Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kleszcze - czyli po co, czym i jak zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami

2016-06-08
Kleszcze - czyli po co, czym i jak zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami

Kleszcze od kilku lat są istną plagą, która atakuje nasze czworonogi. Dzieje się tak głównie za sprawą łagodnych zim, a także niezbyt gorącego lata. Co więcej, wiele osobników terytorialnie uodparnia się na preparaty odstraszające kleszcze dla psów, stanowiąc dla czworonogów poważne zagrożenie podczas spacerów. Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą wywoływać u psa nie tylko dyskomfort, ale i zagrażające zdrowiu oraz życiu schorzenia. Sprawdźmy, jak dobrze jest chronić czworonoga oraz na jakie choroby jest on wystawiony, gdy dopadnie go kleszcz.

Choroby odkleszczowe

Najbardziej popularną choroba odkleszczową jest babeszjoza, szczególnie nasilona w centralnej Polsce. Objawy w formie apatii, wysokiej gorączki, niechęci do jedzenia oraz ciemnego moczu w bursztynowym odcieniu pojawiają się w kilka dni po wbiciu kleszcza. Bez leczenia choroba jest śmiertelna, a w przypadku późnej reakcji może wywołać niewydolność nerek.

Drugą chorobą jest borelioza, groźna również dla ludzi. Bakterie wywołują przewlekły stan zapalny atakujący stawy, serce i nerki. Pies zaczyna kuleć, ma gorączkę, jest apatyczny. Choroba wymaga leczenia, bo może przejść w stadium uśpienia.

Trzecią z chorób jest erlichioza monocytarna. Wpływa ona na krwinki czerwone, powodując zaburzenia krzepnięcia krwi ? jest to choroba zakaźna i wielonarządowa. Jej podstawowe objawy to wysoka gorączka, apatia, ostra biegunka oraz krwawienie z psich nozdrzy.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwko kleszczom

Jednym z podstawowych obecnie środków są krople spot-on dla psów. Stosuje się je raz w miesiącu, aplikując na skórę w okolicach łopatek, a u dużych psów ? również wzdłuż kręgosłupa. Istotne jest, że w okresie 48 godzin przed i po zaaplikowaniu środka psa nie wolno kąpać; może to osłabić działanie preparatu. Krople stosuje się u zwierząt powyżej 2 miesiąca życia. Jeśli poszukujemy naturalnego preparatu, który można stosować również u najmłodszych zwierząt, warto sięgnąć po krople spot-on z olejkiem Neem, odstraszającym pasożyty zewnętrzne.

Alternatywą dla kropli są obroże na kleszcze dla psa, których skuteczność trwa przez 7-8 miesięcy; nie powinno się ich stosować poniżej 2-3 miesiąca życia. Są wygodne np. w przypadku psów, które dużo przebywają na dworze. Stosując ten typ obroży należy unikać spania z psem w łóżku. Obroża nie będzie działać jeśli pozwolimy, aby luźno zwisała na szyi - chodzi o to, żeby substancja, którą jest ona nasączona miała styczność ze skórą psa.

W sprzedaży dostępne są również spraye na kleszcze. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku, gdy u zwierzęcia stwierdzono bardzo dużo pasożytów ? zarówno kleszczy, jak i pcheł. Ich zadaniem jest zabicie pasożytów w krótkim czasie, aby można było je łatwiej usunąć. Część preparatów sprawdza się już u kilkudniowych szczeniąt. Jeśli mieszkamy na terenie narażonym na silną inwazję kleszczy, to możemy zdecydować się na stosowanie dodatkowego preparatu odstraszającego te pajęczaki. Spray nanosi się na sierść zwierzęcia co 3-4 godziny podczas spaceru.

Może się zdarzyć, że kleszcz wbije się w skórę psa. Należy go wówczas usunąć za pomocą wygodnego narzędzia odo usuwania kleszczy; dostępne są one w formie haczyków, pętelek czy szczypiec. Działanie środków zabepieczających polega na tym, że pasożyt wbija się w skórę pupila, po czym umiera, co zapobiega przedostaniu się substancji toksycznych do krwiobiegu żywiciela.

Odstraszacze ultradźwiękowe kleszczy

Ostatnio coraz bardziej popularne robią się zawieszki ultradźwiękowe odstraszające kleszcze. Jeszcze niedawno takie produkty były zarezerwowane dla sportowców, leśników lub np. straży granicznej, ale obecnie są już dostępne wersje takich urządzeń dla psów. Urządzenia te są bardzo skuteczne ponieważ upośledzają narząd Hellera u kleszczy co uniemożliwia im wykrycie psa i tym samym kleszcz po prostu nie atakuje znajdując się w zasięgu takiego urządzenia. Jeżeli już znajdziemy np. na nas kleszcza to przez to, że nasz pies ma takie urządzenie kleszcz będzie ogłupiony i raczej nie będzie nawet w nas wbity, a będzie jedynie na nas siedział. Polecamy Wam zainteresowanie się tymi produktami ponieważ są bardzo ciekawą alternatywą szczególnie dla mocnych chemicznych środków wchodzących w reakcje z krwią naszego psa.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-04-23
Polecam
pixel