Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Labrador retriever - poczciwy myśliwy

2017-09-15
Labrador retriever - poczciwy myśliwy Labrador retriever jest jednym z najbardziej skrzywdzonych psów, zarówno jeśli spojrzymy na przekrój jego potencjalnych właścicieli, jak i podejście społeczeństwa czy wykorzystanie jego popularności przez nielegalne hodowle. Jakie naprawdę są labradory?

Pies stworzony do akcji

Labradory są rasą stworzona, jak wiele innych, w odpowiedzi na bardzo konkretne potrzeby. W ich przypadku potrzeby te od samego początku wiązały się z pracą w wodzie – są to bowiem aportery, które pierwotnie zajmowały się pomocą na kutrach i ratowaniem osób tonących. Rasa pochodzi z Nowej Funlandii, co poniekąd tłumaczy również jej wygląd, o czym jednak za chwilę. Pochodzenie labradorów sprawia, że są one tak chętne do zabaw w wodzie – stworzone zostały bowiem właśnie do kontaktu z nią. W Europie po raz pierwszy rasa to pojawiła się pod koniec XIX wieku. Z czasem ich rola ograniczyła się przede wszystkim do pracy z myśliwymi polującymi na ptactwo wodne; zadaniem labradorów było wypłaszanie ptaków i przynoszenie postrzałków podczas polowań. Co ciekawe, nazwa rasy pochodzi od półwyspu Labrador, co jest niepoprawnym, jednak dość mocno zakorzenionym skojarzeniem.

Skłonności do tycia?

Wiele osób deklaruje, że ich labradory wręcz tyją z samego powietrza. Faktycznie, rasa ta, zwłaszcza przy wyborze psa o cięższym typie, może mieć skłonność do nadwagi. Nie jest to jednak coś, czego nie da się pokonać; wystarczy odpowiednio dopasować żywienie do potrzeb czworonoga. Labradory są zazwyczaj psami dość łasymi na przysmaki i chętnie zjadającymi zbyt duże porcje pożywienia. Wystarczy podawać specjalne karmy suche dla psów tej rasy bądź jakiekolwiek pokarmy, które mają ograniczoną podaż kaloryczną, zaś u psa wywołują poczucie sytości. Niektóre labradory, nawet przy prawidłowej wadze, mogą wyglądać na otyłe, co wynika z posiadania warstwy tłuszczowej chroniącej te psy podczas pracy w zimnych wodach na polowaniach. Istotne jest jednak, aby bardzo kontrolować wagę psa, bo nadwaga obciąża jego stawy i może powodować dysplazję, która u tej rasy jest bardzo częsta.

Idealny charakter wymaga pracy

Wiele osób uważa, że labradory mają idealny charakter jako psy towarzyszące, które mają docelowo mieszkać w domu z dziećmi. Zapomina się jednak o tym, że jest to rasa wymagająca przede wszystkim współpracy z człowiekiem podczas szkolenia – rozmiary i waga labradorów są na tyle duże, że psy te mogą niechcący zrobić komuś krzywdę. Co więcej, labradory potrzebują również ruchu, zwłaszcza gdy podczas szkolenia stosujemy przysmaki dla psów jako nagrody – ruch pozwoli im rozładować nadmiar energii, ale i zadbać o prawidłową formę.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Super!
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel