Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Królik – podstawy opieki

2017-10-09
Królik – podstawy opiekiKróliki – zarówno standardowe, jak i bardzo popularne w hodowlach domowych miniaturki – są niezwykle wrażliwe na otoczenie oraz wymagają troskliwej opieki, tak fizycznej, jak i skupionej wokół potrzeb psychicznych. Z tego powodu decyzję o opiece nad królikiem warto podjąć odpowiedzialnie, zdając sobie sprawę z tego, jak wyglądają związane z nią obowiązki.

Najpierw klatka

Króliki miniaturki mają o wiele mniejsze rozmiary aniżeli ich pełnowymiarowi kuzyni, więc oczywiście klatka nie musi być aż tak duża. Nawet jeśli planujemy organizowanie wybiegu dla królika codziennie na kilka godzin, musimy mu jednak zapewnić wygodne i bezpieczne miejsce do bytowania choćby pod naszą nieobecność. Klatka powinna być przede wszystkim duża pod względem powierzchni podstawy; króliki nie korzystają z pięter i nie wchodzą po drabinkach, dlatego nie musi być bardzo wysoka. Ważne, by królik mógł realizować w niej podstawowe potrzeby związane z zachowaniem naturalnym, czyli – by mógł zrobić stójkę. Do tego zazwyczaj dopasowuje się wysokość klatki. Powierzchniowo im będzie ona większa, tym lepiej; możemy wówczas zorganizować ją w higieniczny sposób, wydzielając m.in. kącik na legowisko czy pokarm. Dobrze, gdy pręty są metalowe – królik ich nie przegryzie – zaś kuweta odczepiana, co znacznie ułatwi jej czyszczenie.

Podstawowe wyposażenie

Oczywiście prócz klatki istotne jest też podstawowe wyposażenie w jej wnętrzu. Niezbędne jest miejsce do schowania się, bo króliki, zwłaszcza na początku, mogą być nieco płochliwe. Domek powinien być, o ile to możliwe, wykonany z naturalnego materiału oraz regularnie wymieniany – jest duże prawdopodobieństwo, że królik będzie go obgryzał. Prócz domku musimy zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej wody – najlepiej przez poidło, dzięki czemu codzienna wymiana wody jest prosta, a ona sama nie zostanie zanieczyszczona np. odchodami czy sianem – oraz dostęp do pokarmu. W tym zakresie warto wybrać np. miseczki podwieszane na kratkach czy stawiane w ustronnym kąciku klatki; w takim przypadku dobrze, gdy są one ceramiczne – prostsze w pielęgnacji i trudniejsze do przewrócenia. Siano możemy podawać w paśniku, zaś świeże owoce czy warzywa w osobnej misce, bo trzeba je regularnie wymieniać; inaczej będą pożywką dla bakterii.

Jakość jest ważna

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istotna jest jakość stosowanych w opiece nad królikiem produktów. Ściółka w klatce powinna być dostosowana do rozmiaru łap królika, aby nie powodować bólu, ale również bezpieczna w razie prób jej zjedzenia. Najlepiej sprawdzają się granulaty drewniane z ekologicznych materiałów. Siano warto wybierać również z ekologicznej hodowli, dodatkowo odpylone, bo pył nierzadko wywołuje problemy z płucami i układem oddechowym. Podstawowym pokarmem dla królika powinna być stworzona samodzielnie albo zakupiona mieszanka, która zawiera właściwe proporcje witamin i składników odżywczych; dobrze, gdy nie ma w składzie konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Świeże warzywa i owoce serwujemy okazjonalnie, zawsze obserwując reakcję organizmu królika na nowe rzeczy w diecie. Co więcej, dobrze jest podawać owoce i warzywa ze sprawdzonych źródeł i usuwać je po kilku godzinach w razie pozostawienia przez królika resztek.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze.
2024-06-07
zadowolona
pixel