Darmowa dostawa od 50,00 zł

Lato z pupilem, czyli jak przetrwać gorące dni?

2016-07-27
Lato z pupilem, czyli jak przetrwać gorące dni?
Korzystając z uroków lata, musimy pamiętać, że upały mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi. Zwierzęta domowe znoszą je z jeszcze większym trudem, bo ich organizmy nie są przystosowane do funkcjonowania w wysokich temperaturach. Co grozi pupilowi i w jaki sposób zadbać o jego komfort w gorące, wakacyjne dni?

O ile koty to stworzenia ciepłolubne, mające zdolności wydzielania niewielkich ilości potu (dzięki czemu upały nie są dla nich tak męczące), o tyle psy są w znacznie gorszej sytuacji. Nasi czworonożni przyjaciele nie mają gruczołów potowych, w związku z czym są pozbawieni naturalnego dla człowieka mechanizmu, pozwalającego na obniżenie temperatury ciała. Nadwyżkę ciepła oddają pyskiem, dysząc i sapiąc - to jednak nie pozwala na efektywne dotlenienie organizmu upalną porą. Postaramy się wymienić najważniejsze rzeczy o jakich musisz pamiętać zabierając psa na spacer w upalny dzień.

Jak zadbać o czworonoga?

Podstawą w czasie upałów jest troska o to, by pupil miał zawsze pod dostatkiem świeżej, chłodnej (ale nie bardzo zimnej) wody. Jeśli wybierasz się w podróż z psem, zadbaj o jego komfort - zaopatrz się w miskę podróżną lub profesjonalne poidło i pilnuj, by odpowiednio często się nawadniał. Na szybach zamontuj osłony przeciwsłoneczne i specjalne kratki wentylacyjne, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza bez ryzyka zawiania czy wychylenia się psa przez okno. Oczywiście, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj zwierzaka w zamkniętym samochodzie.

Podczas spacerów: unikaj gorących nawierzchni - rozgrzany asfalt może parzyć w łapy. Nie zapominaj, że psy, szczególnie te małe, są bezpośrednio przy rozgrzanej ziemi - tam powietrze jest najgorętsze i utrudnia oddychanie. Wybieraj zacienione, leśne dróżki, łąki i trawniki, a na dłuższe eskapady ruszaj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Aby trochę ulżyć zwierzakowi w gorący dzień, nakryj go wilgotnym ręcznikiem lub raz na jakiś czas delikatnie spryskaj wodą.

Co może się stać?

Długotrwałe przebywanie w nasłonecznionym miejscu, wysokiej temperaturze albo bez dostępu do wody może nie tylko skutkować apatycznością zwierzaka, wymiotami czy biegunką, ale także nieść za sobą dużo poważniejsze konsekwencje, jak np. przegrzanie organizmu, szok termiczny czy udar cieplny. Warto więc w porę pomyśleć, zaopatrzyć w niezbędne akcesoria i cieszyć się zdrowiem pupila, nawet w najbardziej upalnych momentach lata.

Nie zostawiaj psa samego w samochodzie

Pamiętaj, że podobnie sprawa wygląda w przypadku przewożenia psa w samochodzie. Często przewozimy psa w bagażniku gdzie narażony jest na nagrzewanie przez tylną szybę. Pamiętaj, aby robić przestoje, dać psu wodę oraz dać mu się schłodzić w cieniu po za samochodem. Pamiętaj również, aby koniecznie nie zostawiać psa w wyłączonym samochodzie. Uchylone delikatnie szyby to zdecydowanie za mało i może się to skończyć dla niego bardzo źle.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-04
Szynka realizacja Towar zgodny z opisem
2024-08-28
Otrzymałem po raz pierwszy dodatkowa paczkę pokarmu
pixel