Kocie linienie - jak sobie z nim radzić?
2017-09-12

Siła żywienia
Podstawową kwestią jest odpowiednie żywienie kota. W przypadku kotów długowłosych dobrze sprawdzą się specjalistyczne karmy przeznaczone dla osobników, które mają szczególny problem z okrywą – np. właśnie nadmierne linienie. Karma taka posiada kwasy tłuszczowe nienasycone i inne dodatki, których zadaniem jest wspieranie zdrowia skóry i sierści, to z kolei pomaga ograniczyć stopień kociego linienia. Bardzo istotne jest również dopasowanie karmy do potrzeb danego kota – czyli karmienie tak, aby pokarm mu smakował, a przy okazji realizował jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To właśnie nieprawidłowo dobrana karma sucha dla kota często jest powodem, dla którego sierść wygląda niezadowalająco i nadmiernie zostaje w otoczeniu. Jeśli sama zmiana żywienia nie pomaga – niezbędne będzie wykonanie kotu podstawowych badań, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie choruje.Codzienna pielęgnacja
Niemniej istotna jest codzienna pielęgnacja, którą w przypadku kotów często odsuwa się na dalszy plan, co wynika z niechęci tych zwierząt np. do czesania. Faktycznie, czesanie nierzadko sprawia problemy, jednakże, jeśli kot jest u nas od najmłodszych lat, to wina leży wyłącznie po naszej stronie – jak do każdej innej czynności trzeba kota do pielęgnacji po prostu przyzwyczaić. Co zaliczymy do podstawowej pielęgnacji? Przede wszystkim czesanie, które powinno odbywać się praktycznie codziennie w przypadku kotów długowłosych i dwa razy w tygodniu w przypadku kotów krótkowłosych. Czesać można np. furminatorem dobranym do długości włosa. Regularnie realizowana podstawowa pielęgnacja sprawi, że martwa sierść będzie wyczesywana, a dzięki temu nie będzie wypadać i zostawać na meblach czy ubraniach.Suplementy diety – stosować czy nie?
W przypadku, gdy w badaniach lekarskich kotu wyjdą rozmaite niedobory bądź mamy pewność, że dotychczas kot był nieprawidłowo żywiony – świetnym rozwiązaniem jest stosowanie suplementacji. Najlepiej jest wybrać ją po konsultacji z lekarzem weterynarii, bo przy niektórych schorzeniach suplementy diety mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pupila. W przypadku kota w pełni sił dobrze dobrane witaminy mogą być bardzo przydatne, bo nie tylko zadbają o zdrowie sierści, ale pozwolą też kotu lepiej się poczuć i odzyskać pełnię sił. Warto tylko pamiętać, że w przypadku suplementów w formie przysmaków należy ograniczyć kotu dawkę żywieniową suchej karmy, bo w przeciwnym razie grozi mu nadwaga.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2017