Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Matatabi - japońska kocimiętka dla kota, by czuł się szczęśliwy

2020-09-04
Matatabi - japońska kocimiętka dla kota, by czuł się szczęśliwy

Patyczek z drzewiastej rośliny pochodzącej z górzystych terenów Azji dla człowieka jest zwykłą twardą gałązką. Ludzki węch wyczuwa zwykły zapach gałązki, która według niego niczym się nie różni od zapachu gałązek rodzimych krzewów. Z kotami jest jednak inaczej. Ich nosy są bardzo wyczulone i aromat z matatabi działa na nich wprost rewelacyjnie. Zwierzę na jego obecność w pomieszczeniu reaguje wielkim zainteresowaniem. Wącha drewienko, tarza się po nim, obgryza z zadowoleniem i śpi przy nim spokojnym głębokim snem.

Co to jest matatabi?

Matatabi- japońska kocimiętka dla kota ma podobne działanie jak woreczki z suszem z  kocimiętki (roślina pokrewna z rodziny mięty, melisy i lawendy), a nawet ją przewyższa. Matatabi to pnącza o zielonych sercowatych liściach z wyraźnymi prostymi bruzdami odchodzącymi od rdzenia. Pnącza są lekko zdrewniałe, w środku pełne białego twardawego miąższu. Kora w odcieniach brązu z widocznymi kreskowatymi jaśniejszymi przebarwieniami.

Liście latem przebarwiają się na biało. Roślina zakwita białymi kwiatami i rodzi niejadalne owoce, w smaku gorzkawe. Po przekrojeniu dojrzałego owocu w poprzek widać układ pestek oraz miąższ podobny do owoców kiwi. Dla domowych mruczków używa się tylko gałązki matatabi - japońskiej kocimiętki dla kota. Gałązki są przycinane na długość około 10 cm i pakowane po 5 sztuk w szczelnych foliowych torebkach.

O ile dla człowieka gałązki matatabi - japońskiej kocimiętki dla kota nie mają konkretnego aromatu, to dla kota jest on zniewalająco atrakcyjny. Koci węch ma 4 razy więcej komórek nerwowych odbierających zapachy niż człowiek. Dlatego gałązki z tej rośliny tak bardzo przypadają kotu do gustu. Najchętniej układa się do snu tam, gdzie leży gałązka matatabi. Chętnie bierze jej koniec do pyszczka, liże ją trzymając w łapkach i próbuje podgryzać.

Z danych wynika, iż matatabi - japońska kocimiętka dla kota ma dwa atrakcyjne zapachy, które kot rozpoznaje i bardzo je lubi. Gdy śpiącemu kotu zwiniętemu w kłębek podsuniemy pod nos patyczek, natychmiast uniesie głowę i otworzy szeroko oczy, które będą zaokrąglone i zaciekawione. Przerwana drzemka zamieni się w ekscytujący rytuał tarzania się, posuwania gałązki po podłodze, noszenia jej w pyszczku z miejsca na miejsce, lizania i gryzienia. Dzięki gryzieniu matatabi kot czyści sobie zęby w naturalny sposób.

W jakiej formie można kupić matatabi?

Aktinidię usuryjską, czyli matatabi - japońską kocimiętkę dla kota można kupić  w wielu wariantach:

  • patyczki
  • proszek
  • zabawki (wędki, piłeczki z dzwoneczkiem itp.)

Warto wypróbować wszystkie warianty, by kot nie czuł się znudzony jednym kształtem. Z czasem aromat ulatnia się, dlatego np. w przypadku gdy w opakowaniu jest kilka sztuk, po otwarciu wyjąć należy jeden patyczek, a resztę szczelnie zamknąć. W ten sposób zapach zostanie zatrzymany wewnątrz gałązek.

Świetnie kot bawi się piłeczką z matatabi - japońskiej kocimiętki dla kota, która składa się z promieniście sklejonych krótkich patyczków Aktinidy usuryjskiej. Równej długości patyczki tworzące kulę, pozwalają kotu na turlanie piłeczki po podłodze. Zwierzę zgrabnie popycha piłeczkę łapką.

Ponieważ kot bardzo lubi popychać różne przedmioty przednimi łapkami i zgrabnie mu to wychodzi, zakup piłki z matatabi - japońskiej kocimiętki dla kota, sprawi kotu wielką frajdę. Zabawa taką piłeczką stanie się jedną z ulubionych, przy czym pupil może się w pełni zrelaksować.

Alternatywa dla tradycyjnej kocimiętki

Są koty, które doskonale reagują na kocimiętkę, ale są też takie, na których jej zapach działa niewystarczająco, by mógł się poczuć spokojny i szczęśliwy. Można dawać kotu do zabawy naprzemiennie zabawki. Raz płócienną rybkę wypchaną suszem kocimiętki na sznurku, a za drugim podejściem patyczki lub piłkę z matatabi. Przekonamy się wówczas, co bardziej mu się spodoba. 4 cm piłka z gałązek matatabi - japońskiej kocimiętki dla kota ma w środku ukryty dzwoneczek, który pod wpływem turlania zabawki wydziela dźwięk. Dzwoneczek stymuluje kocie zmysły.

Kocimiętka kusi koty tylko jednym zapachem. Może dlatego matatabi przewyższa ją, ponieważ tutaj w grę wchodzą aż dwa atrakcyjne zapachy. Kłącza z Aktinidy uwielbiają wszystkie koty. W Japonii zabawki z matatabi kupowane są najczęściej. Koty mają atrakcyjną zabawę i niknie nuda zwykłego leżenia z przymrużonymi ślepiami. Zabawka zaspokaja potrzebę ruchu, ratuje zwierzaka przed znużeniem, odpręża i relaksuje. Po zabawie piłką mruczek ma lepszy apetyt i spokojniejszy sen. Wyczyszczone przy okazji zęby długo pozostaną zdrowe bez kamienia nazębnego i chorób przyzębia, czy szkliwa nazębnego.

Gdy kot musi zostać w domu dajmy mu do zabawy matatabi

Koty lubią samotność, ale tylko do pewnego stopnia. Bardzo przywiązują się do właściciela i tęsknią za nim, gdy go długo nie ma w ich pobliżu. Pozostawiony sam w 4 ścianach może odczuwać smutek. Pomożemy pupilowi przetrwać rozłąkę spowodowaną naszym wyjściem (np. do pracy) za pomocą piłki albo patyczków z matatabi.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4690 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Wszystko przebiegło bardzo dobrze.
2024-04-05
Jak zawsze wszystko na najwyższym poziomie
pixel