Klatka dla królika - jak ją wybrać i urządzić?
2016-10-14
Przytulny, bezpieczny i idealnie wyposażony domek to podstawa dobrego samopoczucia naszego królika. Aby zapewnić mu minimum nudy, maksimum komfortu i wystarczająco miejsca na spożytkowanie energii, musimy wybrać odpowiednio dużą klatkę i jak najlepiej ją urządzić. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Przestrzeń to podstawa!
Już z definicji klatka ogranicza wrodzoną naturę uszatego gryzonia, który uwielbia dzikie podskoki i odkrywanie nowych, niedostępnych miejsc. Żeby zagwarantować mu jak najwięcej wygody, przede wszystkim pamiętajmy o tym, by nie wybrać za małej klatki. Taka o długości co najmniej 100 cm będzie dobra dla królika krótkowłosego lub typu lew. Miniaturki angora - większe gabarytowo - będą natomiast potrzebować więcej przestrzeni. W ich wypadku zdecydujmy się na klatkę o długości przynajmniej 120 cm.
Wyposażenie wnętrza
Wprawdzie nie chodzi o dobry design, jednak wybór odpowiednich akcesoriów do urządzenia mieszkania gryzonia jest niezwykle ważny. Co musi się w nim znaleźć?
- Miseczka - metalowa lub porcelanowa, najlepiej - zawieszana. Uszaty zwierz ma do niej łatwy dostęp bez ryzyka wywrócenia lub przesunięcia naczynia.
- Poidełko - musi być spore, szczególnie gdy królik je mało owoców i warzyw, a dużo suchego pokarmu.
- Metalowy paśnik - najlepiej wiszący, żeby gryzoń nie zrobił sobie krzywdy w łapkę.
- Sianko do paśnika - można nim też wyłożyć narożnik, w którym znajduje się kuweta.
- Kuweta - plastikowa, owalna, narożna, kolorowa - wybór jest ogromny. Ważne, żeby królik miał do niej łatwy dostęp i by była na tyle wysoka, żeby nic z niej nie "uciekało".
- Domek - do gier i zabaw dla naszego pupila. W dużej klatce z pewnością się zmieści!
O czym pamiętać przy karmieniu?
Każdy królik lubi dobrze zjeść! Jego dieta powinna składać się z miksu sianka oraz granulatu, wody oraz świeżych warzyw. Uszate gryzonie bardzo lubią owoce, ale powinny spożywać je w małych ilościach. W klatce zawsze powinno być pod dostatkiem bogatego w błonnik sianka. Stanowi ono podstawę pożywienia, bo zastępuje to, czego w naturze pod dostatkiem na łące - trawę oraz zioła.
Ekologiczne sianko węgrowskie - może pełnić funkcję zarówno podłoża do klatki, jak i pokarmu |
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2016