Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kojec dla psa - pies bezpieczny w ogrodzie

2018-08-04
Kojec dla psa - pies bezpieczny w ogrodzie

Cena a jakość kojca

Bardzo istotnym elementem, który wymaga przemyślenia ze strony każdego opiekuna psa jest stosunek ceny kojca do jego jakości. Choć sprawa wydaje się dość prosta, to wielu właścicieli nadal inwestuje w tańsze rozwiązania, co może skutkować m.in. ucieczkami psa czy koniecznością wykonywania częstych napraw. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tanie kojce dla psów są niegodne zaufania – warto raczej zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane oraz jakie rozwiązania oferują.

Najprostszym rozwiązaniem jest kojec stawiany bezpośrednio na terenie właściciela psa. Często posiada on podmurówkę i wykończony jest siatką czy metalowymi panelami ogrodzeniowymi. Oczywiście, jest to rozwiązanie skuteczne, o ile nie posiadamy psa, który jest skory do ucieczek czy z łatwością sforsuje siatkę.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc kojec z wylewką betonową, który jest trwały, nie pozwala psu wykonać podkopu, a jednocześnie dba o podłoże. Oczywiście, beton musi być przynajmniej w części zabezpieczony odpowiednim materiałem, np. drewnianymi panelami czy deskami, z których nie wystają drzazgi. W ten sposób pies zyskuje wygodne miejsce, zaś właściciel – powierzchnię łatwą do sprzątnięcia.

Warte rozważenia są gotowe kojce składane z elementów w ogrodzie, ale posiadające zarówno dach, jak również i podłogę. W ich przypadku mowa o wytrzymałości, a zależnie od wybranych rozmiarów, podłoża czy grubości krat w kojcu możemy dopasować cenę do naszych oczekiwań finansowych. Minusem takiego rozwiązania jest wysoki koszt personalizacji – aby zaoszczędzić, musimy wybierać spośród gotowych rozmiarów kojców.

Kojec – dla każdego psa?

Warto pamiętać, że są psy do kojca, które na dworze czują się po prostu dobrze i preferują przebywanie na świeżym powietrzu. One doskonale będą czuły się właśnie w ogrodzie, podczas gdy właściciele będą nieobecni. Aby zapobiec ich kradzieży, otruciu, ale i ucieczce, kojec dla dużego psa jest niezbędny.

Jednocześnie są rasy psów, w przypadku których trzymanie w kojcu jest po prostu okrutne. Wynika to najczęściej z ich psychiki oraz przeznaczenia. Rasy niewielkie, towarzyszące są bardzo wrażliwe na brak człowieka obok, ale również mają sierść podatną na zniszczenie, zmatowienie czy tworzenie się kołtunów. Z tego powodu takie czworonogi powinny zawsze przebywać w domu, a tworzenie dla nich kojca jest bezzasadne.

Podobna zasada dotyczy również psów, które nie posiadają podszerstka, czyli warstwy sierści dodatkowo chroniącej przed zimnem. Nawet jeśli chcemy zamknąć takiego psa w kojcu jedynie na czas naszej nieobecności w domu, to warunki atmosferyczne podczas mroźnej zimy – mimo ocieplonej budy dla psa – mogą wywoływać u niego choroby. Z tego powodu rozwiązanie to jest niewskazane.

Na koniec warto dodać, że bez względu na przystosowanie psa do kojca oraz jego chęci do przebywania w ogrodzie zamiast domu, każdemu psu bezwzględnie należy zapewnić spacery. Pies poruszający się swobodnie po ogrodzie powinien mieć przynajmniej dwa. Z kolei pies zamknięty na metalowym wybiegu przez większość dnia powinien mieć nawet 3-4 spacery, podczas których wyjdzie poza obręb wybiegu oraz posesji. 

Rozmiar kojca dla psa

Rozmiar kojca jest niezwykle istotnym elementem podczas jego wyboru. W umysłach właścicieli utarły się dwie drogi myślenia. Jedna wskazuje, że kojec dla dużego psa powinien być adekwatnie duży, bo pies musi mieć w nim odpowiedni komfort. Druga, że kojec stanowi miejsce przebywania psa tylko tymczasowo, dlatego nie musi być jak największych rozmiarów. Obie po części są prawidłowe, bo wiele zależy od tego, jak często pies będzie w kojcu przebywał. Pies, który będzie miał stały dostęp do otwartego kojca, a zamykany w nim będzie jedynie na kilka godzin dziennie może mieć powierzchnię mniejszą, bo nie jest to jego wybieg, a jedynie forma klatki, tyle że na zewnątrz. Miejsca musi być tyle, aby pies mógł swobodnie wejść do budy i z niej wyjść, a poza tym przebiec truchtem z jednej strony na drugą i obrócić się bez zaczepiania o przeciwległe ściany.  Jeśli w kojcu zawieszone są miski dla psów, to również pies nie powinien o nie zahaczać podczas biegania. 

Jeśli jednak stawiamy metalowy wybieg dla psa, to wymogi są nieco inne. Przede wszystkim jego rozmiar powinien umożliwiać psu swobodne przemieszczanie się na nieco dłuższym dystansie. Powierzchnia podłoża wymieniana jako minimalna w przypadku takiego wybiegu to 15m2.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy planujemy kojec dla psa podwójny, czyli przeznaczony dla dwóch psów. W przypadku czworonogów mocno ze sobą związanych kojec może mieć po prostu adekwatnie większy rozmiar oraz podwójną budę. Psy, które nie zawsze się dogadują, powinny mieć dwa dostosowane rozmiarem kojce obok siebie, z dzieloną podwójną budą oraz przepierzeniem, które zapobiegałoby narastaniu konfliktów.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel