Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kastracja psa – zabieg, który warto przemyśleć

2021-07-13
Kastracja psa – zabieg, który warto przemyśleć

Twój pies dojrzewa? Czas więc pomyśleć o kastracji. To ważny aspekt ochrony zdrowia czworonoga oraz większej kontroli nad zachowaniami pupila. Kiedy jednak wykastrować psa? I czy zabieg kastracji rzeczywiście jest niezbędny? Sprawdź swoją wiedzę o kastracji na naszym blogu i podejmij świadomą decyzję.

Kastracja psa – zabieg, który warto przemyśleć

W medycynie weterynaryjnej istnieją pewne zabiegi specjalistyczne, które uznaje się od lat za silnie oddziałujące nie tylko na zdrowie psów, ale również ich codzienne zachowanie, a nawet życie społecznie? Jednym z nich, szczególnie ważny i wciąż, niezmiennie, wzbudzającym niezliczenie wiele kontrowersji jest kastracja psa.

Zabieg ten, uznawany powszechnie przez specjalistów za niemalże całkowicie bezpieczne, wykonywany jest przede wszystkim z kilku powodów. Na szczycie listy znajduje się chęć ograniczenia skłonności psa do ucieczek w poszukiwaniu samic i niekontrolowanej potrzeby krycia oraz wyraźne zmniejszenie ryzyka wystąpienia wraz z postępującymi procesami starzenia organizmu i ciągłymi, szkodliwymi wyrzutami hormonalnymi poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory narządów, np. jąder.

Powyższe wskazania są jasne i w pełni uzasadnione, jednak oprócz nich, często słyszy się inne przesłanki, według których kastracja psa to najlepszy sposób na walkę z niepożądanymi zachowaniami wywołanymi wyrzutami hormonalnymi, nie tylko kopulacyjnymi, ale również szeroko pojętą agresją u psów. Ale czy na pewno?

Kastracja psa sposobem na redukcję niepożądanych zachowań?

O ile w przypadku ograniczenia reprodukcji oraz walki z bezdomnością czy poważnymi problemami zdrowotnymi, wykorzystanie zabiegu kastracji u psa jest prawidłowym kierunkiem działania i nie wzbudza kontrowersji, o tyle stosowanie w kwestii ograniczenia zaburzeń behawioralnych u samców przez wielu specjalistów uważane jest za nadużycie. Najnowsze badania nie potwierdzają zasadności takiego działania, ponieważ poprawa zachowań związanych z agresją, po zabiegu kastracji następuje jedynie w wybranych jej rodzajach.

Czy zatem warto poddawać psa kastracji, narażając go na nieprzyjemności związane z rekonwalescencją? Kiedy decydować się na zabieg i czy jest on bezpieczny? Jak realnie wpłynie kastracja psa na codzienne zachowanie pupila i jego życie społeczne? Czy decyzja o zabiegu zmienia coś w codziennym funkcjonowaniu, np. wymaga wdrożenia ukierunkowanych zmian w kwestii prowadzenia psa oraz wymaga określonego wsparcia żywieniowego? Odpowiedzialna opieka nad psem wymaga, by zarówno na te, jak i wiele innych ważnych pytań dotyczących kastracji sumiennie i rzetelnie sobie odpowiedzieć.

Kastracja psa – wady i zalety, które warto poznać

Znaczny wpływ hormonów na organizm psa stwierdza się w dwóch charakterystycznych okresach życia czworonoga – prenatalnym oraz dojrzewania. Ten drugi moment potrafi stać dla właścicieli psów szczególnym wzywaniem, bowiem to wówczas, średnio pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia pupila następuje wyraźny wzrost poziomu testosteronu w organizmie, a co za tym idzie nasilają się zachowania charakterystyczne dla samców tego gatunku. Zauważamy wówczas, jak nasz niekastrowany jeszcze pies namiętnie „napastuje” poduszki, kapcie i inne domowe przedmioty oraz ludzkie nogi, wspinając się i wykonując ruchy kopulacyjne przy każdej nadarzającej się okazji, a także spotykamy się z częstszym i bardziej nasilonym zachowaniem znaczenia moczem terytorium.

Uciążliwe zachowania, w szczególności te niosące znamiona agresji, bo i takie często występują u dojrzewających i już dojrzałych płciowo psów dla wielu opiekunów stają się czynnikiem decydującym o zabiegu kastracji. Liczne badania potwierdzają, że prawidłowo i bezpiecznie wykonany zabieg kastracji pozwala zredukować zachowania kopulacyjne, ucieczki w poszukiwaniu suk w cieczce oraz wspomniane znaczenie moczem, i to znacząco. Jego przeprowadzenie wydaje się zatem dobrym rozwiązaniem u psów o szczególnie wysokim poziomie hormonów płciowych. Zabieg to jednak nie wszystko, liczy się również umiejętne wsparcie psa na drodze do odzyskania sił, uwzględniające prawidłowe żywienie i wybór karmy dostosowanej do potrzeb psa, jego rehabilitację oraz regularne kontrole weterynaryjne.

Pamiętajmy, że kastracja psa, jak każdy inny, tak bardzo inwazyjny zabieg chirurgiczny jest dużym obciążeniem dla organizmu czworonoga, którego odpowiednie wsparcie na drodze rekonwalescencji jest bezcenne. Operacja niesie z sobą również pewne ryzyko, mniejsze lub większe, wystąpienia zakażeń bakteryjnych oraz głębszych powikłań. Kastracja stanowi też wyraźną ingerencję w indywidualną gospodarkę hormonalną psa, dlatego bilans jej zalet, wad, potencjalnych zysków, jak i ewentualnych strat każdy opiekun powinien rozważyć, konsultując się z zaufanym specjalistą, odnosząc się do tego konkretnego czworonoga i jego niepowtarzalnych cech, zarówno fizycznych, jak i behawioralnych.

Kastracja psa i jej wpływ na zachowanie czworonoga

Warto zauważyć, że zabieg kastracji u psa nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów społecznych i kłopotów wychowawczych, a wybrane z nich wręcz nasila. Brak testosteronu, będący wynikiem kastracji psa, wyraźnie zmniejsza pewność siebie u czworonoga, a co za tym idzie obniża jego pozycję w stadzie. Co więcej, stymuluje reakcje lękowe i zwiększa pobudliwość, bez względu na wiek czworonoga.

Jeśli wykonanie zabiegu u psa jest niezbędne, już w okresie rekonwalescencji pupila trzeba uwzględnić wszystkie zmiany, które wkrótce zajdą w jego gospodarce hormonalnej, a co za tym idzie również psychice, odpowiednio wspierając jej prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednia suplementacja, dobra karma pełnoporcjowa dla psa po sterylizacji i kastracji, dostosowana do szczególnych potrzeb psychofizycznych to ważny początek dobrych zmian, które należy uwzględnić jak najszybciej.

Pamiętajmy, że o ile w przypadku profilaktyki ochrony zdrowia u psów, kastracja jest w 100% uzasadniona, o tyle w kwestii zapobiegania agresji warto jednak poszukać innego rozwiązania. Z jednej strony dlatego, że nie zabieg nie daje pewności, że wpłynie on na dany rodzaj agresji wykazywanej przez psa, z drugiej zaś, ponieważ jego wpływ na osobowość psa i jego codzienne zachowania społeczne jest wręcz ograniczający, a w niektórych przypadkach wręcz upośledzający.

Czy warto kastrować psa?

Decyzję o kastracji psa, czy to z uwagi na konieczność wdrożenia pełnej antykoncepcji, minimalizacji ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, czy też innych przyczyn psychofizycznych zawsze podejmuje lekarz weterynarii. To on uważnie śledzi cały rozwój czworonoga, jego stan fizyczny i behawioralny, a także dokonuje systematycznej, kompleksowej oceny czynników ryzyka, na których redukcję może lub mógłby wpłynąć zabieg kastracji.

Szczególnie u psów starszych, u których zabieg kastracji nie był dotąd wykonywany, a pojawiają się symptomy problemów zdrowotnych i zwiększa się zagrożenie zmianami nowotworowymi narządów rodnych, zabieg ten nie tylko warto, ale niekiedy wręcz należy wykonać. Ochrona zdrowia organizmu pupila-seniora to bowiem niekwestionowany priorytet, a zwlekanie może dodatkowo tylko zwiększyć ryzyko poważnych konsekwencji, w których nawet prawidłowo wykonany zabieg może okazać się nieskuteczny.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel