Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kot kontra interaktywne, ruchome i edukacyjne zabawki dla kota

2021-04-21
Kot kontra interaktywne, ruchome i edukacyjne zabawki dla kota

Wytężmy umysły i pomyślmy przez chwilę o kocie. Pierwsze skojarzenie? Kocie ruchy, to jasne. Zwierzę, którego cechuje szczególna budowa anatomiczna, charakterystyczna dla najprawdziwszego łowcy, podczas poruszania się prezentuje się nienagannie – szybkość ruchów równa się ich elegancji. I ta cisza, którą zachowuje, potrafiąc zaskoczyć opiekuna niemalże w każdej sytuacji, na przykład zeskakując mu niespodziewanie wprost pod nogi z klapy stojącego tuż obok fortepianu. Bo kota nie widać, nie słychać, nie sposób się go spodziewać.

Na co dzień, wrodzona umiejętność kota do znajdywania się bez jakiegokolwiek sygnału ostrzegawczego wprost pod naszymi nogami potrafi być uciążliwa, jednak zarówno ona, jak i pozostałe jego niezwykłe talenty stanowią swoistą formę przystosowania do życia. O ile w naturalnym środowisku są one nieustannie wykorzystywane, o tyle w domowych warunkach, na skrajnie ograniczonej przestrzeni, mogą stać się dla zwierzęcia, a tym samym również dla jego opiekuna poważnym problemem.

Kot wyjątkowy – od uszu aż po ogon

Nie tylko niezwykła budowa anatomiczna i zdolność wykonywania ruchów, o których my, właściciele moglibyśmy jedynie pomarzyć sprawia, ale również zdolność przystosowania do skrajnych warunków klimatycznych sprawia, że kot uznawany jest na najbardziej sprawnego fizycznie i jednocześnie najbardziej niezależnego łowcę na świecie.

Instynkt łowiecki to największe dziedzictwo kociej natury, jakim zwierzę dysponuje. Spróbujmy poobserwować kota w warunkach domowych, gdy poznaje nowy przedmiot lub zabawkę. Cała akcja rozpoczyna się charakterystycznym skradaniem. Kot przyjmując pozycję do polowania, przemieszcza się w typowy dla siebie sposób w stronę przedmiotu, będącego w danej chwili jego potencjalną zdobyczą. Zbliżając się, widząc, że ofiara nie ucieka, zwierzę zamiast rzucać się w pogoń, nieśmiało bada ją łapkami, by następnie z większą pewnością siebie i odwagą zainteresować się nią, dotykając nosem powierzchni przedmiotu.

Wrażliwe na dotyk i bodźce poduszeczki łap oraz niezwykle czuły węch stanowią koci arsenał wielofunkcyjnych narzędzi, dzięki którym zwierzę poznaje świat wokół siebie.

Miniaturowy tygrys w domowym zaciszu

Niestety codzienne, monotonne przemieszczanie się w zamknięciu oraz ograniczone możliwości realizacji naturalnych potrzeb sprawiają, że kocie zdolności badawcze i łowieckie potrafią sprawić wiele kłopotów. Sposobem na zapobieganie ich pogłębianiu się do rangi behawioralnych i psychofizycznych problemów jest zapewnienie zwierzęciu dostatecznej ilości bodźców wzbogacających.>

Nic nie jest w stanie zastąpić mu życia na wolności, w poczuciu niezależności i nieograniczonej swobody, ale poznając z dnia na dzień coraz lepiej swojego kota, świadomy i wrażliwy na jego potrzeby opiekun będzie w stanie zadbać o stworzenie mu takiej przestrzeni, w której przynajmniej część potrzeb zostanie prawidłowo zrealizowana.

Dbając o zaspokojenie instynktu łowieckiego stanowiącego sumę jego pierwotnych potrzeb, takich jak szukanie, namierzanie, gonitwa, czy polowanie, zapewniamy kotu solidną podstawę dla odczuwania dobrostanu. Zadania związane z polowaniem to dla kota nie tylko ważny bodziec wzbogacający monotonię i zmieniający obraz dobrze znanej, często po prostu nudnej przestrzeni, ale również źródło emocjonalnego pobudzenia i olbrzymiej ekscytacji. 

Podawanie przysmaków w formie zabawy stanowi zatem ciekawy sposób na uatrakcyjnienie codzienności Twojego kota – sprawdź tutaj, jakie zabawki interaktywne dla kotów dostępne są w ofercie naszego sklepu zoologicznego.

Wzbogacenie pokarmowe kota – podawaj to, co zwyczajne w sposób nadzwyczajny

Nie ma w tym ani odrobiny przesady – by zainteresować kota dodatkami żywieniowymi warto sięgać po nowoczesne rozwiązania. Wiele czworonogów chętnie zje przysmak z ręki opiekuna, jednak równie spora grupa odmówi jego przyjęcia, tak, jak odmawia przyjmowania karmy leżącej odłogiem w czeluściach miski.

Pragniesz zaciekawić kota? A więc zaskocz go. Byle nie za bardzo, koty jednak nade wszystko cenią sobie rutynę. To ona buduje w nich niezbędne poczucie bezpieczeństwa oraz gwarantuje równowagę psychiczną i emocjonalną zwierzęcia. Wydaje się go zagmatwane – i poprawnie. Nietypowa, oderwana od jakiegokolwiek schematu, kocia osobowość niejednego przyprawiła już o siwiznę. Z troski o zdrowie, zarówno Twoje, Drogi Czytelniku, jak i Twojego kota spróbujemy oszczędzić Ci przysłowiowego łamania sobie głowy nad zagadnieniem atrakcyjnego podawania przysmaków, wyjaśniając co oznacza owo „zaskocz, byle nie za bardzo”.

Kot potrzebuje zajęcia – jaka aktywność będzie dla niego najlepsza?

Umiejętne podawanie przysmaków w zabawie, może stać się wartościowym wzbogaceniem behawioralnym dla domowego kot, dlatego warto poświęcić chwilę na zrozumienie, jak powinno ono przebiegać i w jaki sposób proces ten można urozmaicić. Wybór smakowitych, wartościowych przysmaków będzie przekonujący dla nas, ale niekoniecznie dla naszego kota. Jemu musimy zaoferować więcej – wzbogacenie pokarmowe, obejmujące zróżnicowane sposoby podawania smakołyków w formie zajęciowej, wykorzystującej naturalne kocie instynkty będzie najlepszym rozwiązaniem. Co to oznacza w praktyce? Dajmy się kotu zabawić.

Sprawdź tutaj, jakie zabawki edukacyjne dla kota uatrakcyjnią proces zjadania przysmaków, jednocześnie gwarantując kotu realizację niezbędnych sekwencji polowania, przenosząc bezpiecznie ich wzorzec ze środowiska naturalnego do przestrzeni domowej.

Walka o zdobycz, czyli przysmaki dla kota w zabawkach interaktywnych

Stosowanie zabawek interaktywnych u psów można już spokojnie uznać za powszechność. Każdy, kto uważa się za naprawdę zaangażowanego opiekuna psa posiada przynajmniej jeden przedmiot edukacyjny, który zwykłe przyjmowanie pokarmu zmienia w atrakcyjną zabawę, angażującą ruchowo i umysłowo.

Higiena ciała i umysłu, poprzez zapewnienie możliwości i przestrzeni realizacji naturalnych potrzeb u kotów, przy użyciu zabawek edukacyjnych wciąż nie jest aż tak popularna, jak mogłoby się wydawać. I owszem, posiadamy w domach piłeczki, wędki, ciągnące się kaskadowo przez znaczną część mieszkania drapaki, ale zabawki interaktywne dla kotów wciąż stanowią nowość, po którą sięgają tylko niektórzy.

Zabawki edukacyjne do podawania przysmaków sprzyjają aktywnej stymulacji umysłu czworonoga, rozwijając jego naturalne zdolności i właściwie ukierunkowując moc instynktów, a także wprowadzają w codzienne życie kota odrobinę wartościowego, pożądanego impulsu. Regularnie stosowane, o stopniowo podwyższanym poziomie trudności, zabawki interaktywne pozwalają wzmacniać zachowania pożądane u zwierzęcia, jednocześnie redukując te niechciane, mogące z czasem prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia kota zaburzeń psychofizycznych.

Dwa sposoby wzbogacania zabawy Twojego kota – od łowienia do zjadania

Podawanie wartościowych, naturalnych przysmaków Caniwild w sposób interaktywny działa na kota domowego na dwa sposoby. Po pierwsze stymuluje jego zachowania instynktowe, prawidłowo je ukierunkowując i realizując oraz gwarantując możliwość uczenia się poprzez efekt. Dzięki tym sposobom kot nie tylko zyskuje dodatkową możliwość realizacji najważniejszych wolności, ale również rozwija się podczas każdej zabawy w zdobywanie przysmaków. Co więcej, je chętniej i dłużej, niż z tradycyjnej miski.

To prawda, że kwintesencją równowagi psychofizycznej kota w domowych warunkach jest zapewnienie mu rutyny. Jednak umiejętne wzbogacanie środowiska, w którym czworonóg najczęściej przebywa i czuje się niezmiennie bezpiecznie, poprzez podawanie przysmaków w zróżnicowanej, atrakcyjnej formie może stać się ważnym elementem budowania przestrzeni wolnej od stresu i dyskomfortu.

Zabawa w zdobywanie – przysmaki dla kota i domowe polowanie

>Wykorzystywanie zabawek stanowi najbezpieczniejszą formę wzbogacania środowiska życia kota domowego, bez naruszania jego poczucia nietykalności przestrzennej. W szczególności, że natura tego szczególnego czworonożnego drapieżnika sprawia, że równie szybko, co zainteresuje się nowym przedmiotem, kot również się nim znudzi.

Odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne, urozmaicające podawanie przysmaków potrafią zainicjować dłuższą i bardziej angażującą aktywność, jednak nie oszukujmy się – zwierzak naprawdę szybko potrafi stracić zainteresowanie każdym nowym gadżetem. Warto zatem, spośród powszechnie dostępnych zabawek, wybierać te szczególnie ukierunkowane na ruch. Wywołując u kota zachowania podobne końcowej fazie polowania, zabawki działają zachęcająco, umożliwiając zwierzęciu spełnienie najważniejszych potrzeb, związanych z aktywnym zdobywaniem przysmaków.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla kota to te, które angażują go zarówno w aktywność ruchową, jak i umysłową. Dbając o prawidłowy rozwój kota oraz zapewnienie mu dobrostanu, nie bój się sięgania po zabawki sprzyjające ekspresji zachowań łowieckich. Ich odpowiednie ukierunkowanie podczas zabaw, stanowiących ważny aspekt wzbogacający w zbyt dobrze już znanym kotu rozkładzie dnia, sprawi, że zwierzę poczuje się pewniej, dzięki osiągniętej równowadze psychicznej i emocjonalnej.

Pozwól kotu być sobą, dokarmiając go z głową

Okazuje się bowiem, że ukrywanie małych porcji jedzenia w wielopoziomowych, edukacyjnych zabawkach – karmnikach-łamigłówkach, tunelach i labiryntach czy kulach-smakulach oraz podawanie z ich pomocą wartościowych przysmaków, stanowi remedium na nierealizowanie naturalnych, kocich potrzeb w ograniczonej, domowej przestrzeni.

Twój kot musi namierzać, ganiać, łapać, drapać, ponieważ tylko w ten sposób jest sobą - niezależnym, niespotykanie wyjątkowym zwierzęciem, którego obecność ożywia każdy dom i topi nawet najbardziej zlodowaciałe serce. Skoro już musi, niech robi to z sensem i bezpiecznie, dla siebie i innych domowników.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
zadowolona
2024-04-23
Polecam
pixel