalone przez lekarza weterynarii. Niektóre suplementy w karmach specjalistycznych mogą wpływać na przyswajanie albo niebezpieczne zwiększenie poziomu substancji aktywnych w organizmie psa czy kota. Z kolei inne karmy, zwłaszcza dla zwierząt „nerkowych”, muszą być skrupulatnie dobierane, bo jedno przeoczenie może znacznie pogorszyć stan zwierzęcia. Dotyczy to sytuacji, w których na przykład zwierzę cierpi na kamienie nerkowe lub moczowe, ale tylko konkretnego typu.

Karmy weterynaryjne – tego nie rób!

Oto kilka zasad, których warto się trzymać w kontekście karm specjalistycznych. Nigdy:

  • nie decyduj się samodzielnie na wprowadzenie karmy specjalistycznej do żywienia zwierzęcia chorego;
  • nie rezygnuj samodzielnie z podawania karmy, kiedy była zalecona jako wspomaganie terapii;
  • nie zmieniaj dawek określonych przez lekarza weterynarii;
  • nie kupuj karmy z niepewnych źródeł, po okazyjnej, podejrzanie niskiej cenie (jeśli nie jest ona argumentowana);
  • nie kupuj karmy z otwartych, dużych worków.

Pamiętaj, aby na czas podawania karmy specjalistycznej zapewnić psu i kotu dostęp do świeżej wody pitnej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-21
Rewelacja
pixel