Mój kot nie chce pić – co zrobić? Nasze 3 sposoby
2020-02-10
Dlaczego kot powinien pić wodę?
Jak każdemu organizmowi, również kotu woda jest niezbędna do życia. Odwodnienie na poziomie ok. 15% zakłóca pracę nerek i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, prowadząc nawet do przewlekłych chorób czy trwałych uszkodzeń organów. Niestety, problem w tym, że koty niechętnie piją wodę. Wynika to z atawizmu: w naturze rzadko kiedy sięgają do źródła po taki rodzaj napoju, bo większość wody uzyskują ze zjedzonej ofiary. Z tego powodu nawet domowe mruczki przyzwyczajone do jedzenia gotowego pokarmu stronią od miski z wodą.Jaką wodę dla kota wybrać?
Najlepszym wyborem jest woda z kranu, o ile ma jakość dopuszczalną do spożycia, również przez ludzi, i nie jest chlorowana. Alternatywnie można podawać kotu wodę butelkowaną, ale wyłącznie źródlaną. Mineralna zawiera zbyt duże ilości minerałów, w tym potasu czy wapnia, które mogą negatywnie wpływać na drogi moczowe, nerki i układ nerwowy.Ciekawym rozwiązaniem jest podawanie kotu wody przygotowanej specjalnie dla niego. Istnieją gotowe produkty z dodatkiem istotnych substancji, na przykład tauryny, niezbędnych dla prawidłowej pracy kociego organizmu.
Kilka sposobów na to, jak zachęcić kota do picia wody:
1. Postaw miskę z dala od kuwety i… miski z jedzeniem
Gotowe zestawy misek dla kotów zazwyczaj zawierają dwa naczynia. Instynktownie chcemy wypełniać je karmą i wodą. Tymczasem lepiej jest pozostawić je wyłącznie na jedzenie, zaś miskę na wodę postawić w innym miejscu. Wynika to również z atawizmu, który sprawia, że koty instynktownie nie chcą pić wody tam, gdzie jedzą, aby zapobiec zatruciu. Nie chcą też pić jej w okolicy toalety, z podobnych względów. Ustaw kilka misek w bezpiecznym miejscu, z dala od zgiełku codziennego życia domowników – pamiętaj, że w czasie picia kot instynktownie czuje się wystawiony na ewentualny atak, nawet jeśli to zupełnie irracjonalne.2. Wybierz odpowiednią miskę
Jeśli Twój kot nie chce pić wody, to odpowiedzialna za to może być… zła miska. Co to oznacza? Koty zwykle unikają picia z misek, które się ruszają, zarówno na podłożu, jak i na stojaku. Wybieraj miski pojedyncze i pamiętaj, aby były podgumowane albo ustawione na odpowiedniej podkładce. Co więcej, miska nie powinna wydawać dźwięków i przenosić smaku. Z tego powodu często nie sprawdzają się miski metalowe. Najlepszym wyborem będzie zakup produktu wykonanego z ceramiki – jest higieniczny, łatwy w czyszczeniu i trudny do przesunięcia.Jeżeli mimo tego kot nie chce napić się z miski, a chętnie pije na przykład z kranu, kup mu fontannę. Poidło dla kota ma zamknięty obieg i jest wyposażone w filtr, który czyści wodę z zanieczyszczeń. To bezpieczny sposób za stworzenie kociego wodopoju.
3. Podawaj mokrą karmę
Jeżeli Twój kot w żaden sposób nie daje się zachęcić do picia wody, zdecyduj się na rozwiązanie alternatywne. Dobrym sposobem nawodnienia kota jest podawanie mu mokrego pokarmu. Wynika to z faktu, że jego wilgotność jest o wiele wyższa niż suchej karmy – zazwyczaj oscyluje ok. 79% - dlatego kot podczas jedzenia również się nawadnia. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku zwierząt, które muszą dużo pić, aby rozwodnić mocz, czyli tych z problemami z układem moczowym.Kot nie chce pić – kiedy do weterynarza?
Niekiedy kot pije mało, ale przez cały dzień wypija swoją część wody, zwłaszcza jeśli je również mokrą karmę. Jeśli jednak zauważysz, że zwierzę robi się apatyczne, nie chce się bawić i rzadziej odwiedza kuwetę, może być to objawami problemu. Zbyt małe spożycie wody prowadzi do zagęszczenia moczu i uniemożliwia wypłukiwanie zarówno bakterii, jak i związków odpowiedzialnych za tworzenie się kamieni i piasku w nerkach. Bolesne oddawanie moczu, rzadkie odwiedzanie kuwety albo bardzo intensywny pod względem zapachu i koloru mocz powinny Cię zaalarmować i spowodować wizytę w gabinecie weterynaryjnym.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2020