Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mączka czy mięso, czyli jak rozwiązać tajemnicę składów i zrozumieć jakość

2021-12-07

Nieustannie nawiązujemy do jakości karm dla psów i kotów, przysmaków i dodatków do diety czworonoga, nie zastanawiając się jednak czym tak naprawdę jest. Jakość pokarmów dla psów i kotów to przede wszystkim czysty, przemyślany skład pełen rzeczywistych wartości, zgodnych z biologicznymi potrzebami pupila i to na nim należy się skupić. Sprawdź na blogu, jak rozwiązać zagmatwane tajemnice składów i zrozumieć jakość.

 

Najczęściej przytaczanym pojęciem związanym z dostępnymi na rynku karmami dla psów i kotów jest jakość. Spotykamy się z nim dosłownie na każdym kroku – cały współczesny marketing pet food oparty jest na podkreślaniu jakości produktów. Nawiązując do takich kwestii, jak zachowanie zdrowia i zaspokojenie potrzeb biologicznych psa w praktyce odnosi się nieustannie do jakości podawanej na co dzień diety. Jakość pojawia się w artykułach, podczas konferencji branżowych, jako najczęściej stosowane pojęcie odnoszące się do pokarmów dla psów, w opisach karm, w rozmowach z lekarzem weterynarii, dietetykiem i sprzedawcą. Wszyscy zawsze skupiamy się na jakości. Jednak czym ona właściwie jest? Jak rozumieć to złożone pojęcie, stanowiące klucz do zdrowego i prawidłowego żywienia pupila? Jak rozróżnić produkty wysokojakościowe od tych, które wykorzystują to pojęcie wyłącznie w celu podkręcenia poziomu sprzedaży?

Premiumizacja karm dla psów, przysmaków, karm uzupełniających i suplementów diety, ale i nie tylko to charakterystyczna cecha współczesnego rynku zoologicznego. Każdy produkt, by zyskał uznanie konsumentów, a nawet i więcej – został w ogóle dostrzeżony musi spełniać wysokie standardy produkcji, powstawać zgodnie z obowiązującymi trendami eko, intrygować pakietem właściwości i bronić się najwyższą… oczywiście jakością. Jakość to odpowiedź na potrzeby i efekt postępu, to warunek konieczny, by utrzymać się na rynku. To również podstawowy czynnik i punkt odniesienia dla świadomych właścicieli zwierząt podczas dokonywania żywieniowych wyborów. Warto więc na dobry początek zrozumieć, czym tak naprawdę jest jakość premium i dlaczego tak duże znaczenie w jej budowaniu w pokarmach dla czworonogów ma skład.

Mączka czy mięso w karmie dla psa – skład ma olbrzymie znaczenie

Karmy komercyjne, czyli produkty pełnoporcjowe, gotowe, dostępne na półkach sklepowych od ręki w większości przypadków są odpowiednio zbilansowane. Oznacza to, że zachowane są wszelkie proporcje, stosunki ilościowe, stężeniowe i oczywiście jakościowe. Nie wymagają szczególnej suplementacji, stosowania karm uzupełniających czy popularnego w niektórych domach dosmaczania. Taka pełnowartościowa karma gotowa jest, jak sama nazwa wskazuje, bogata we wszystkie niezbędne zwierzęciu wartości odżywcze i przygotowana do podania. Ze względu na specyfikę produkcji i formę, jaką przyjmuje tak skomponowany pokarm jest też wyjątkowo łatwy w przechowywaniu i transporcie. Pojawienie się w sklepach karm komercyjnych, czyli właśnie gotowych, suchych i mokrych było wielkim krokiem w stronę dalszego rozwoju wiedzy o żywieniu psów domowych, jak również ukłonem w stronę opiekunów psów i sposobem na zapewnienie im maksymalnej wygody, ograniczającym czas przygotowania pokarmu dla pupila do czasu jego podania. Sukces karm gotowych nad posiłkami domowymi był już na samym początku przesądzony, a spopularyzowanie diety gotowej stało się jedynie kwestią czasu.

Obecnie większość właścicieli psów i kotów wybiera pełnowartościowe, odpowiednio dobrane pod względem jakości, odpowiadające rzeczywistemu zapotrzebowaniu energetycznemu i na składniki odżywcze, smakowite karmy pełnoporcjowe dla psa dedykowane właściwej grupie gatunkowej, wiekowej, a często również rasowej. Jednak podejmowanie decyzji dotyczących wyboru właściwej metody żywienia zamiast stawać się z upływem czasu coraz łatwiejsze, generuje wciąż więcej i więcej problemów. Wątpliwości wzbudzają metody produkcji, wybrane surowce, skład, jako ich kompozycja, analiza określonych wartości… wymieniać można by naprawdę długo. Zamiast sięgać po najlepszą karmę dla psa, nie mając wątpliwości co do naszego wyboru, stajemy przed półkami z pokarmem dla czworonoga głowiąc się, tracąc czas i nerwy, co rzeczywiście zasługuje na miano premium i dlaczego jedna karma jest lepsza bądź nie od tej drugiej. Często polegamy na opinii innych, nie zdając sobie tak naprawdę sprawy z tego, że do dokonania świadomego wyboru wystarczy nam wiedza o tym, czym jest jakość pokarmu i jak ją rozpoznać, nie dając się oszukać barwnym grafikom i dopracowanym w najmniejszym nawet detalu chwytom marketingowym.

Jak czytać skład karmy dla psa – proste porady na trudne tematy

Komponowanie wartościowych karm dla psów i kotów wymaga szerokiej wiedzy z zakresu żywienia i uwspółcześnienia potrzeb czworonogów. Pierwsze karmy dla psów, które dostępne były w sklepach od początku ich stworzenia miały za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie bytowe zwierząt, jednocześnie utrzymując stosunkowo niską cenę. Przez lata czynniki decydujące o sposobach wytwarzania pokarmów dla psów oraz ich wyborów przez konsumentów uległy wyraźnym zmianom, a cały rynek pet food swoistemu przewartościowaniu. Nagle cena przestała odgrywać główną rolę, a biologiczna zgodność z potrzebami żywieniowymi, konieczność zachowania prawidłowego bilansu i zapewnienia jakości human grade stała się nieodzowna, by utrzymać zainteresowanie coraz bardziej świadomych klientów. I choć na półkach nadal znajdziemy karmy niskiej jakości, tzw. ekonomiczne, które zaspokajają jedynie niespecyficzne zapotrzebowanie bytowe – gatunkowe, wybór coraz rzadziej pada na nie. Zrównoważone, wartościowe karmy premium znanych marek wyróżniają się na ich tle stanowiąc źródło nie tylko tego co niezbędne czy potrzebne, ale również tego, co oczekiwane. W przypadku karm wysokiej jakości zdrowie idzie w parze z bezpieczeństwem, wyselekcjonowane surowce ze smakowitością, prawidłowy model żywienia z przyjemnością jedzenia.

Bez względu na profil smakowy i główne składniki, będące bazą diety premium, jej produkcja polega na wykorzystaniu bezpiecznych surowców human grade, które doskonale się uzupełniają, a powstała tak kompozycja składników odżywczych o wysokiej jakości biologicznej stanowi indywidualną odpowiedź na najbardziej złożone potrzeby. W przypadku karm wysokiej jakości nie ma mowy o błędach, związanych zarówno z procesami technologicznymi, jak i wyborem surowców, które mogłyby stanowić zagrożenie fizyczne, chemiczne lub mikrobiologiczne. Czystość składu i zrównoważona, kontrolowana produkcja to fundament dla stworzenia pokarmu wysokiej jakości. Jednak jak czytać składy? Skąd pewność, że mamy do czynienia z clean label, czyli recepturą wolną od niechcianych dodatków? Jak wyczytać jakość ze składu wybranej karmy i mieć pewność, że nie popełniliśmy błędu?

Czysty skład karmy dla psa – składniki pełne wartości

Składniki wykorzystane w produkcji karmy, wymienione w składzie na etykiecie produktu przyjmują formę listy i są one uszeregowane zawsze według malejącego udziału wagowego w całości diety. Zwykle oznacza to, że większość wybranej karmy stanowią 2-3 pierwsze wymienione na liście pozycje, a reszta przyjmuje formę dodatków. Gdy na pierwszym, drugim i trzecim miejscu znajdujemy wartościowe składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli po prostu świeże i suszone mięso, sugeruje nam to, że baza karmy jest właściwa dla naszego pupila. Nie przez przypadek wykorzystaliśmy tu stwierdzenie „sugeruje”, a nie „daje pewność”, ponieważ dopiero suma surowców w składzie buduje jego rzeczywisty obraz. Im więcej razy w składzie pojawiają się składniki mięsne, tym lepiej, im mniej pomiędzy nimi dodatków węglowodanowych, szczególnie tych ciężkostrawnych, o niższej wartości odżywczej dla naszego psa, tym karma bogatsza, zdrowsza i zasługująca na uwagę.

W karmach niższej jakości często miejsce świeżego mięsa zajmują zboża, a pod kategoryzującym skład pojęciem produktów pochodzenia zwierzęcego kryją się najróżniejsze surowce, w tym legendarna już mączka. Jeden z najtrudniejszych do zdefiniowania składników, opisywany na etykietach na dziesiątki różnych sposobów to najpopularniejsze źródło białka zwierzęcego w karmach ekonomicznych. Niestety, również najmniej wartościowego dla czworonoga. Różnica pomiędzy mięsem świeżym i suszonym, a mączką wyprodukowaną z wnętrzności, elementów kostnych oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, należących do składników resztkowych, nieznajdujących swojego miejsca w grupie surowców human grade jest olbrzymia. Czytając uważnie skład zyskujemy możliwość wyeliminowania karm stworzonych na bazie odpadków spożywczych i pozostawienia wyłącznie produktów wysokiej jakości.

Najlepsza a najgorsza karma, czy widać różnice gołym okiem?

Nie zapominajmy jednak, że długi i zawiły skład, oparty na wyraźnie wyszczególnionych składnikach human grade wcale nie musi gwarantować wysokiej jakości produktu. Czasami prostota to wartość sama w sobie. Istotą jest bowiem wybór tych surowców, które zapewnią podaż składników odżywczych o synergicznym działaniu, wzmacniających wzajemnie swoje korzyści prozdrowotne. Tego jednak nie wyczytamy na etykiecie. Warto więc zaufać specjalistom i zasięgnąć porady żywieniowca, który wytłumaczy nam, które składniki uzupełniające recepturę są pupilowi niezbędne i dlaczego, które stanowią cenne super foods, a których wcale nie musi z niej być. Jeśli jednak nie mamy możliwości zasięgnąć takiej porady, a goni nas czas, wówczas skupmy się na pewnym schemacie postępowania:

1. Przeczytajmy skład pod kątem zawartości świeżego mięsa i ilości wartościowych surowców pochodzenia zwierzęcego wyszczególnionych na liście (im więcej, tym lepiej).

2. Wyeliminujmy karmy, które przepełniają składniki węglowodanowe, mające nieznaczną ilość białka i zdrowych tłuszczów w składzie, te, których czołówkę składu zapełniają, przeplatając się nieustannie, składniki roślinne – zboża, ziemniaki, rośliny strączkowe.

3. Przeczytajmy opis produkty, szukając odnośników do jakości human grade, ale szukajmy jej w każdym wykorzystanym surowcu, nie tylko w mięsie.

4. Poszukajmy informacji o clean label, a w składzie wyeliminujmy sztuczne dodatki – konserwanty, barwniki, polepszacze smaku, cukry, itp.

5. Porzućmy we wstępie propozycje karm z otwartych worków. Fakt, zaglądając do takiego worka możemy z powodzeniem obejrzeć i powąchać produkt, jednak pozbawiony on będzie wielu składników odżywczych, a narażony na stały kontakt z zanieczyszczeniami i powietrzem może stanowić wręcz zagrożenie dla psa.

6. Korzystajmy ze sklepów online, gdzie oprócz szczegółowego opisu produktu znajdziemy również niezależne opinie innych konsumentów – to cenne informacje, które mogą ułatwić nam wybór.

Kupując karmę online nie zobaczymy różnic między tą wysokiej jakości, a tą niskiej jakości gołym okiem, ale skorzystamy z atrakcyjnych ofert cenowych, porównamy opinie, na spokojnie przeanalizujemy składy. Bez pośpiechu, bez nerwów, w domowym zaciszu. To ważne, bo jakość pożywienia naszego psa zaczyna się na poziomie selekcji surowców do produkcji, a kończy na naszym wyborze. Z jakim skutkiem? To zależy już tylko od nas.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-04-24
POLECAM
pixel