Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy spuszczać psa ze smyczy?

2019-07-03
Kiedy spuszczać psa ze smyczy?

Kiedy możesz puścić psa?

W zasadzie ustawy najwyższej instancji nie wskazują na to, że pies musi być ciągle na smyczy. Wręcz przeciwnie – opiekun ma nad nim sprawować kontrolę, ale nie jest określony, w jaki sposób. Dla jednej osoby będzie to prowadzenie psa zawsze na smyczy, dla drugiej – puszczenie go luzem w określonych okolicznościach. Jeszcze inni mogą chodzić z psami luzem wszędzie, bo mają posłuszne czworonogi, które się nie oddalają.

Jednocześnie dochodzą do tego przepisy lokalne, które wskazują dokładnie sprecyzowanie tego rodzaju zagadnień. To w nich często nie ma miejsca na puszczanie psa luzem. Choć często to też nie do końca prawda – wystarczy znaleźć teren prywatny, nieużytkowany, i dogadać się z jego właścicielem. Warto pamiętać natomiast, że zakaz wstępu do parków i innych obiektów dostępnych publicznie jest zazwyczaj niezgodny z prawem. Zapadło już kilka wyroków w takich sprawach, zawsze na korzyść opiekunów zwierząt.

Nie można spuszczać psa w bardzo określonych okolicznościach. Zazwyczaj dotyczy to lasów, zwłaszcza na terenach ochrony, które zakładają możliwość wejścia z psem. Również parki narodowe nie są dobrym miejscem na spuszczenie psa ze smyczy – zarówno turysta, jak i jego pies są w takich miejscach gośćmi. Domownikami są dzikie zwierzęta. Zakaz dotyczy też często miejsc bardzo zatłoczonych i środków komunikacji, co ma związek z zapobieganiem ewentualnemu pogryzieniu, gdy ktoś przypadkowo wejdzie na psa idącego luzem.

Pies luzem – to zależy

Warto jednak pamiętać, że przepisy to nie wszystko. Każdy opiekun powinien dobrze znać swojego czworonoga i wiedzieć, na co go stać. Jeśli dotychczas nie ćwiczyłeś z psem przywołania, to najpierw zacznij to robić. Zainwestuj w akcesoria treningowe: długą linkę, ulubioną psią zabawkę czy smakołyki, którymi nagrodzisz psa za przyjście na komendę. Możesz wyszkolić go również tak, aby reagował na specjalny gwizdek.

Jeśli chcesz spuścić swojego psa ze smyczy po raz pierwszy, zrób to na ogrodzonym terenie. Dotyczy to zwłaszcza psów, które nie mają mocnej więzi z opiekunem albo u których instynkt myśliwski jest silniejszy niż ta więź. Jeśli Twój pies agresywnie reaguje na niektóre psy, nie puszczaj bez kagańca, a i wtedy upewnij się, że okolica jest bezpieczna i nikt nie ucierpi, gdy Twój pies zaatakuje psa. Wystarczy różnica wielkości, aby jeden pies zrobił drugiemu poważną krzywdę.

Kiedy uczyć chodzenia luzem?

Zawsze jest na to dobry czas, ale najchętniej uczą się szczeniaki, które naturalnie podążają za człowiekiem. Łatwiej nauczyć jest przychodzenia na wołanie i chodzenia luzem te psy, które nie mają silnego instynktu pogoni czy węszenia za zwierzyną. Nie rozpraszają się tak bardzo i nie ignorują właściciela w poczuciu ważniejszych spraw. Zawsze, zanim zdecydujesz się na puszczenie psa, postaraj się nawiązać z nim mocną, opartą na zaufaniu więź.

Ćwiczenia rozpocznij przede wszystkim w domu, kiedy pies jest dość znudzony i dobrze zna otoczenie. Dopiero, gdy opanuje przywołanie na znanym sobie terenie, próbuj ćwiczyć na dworze, najpierw w mało rozpraszających okolicznościach. Pamiętaj też, że pies nie powinien podbiegać ani do obcych psów, ani tym bardziej ludzi.

Kiedy nie puszczać psa luzem?

Są sytuacje, w których warto zastanowić się nad tym, czy pies powinien biegać bez smyczy. Prócz wspomnianych wyżej, ograniczonych prawem, dotyczy to też okoliczności dla psa nietypowych. Staraj się unikać chodzenia z psem na głośne festiwale czy pokazy sztucznych ogni, a już na pewno nie puszczaj go tam luzem. Trzymaj psa na smyczy podczas wakacji i wyjazdów, w miejscach bardzo zatłoczonych z powodu ruchu turystycznego. Nie chodzi tylko o to, ze pies chodzący luzem plącze się innym ludziom pod nogami, może wpaść pod rower albo samochód. Chodzi również o osoby, które mogłyby mu zrobić krzywdę czy ukraść, gdy mowa o psie przyciągającym spojrzenia.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
POLECAM
2024-06-20
Super!
pixel