Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy pies może oddać krew?

2017-11-22
Kiedy pies może oddać krew? Banki krwi znajdują się przede wszystkim w dużych miastach w praktycznie wszystkich regionach Polski, od Szczecina, przez Łódź, po Lublin. Liczba zwierząt regularnie oddających krew ciągle rośnie, a produkty utrzymywane  w banku są pomocne m.in. przy skomplikowanych zabiegach, po wypadkach czy w innych sytuacjach ratujących życie.

Warunki oddawania krwi

Przede wszystkim pies, który oddaje krew, musi spełniać odpowiednie warunki. Jego waga nie może być niższa aniżeli 26 kg, co wyklucza jednocześnie większość małych ras. Pod uwagę brane są czworonogi od 10 miesiąca życia do ukończenia 7 roku. Istotne jest, aby pies był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym, a dodatkowo miał ważne odrobaczenie oraz profilaktykę przeciwko kleszczom i pchłom. W niektórych przypadkach szczególnie wartościowa jest krew tzw. ozdrowieńców, czyli np. psów, które przeszły choroby zakaźne (choćby zjadliwą parwowirozę) i wytworzyły przeciwciała. W takich sytuacjach krew pobiera się zwykle na bieżąco do transfuzji dla osobnika chorego, zwłaszcza gdy niedostępna jest od ręki surowica przeciwko temu schorzeniu.

Jak wygląda oddanie krwi?

Podczas oddawania krwi pies najpierw jest badany przez lekarza weterynarii, aby wykluczyć ewentualne osłabienie organizmu czy infekcję. Następnie dostaje lekki środek uspokajający i w towarzystwie opiekuna spędza ok. 20 minut, oddając krew poprzez igłę wbitą do tętnicy szyjnej. Oddawanie krwi jest możliwe u czworonogów co około trzy tygodnie, aby nie działo się to z krzywdą dla psiego zdrowia. Zazwyczaj właściciel psa, który jest krwiodawcą, zapisuje się do banku (aby mogła powstać nowa filia, potrzeba minimum 12 stałych dawców) i jest zobowiązany przyjść z psem na oddanie krwi od 6 do 10 razy w ciągu całego roku. Jednorazowo pies sporych rozmiarów może oddać do 450 ml krwi, jednak ilość często dostosowywana jest również do wagi psa. Bardzo ważne jest, aby pies zjadł ostatni posiłek nie później aniżeli 4 godziny przed pobraniem, miał dostęp do świeżej wody oraz był zrelaksowany.

Profity dla czworonogów i właścicieli

Oczywiście największą satysfakcją jest to, że możemy ze swoim psem uratować czyjegoś pupila, który nie miał w życiu tyle szczęścia. Sami wiemy, jak bolesna jest choroba czworonoga albo zagrożenie jego życia. Warto jednak dodać, że tak, jak ludzcy krwiodawcy mają rozmaite profity z oddawania krwi, tak i czworonożni donatorzy mogą liczyć na różne dodatki. Wszystko zależy od placówki, która prowadzi pobrania, ale w zamian za oddaną krew niekiedy czworonóg dostaje np. kilka kilogramów dobrej suchej karmy albo witaminy, które mają zadbać o jego zdrowie i dobrą kondycję. Niekiedy gabinet weterynaryjny przewiduje darmowe szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym bądź profilaktykę przeciwko pasożytom zewnętrznym w formie preparatów przeciwko kleszczom i pchłom. Na pierwszej wizycie (a niekiedy też co jakiś czas na wizytach kontrolnych) pies ma wykonywaną morfologię z badaniem hemoglobiny i  testem BART.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4710 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel