Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Legowiska dla kota na ścianę – w powietrzu lepiej niż na podłodze

2021-08-19

Twój kot lepiej odnajdzie się w powietrzu niż na podłodze. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Zadbaj o urozmaicenie przestrzeni kota, zapewniając mu przytulne legowiska w nietypowych miejscach. O wzbogaceniu przestrzeni Twojego kota i wyborze funkcjonalnych legowisk na ścianę dowiesz się więcej na naszym blogu.

Organizacja przestrzeni to pojęcie, które jest nam szczególnie bliskie, jednak nieczęsto odnosimy je bezpośrednio do naszych zwierząt. Przyjmujemy, że zarówno pies, jak i kot potrzebuje własnego kawałka podłogi pod legowisko, miski, kuwetę, jednak rzadko patrzymy na tę przestrzeń przez pryzmat konieczności nadania jej konkretnego ciągu i charakteru. O ile psu wystarczy spokojne zaciszne miejsce pod schodami, w okolicy kominka lub tuż przy naszym łóżku, w zacisznej oazie sypialnianej, o tyle naszemu kotu potrzeba czegoś znacznie więcej, niż tylko ulokowanego na podłodze legowiska w kształcie budki lub norki.

Kot, zupełnie inny od psa, potrzebuje przestrzeni, która będzie dla niego przyjazna, odpowiednio rozplanowana i stanowić będzie pewnego rodzaju wzbogacenie behawioralne, zwłaszcza wtedy, gdy jest on zwierzęciem niewychodzącym i większość swojego życia spędza w domowym zaciszu. W jego przypadku umiejętne zaprojektowanie określonych stref do życia, rozdzielonych pod konkretne czynności i potrzeby ma szczególne znaczenie. Od czego jednak warto i należy zacząć? Od zrozumienia, że miejsce, które tworzymy ma zaspokajać potrzeby zwierzęcia, nie nasze. To kot ma się w nim odnaleźć, to dla niego ma być zarówno funkcjonalna, jak i atrakcyjna. To też często może kłócić się z naszym poczuciem estetyki i domowego porządku. Co zrobić, by znaleźć kompromis tam, gdzie pozornie nie ma na niego miejsca? Bo czy ktokolwiek słyszał o kompromisie z kotem? Oto kilka prostych sposobów jak stworzyć kotu miejsce w domu, które stanie się jego oazą spokoju, azylem i schronieniem przed nadmiarem bodźców, idealnym legowiskiem, a jednocześnie ciągiem komunikacyjnymi pomiędzy strefą zabawy i wypoczynku, do którego nikt inny nie ma dostępu.

Nowoczesne legowisko dla kota

Umiejętna organizacja tej części środowiska domowego kota, która stanowić będzie strefę wypoczynku, jedną z najważniejszych i najtrudniej akceptowalnych przez wiele osobników, jest niezwykle istotna. Co jednak oznacza owo „umiejętna”? W jaki sposób stworzyć kotu miejsce idealne, dostosowane do jego wyjątkowych, osobniczych potrzeb, będące jednocześnie bezpiecznym azylem, z dala od wszelkich źródeł zakłócających spokój, centrum dowodzenia i obserwacji, a także niezastąpionym miejsce wypoczynku ponad światem? Najlepiej podejść do tematu dosłownie i przenieść legowisko kota nieco bliżej przestworzy.

Kot to nie pies, by całe swoje życie spędzał na poziomie podłogi, ewentualnie kanapy lub stolika kawowego, z którego sukcesywnie udaje mu się ściągnąć drobne przysmaki – pozostałości na pańskim talerzu. Kot może, co więcej, kot chce zmieniać perspektywę, przenosić się z ziemi wyżej i wyżej, dlatego doskonałym pomysłem jest umiejscowienie kilku legowisk na ścianie lub pod sufitem, tam, gdzie ludzki harmider i nadmiar bodźców związanych z życiem codziennym bezpośrednio nie dociera.
Chcesz sprawić, by Twój kot czuł się dobrze w Waszym wspólnym domu? Stwórz mu strefę wypoczynku, będącą jednocześnie elementem ciągu komunikacyjnego ponad głowami domowników, wykorzystując nowoczesne legowiska - drapaki dla kota – to zapewni mu komfort, poczucie bezpieczeństwa, niezależności i swobody. I voilà! Kot zadowolony.

Domek dla kota na ścianę – powietrzne życie Twojego kota

Dlaczego organizacja przestrzeni dla kota, w szczególności tej podwieszonej ponad powierzchnią podłogi jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że daje mu pewność siebie, olbrzymią swobodę i oczywiście zupełnie inne spojrzenie na świat. Umiejscowienie legowiska dla kota i drapaków wielopoziomowych na ścianie to doskonały sposób na wzbogacenie behawioralne przestrzeni domowej. Łącząc ze sobą kolejne legowiska, hamaki, tunele, schodki z sizalu, domki dla kota i atrakcyjne drapaki dla kota na ścianę można naprawdę zaspokoić potrzeby behawioralne niejednego czworonoga.

Dla siebie wybieramy co chwilę nowe meble, dodatki, elementy dekoracyjne i funkcjonalne gadżety ułatwiające i uprzyjemniające codzienne życie, dlaczego nie zrobić tego samego dla naszego kota? W szczególności, że jeśli nie zapewnimy mu dostatecznej ilości zróżnicowanej przestrzeni i wielu legowisk w różnych miejscach, jego uwaga skupi się prawdopodobnie na tym, co naturalnie w naszym domu pnie się ku górze – meblach, firanach, ozdobnych dodatkach, framugach drzwi i okien. A wystarczy odrobina zaangażowania i chęci, by dać kotu „powietrzne” schronienie, możliwość wspinania się, przemieszczania ponad podłogą i drapania, a gdy tylko zapragnie odpoczynku w niezmąconym niczym spokoju.

Ciekawe urozmaicenie, czyli schodki na ścianę dla kota

Pamiętajmy, że cały nasz wkład w organizację przestrzeni dla kota ma sens jedynie wtedy, gdy rzeczywiście robimy to dla zwierzaka, a nie dla nas. Tu nie liczy się design, choć estetyka wykonania poszczególnych elementów do przemieszczania się, wylegiwania i snu ma pewne znaczenie. Tu przede wszystkim chodzi o funkcjonalność i o to, by każdy z dodatków – legowisk na ścianę, drapaków podwieszanych, domków i schodków na ścianę dla kota zaspokajał jego potrzeby, zarówno gatunkowe, jak i indywidualne. To o nie należy się zatroszczyć, wybierając ciekawe formy urozmaicenia przestrzeni ponad podłogą.

To nieprawda, że nasz kot jest mniej wymagający od psa i dlatego doskonale nadaje się jako towarzysz życia w bloku, u boku zapracowanego opiekuna. Kot równie silnie przyzwyczaja się i przywiązuje do człowieka, jak pies, choć forma relacji, jaką nawiązuje niewątpliwie różni się znacząco. Kot to wbrew powszechnemu przekonaniu naprawdę wymagający towarzysz codzienności. To, że nie trzeba wyprowadzać go kilka razy dziennie na spacer nie oznacza wcale, że opieka nad nim nie wymaga zaangażowania i umiejętnej realizacji wielu zadań związanych z zapewnieniem mu zdrowia, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa. Tak na przykład w opiece nad kotem organizacja otoczenia ma kolosalne znaczenie. Aby sprawić, że kotu będzie dobrze w naszym domu warto zatem naprawdę zainteresować się jego potrzebami oraz przez ich pryzmat spojrzeć na wspólną przestrzeń. Przyjęcie na chwilę innej perspektywy pozwoli nam na ciekawe urozmaicenie wszystkich poziomów, od podłogi po sufit, po których może i chce przemieszczać się nasz czworonożny łowca. Wykorzystanie takich elementów kociej zabudowy, jak schodki na ścianę, legowiska podwieszane, domki i budki na stojakach i specjalnie mocowane pod sufitem sprawi, że Twój dom zmieni się wizualnie, to fakt, i to zapewne dość znacząco, ale jednocześnie stanie się najlepszą możliwą przestrzenią dla Twojego pupila. A przecież o niego i jego spokój ducha tu chodzi.

Meble na ścianę dla kota – zadbaj o funkcjonalną aranżację

Terytorium kota w domu zwykle ogranicza się do kąta z legowiskiem, drugiego z drapakiem, trzeciego z miskami, a czwartego z kuwetą. U bardziej świadomych kocich potrzeb właścicieli czworonogów miejsca te rozmieszczone są w różnych częściach domu, bowiem kot, jak to kot, ma swoje zasady. Jednak coraz częściej, oprócz strefowego rozdzielenia przestrzeni staramy się zastosować inne formy urozmaicenia, w celu zwiększenia jej funkcjonalności i poprawy komfortu naszego zwierzęcia.

Organizacja wysoko położonych miejsc do leżenia, obserwacji i snu to ważny aspekt wzbogacenia behawioralnego – koty nie tylko lubią wylegiwać się w powietrzu, ale również przemieszczać podsufitowymi szlakami po całym domu, pozostając tym samym niezauważone dla pozostałych domowników. Akceptacja ich szczególnych wymagań i świadome wykorzystanie dostępnych w dobrych sklepach legowisk dla kota na ścianę, podwieszanych drapaków oraz innych, ciekawych elementów wyposażenia i funkcjonalnych akcesoriów komunikacyjnych dla kota pozwoli nam zadbać o zaspokojenie wszystkich jego potrzeb i instynktów oraz realizację podstawowych wolności. Takiego spokoju i komfortu, jak w bezpiecznej strefie podsufitowej Twój kot nie zazna nigdzie indziej.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Dziękuję
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
pixel