Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kot wymiotuje – co robić?

2019-04-13
Kot wymiotuje – co robić?

Czym są wymioty u kota?

Na początek dobrze jest rozróżnić faktyczne wymioty od tak zwanego ulewania. W przypadku wymiotów zazwyczaj dochodzi do cofnięcia się treści żołądkowej wraz z torsjami i charakterystyczną pracą tłoczni brzusznej (dla właścicieli zauważalną jako „chodzący” brzuch kota tuż przed wymiotami). Co ważne, pokarm jest w takim przypadku strawiony bądź nadtrawiony przez soki żołądkowe. Z kolei w przypadku ulewania dochodzi do cofnięcia się treści pokarmowej z partii wyższych niż żołądek, dlatego w wymiotach kota nie zauważysz żółci, pokarm będzie niestrawiony (ewentualnie rozdrobiony), a praca tłoczni brzusznej nie występuje.

Dobrze jest też podkreślić, że wymioty u kota występują w momencie, gdy pojawią się powyższe elementy. Jeśli natomiast sytuacja wygląda tak, jakby kot miał zwymiotować ze wszystkimi objawami, ale nie pojawia się zwrócona treść pokarmowa, mowa o torsjach. To istotne dla lekarza weterynarii, który przeprowadza wywiad.

Wymioty u kota – układ pokarmowy

Wymioty zazwyczaj są jednym z objawów choroby albo dolegliwości, która dotknęła kota. Same w sobie nie stanowią choroby, dlatego – jeśli stwierdzone zostanie dodatkowe ich podłoże – niezbędne jest nie tylko leczenie objawowe, ale również głębsza terapia ich przyczyny.

Wiele osób uważa, że wymioty u kota spowodowane są zawsze dolegliwościami na tle układu pokarmowego. Nie jest tak, choć faktycznie – zdarza się to dość często. Do najczęstszych przyczyn związanych z tym układem należą:
  • kłaczki zalegające w układzie pokarmowym,
  • pasożyty,
  • nieżyt żołądka,
  • podrażnienia spowodowane ciałem obcym (np. trawą),
  • wady przełyku.
Rzeczywiście, kłaczki, czyli martwa sierść, którą pochłania kot, mogą podrażniać przełyk i żołądek, a w konsekwencji prowadzić do wymiotów. Zwykle wówczas sierść jest zauważalna w zwymiotowanej treści wraz z pianą. W przypadku pasożytów w wymiocinach pojawiają się pojedyncze okazy. Również wymiotowanie trawą zwykle da się szybko zweryfikować, bo w treści pokarmowej znajduje się rzeczone źdźbło.

Nieżyt żołądka jest często spotykany po nagłej zmianie diety. Wady przełyku mogą powodować zarówno ulewanie, jak również wymioty. Pojawiać się mogą też wymioty u kota spowodowane na przykład owrzodzeniami żołądka – zwykle występuje w nich ciemna krew.

Wymioty u kota – układ oddechowy i jama ustna

Często jednak zdarza się, że to dolegliwości układu oddechowego i jamy ustnej powodują, że kot wymiotuje. Co robić w takiej sytuacji? Można obejrzeć wnętrze pyszczka kota, zwłaszcza jeśli podejrzewamy, że utkwił tam jakiś obiekt, który powoduje podrażnienia. Nie należy jednak nigdy usuwać wbitych przedmiotów, zwłaszcza umiejscowionych w dalszej części, w sąsiedztwie gardła.

W przypadku, gdy wymioty u kota spowodowane są występowaniem np. przeziębienia czy infekcji gardła albo dróg oddechowych, zwierzę wymiotuje pianą. Opiekunowi nieraz trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy kot wymiotuje, czy też… kaszle. W obu przypadkach wydzieliną jest po prostu piana, czyli spieniona ślina.

Jeśli dodatkowo w wymiotach obecna jest jasna, świeża krew, oznacza to uraz ściany przełyku, gardła albo jamy ustnej. Wizyta u weterynarza w takich okolicznościach powinna być bardzo szybka, bo może chodzić o ciało obce, które zablokowało się w górnych drogach oddechowych i pokarmowych.

Wymioty u kota – jak postępować?

Jak już zostało wspomniane, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Odstąpić od tej zasady można w sytuacji, gdy wymioty były jednorazowe i wynikały z oczywistych aspektów, np. widoczne były kłębki sierści, trawa albo zwierzę wymiotowało podczas jazdy w samochodzie, co wskazuje na chorobę lokomocyjną.

Wszystkie pozostałe przypadki wymagają konsultacji weterynaryjnej, zwłaszcza gdy pojawia się krew. Wymioty z żółcią – jednokrotne – mogą być spowodowane nagłym nieżytem żołądka w związku ze zmianą karmy dla kota albo zbyt długim okresem bez posiłku. Należy wtedy ostrożnie zmieniać sposób żywienia i zwiększyć częstotliwość posiłków kosztem ich objętości.

Zazwyczaj jednak wymioty żółcią są trudne w zdiagnozowaniu i wymaga dalszych badań, na czele z morfologią oraz określeniem poziomu potasu w surowicy krwi. Wymioty ostre, czyli trwające krótko, ale intensywnie, zwykle świadczą o przyczynie nagłej. Wymioty przewlekłe, powtarzające się przez kilka tygodni, związane są z chorobami przewlekłymi. Często wymiotowanie u kota jest objawem poważnych schorzeń, na przykład panleukopenii, niewydolności nerek, trzustki albo wątroby. Nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia narządów.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4687 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
pełen profesjonalizm
2024-03-25
SUPER
pixel