Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kot i higiena – jak dbać o czystość w domu, w którym mieszka kot?

2020-02-17
Kot i higiena – jak dbać o czystość w domu, w którym mieszka kot?

Kuweta – jak często czyścić?

Jednym z podstawowych źródeł potencjalnych zanieczyszczeń i zarazków jest kuweta. Większość opiekunów na szczęście zdaje sobie z tego sprawę. Nie znaczy to jednak, że odpowiednio dba o czystość. Na początek warto powiedzieć, że kuwetę należy czyścić codziennie, usuwając z niej odchody i zużyty żwirek, a w razie potrzeby – dosypując czystego podkładu. Odchody i żwirek najlepiej jest usuwać do odpadów w odpowiednim, biodegradowalnym woreczku. Niektóre żwirki można spuścić w toalecie – jeśli producent na to pozwala, jest to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Optymalne jest czyszczenie kuwety po każdorazowym użyciu przez kota, jednak rzadko jest to możliwe. W takiej sytuacji należy sprzątać 2-3 razy dziennie. Dodatkowo raz w tygodniu trzeba umyć kuwetę z użyciem mydła i ciepłej wody. Można dodatkowo zastosować preparaty dezynfekujące, również dla zdrowia samego mruczka.

Miski i jedzenie – jak czyścić i przechowywać?

Sucha karma powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu, dodatkowo zamknięta w pojemniku (najlepiej szklanym). W ten sposób zachowuje przydatność do spożycia i nie traci wartości odżywczych przez kilka tygodni. Mokrą karmę należy przechowywać w ciemnym, suchymi chłodnym miejscu, gdy jest zamknięta, a po otwarciu – w lodówce, maksymalnie przez dwa dni, chyba że producent wskaże inaczej.

Kotu warto przygotować trzy miski. Jedna powinna służyć na jedzenie suche, druga – na mokre. Trzecia przyda się na wodę – ta powinna stać osobno, aby kot chętniej z niej pił. Jeśli zwierzę zjada też surowe podroby lub mięso, warto przygotować do tego celu osobną miskę. Miskę na wodę należy myć przy każdej wymianie wody na świeżą, czyli przynajmniej dwa razy dziennie. Mokre jedzenie oraz rzeczy surowe pozostawiać maksymalnie na pół godziny w misce, a niezjedzone – wyrzucić, zaś miskę umyć. Po tym czasie dochodzi już do rozwoju bakterii w temperaturze pokojowej.

Sierść i plamy – jak się ich pozbyć?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku znacznej utraty sierści przez kota jest regularne go czesanie oraz stosowanie właściwego żywienia. Sierść pozostawioną na meblach warto zgarnąć np. gumową rękawicą na mokro lub specjalną rolką do odzieży.

Nieco trudniej wygląda sprawa plam. Zdarza się, że kot podsikuje – może to wynikać z problemów z układem moczowym, chorób przewlekłych, stresu, powikłań niektórych zabiegów. W takiej sytuacji plamy z moczu są uciążliwe pod względem zapachu, ale również pozostawionych śladów wizualnych. Najlepiej usunąć je gotowymi preparatami, które neutralizują nieprzyjemną woń, dodatkowo dbając też o wyczyszczenie samego materiału. Jeśli kot załatwia się często w tym samym miejscu – zastosuj środek odstraszający i zabierz zwierzę do lekarza weterynarii, jeżeli przyczyna zachowania nie jest znana.

Pasożyty u kota – czy są groźne?

Koty są generalnie zwierzętami bardzo czystymi. Kot niewychodzący, który jest regularnie odrobaczany lub ma wykonywane badania kału, nie jest dla człowieka większym zagrożeniem niż kupione na targu owoce czy warzywa. W przypadku kotów wychodzących bardzo ważne jest zabezpieczenie przed kleszczami i pchłami, które są groźne również dla człowieka. Dodatkowo warto zwierzę częściej odrobaczać i szczepić na wszystkie choroby zakaźne.

Jeśli śpisz z kotem w łóżku, jedyne, o co musisz dbać, to częstsza zmiana pościeli. Jedynie w przypadku alergików niezalecane jest wpuszczanie zwierząt do sypialni, bo zwiększa się tam znacznie ryzyko wystąpienia ataku alergii.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Szybko,sprawnie, bardzo dobra komunikacja z klientem.
2024-07-19
POLECAM
pixel