Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kot wychodzący czy niewychodzący?

2017-11-14
Kot wychodzący czy niewychodzący?Różnice między kotami wychodzącymi a niewychodzącymi są oczywiste – jedne mają dostęp do wolności, większej lub mniejszej, podczas gdy drugie nie przekraczają progu naszego domu. Czy któraś z tych opcji jest bardzie korzystna?

Kot wychodzący

W przypadku kotów wychodzących warto przede wszystkim przemyśleć, czy kot faktycznie musi wychodzić. Jak to ocenić? Jeśli przygarniamy dorosłego kota, który nawykł do wędrówek, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie on chciał eksplorować otoczenie. Z tego względu osoby, które mieszkają np. w centrum miasta, powinny zdecydować się na koty niewychodzące. Kot wychodzący będzie dobrze czuł się zwłaszcza na wsi, jeśli mieszkamy z dala od ruchliwej drogi; to samochody są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kotów. Możemy wówczas zapewnić mu możliwość wyjścia z domu w dowolnej chwili. Warto też ocenić, czy kot ma gdzie schować się przed watahą biegających luzem psów albo czy sąsiedzi nie będą próbowali zrobić mu krzywdy, bo np. chodzi po ich ogrodzie. Kot wychodzący bezwzględnie powinien zostać poddany kastracji. W przypadku kotek zapobiegnie to eksploatacji, rujkom i ciążom, a także wielu chorobom. W przypadku kocurów wyeliminujemy ewentualne, często krwawe, walki o teren, jak również zapobiegniemy znaczeniu tego terenu bardzo nieprzyjemnie pachnącym kocim moczem.

Kot niewychodzący

Koty niewychodzące pasują zwłaszcza dla osób, które mieszkają w blokach i nie mają np. ogrodu, który można zabezpieczyć wolierą. W przypadku takich kotów warto pamiętać o zabezpieczeniu siatką okien oraz balkonu, by kot nie spróbował samobójczego skoku za ptakami – to zdarza się zwłaszcza kociętom. Koty niewychodzące zabezpieczone są przed ryzykiem śmierci pod kołami samochodu, w wyniku pogryzienia przez psa czy podtrucia przed sąsiadów. Dla wielu osób wiąże się to jednak z poczuciem, że kot nie może zaspokoić naturalnych instynktów; warto jednak wiedzieć, że kot niewychodzący od początku często nie chce wyjść na dwór, bo to dla niego obce otoczenie. Naturalne kocie potrzeby można zaspokoić dzięki umiejętnej zabawie z kotem.

Co wybrać?

Przede wszystkim decyzję warto uzależnić od samego kota. Jeśli mamy kociaka, który nie wychodził albo nie ma dobrych wspomnień z przebywaniem na dworze, z powodzeniem możemy nie wypuszczać go na dwór. W przypadku kota dorosłego warto ocenić kocie chęci i charakter. Drugą kwestią jest teren, w którym mieszkamy. Osoby posiadające ogród mogą np. wybrać rozwiązanie pośrednie i zabezpieczyć część ogrodu tak, aby kot nie mógł wyjść poza jego obręb, ale jednocześnie przebywał na świeżym powietrzu. Jeśli jednak w okolicy mamy siedliska rzadkich gatunków ptaków, powinniśmy wyposażyć kota w obrożę z dzwoneczkiem; to właśnie domowe koty są powodem masowej eksterminacji ptactwa mieszkającego blisko domów. Do rodzaju aktywności kota dobrze jest dostosować również sposób żywienia, a więc musimy wybrać odpowiednią karmę; kot niewychodzący mimo wszystko będzie potrzebował mniej kalorii.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4663 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
POlecam
2024-02-10
Szybko, sprawnie, profesjonalne. Dziękuję
pixel