Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mój pies zjada śmieci – co zrobić?

2019-06-30
Mój pies zjada śmieci – co zrobić?

Pies zbiera śmieci na spacerach – dlaczego to groźne?

Niektóre psy upodobały sobie zjadanie śmieci, przede wszystkim w postaci nadpsutego jedzenia wyrzuconego przy śmietnikach albo z okien na trawniki. Oczywistym jest, że takie jedzenie psom nie służy. Bardzo często osoby chore psychicznie i niedostosowane społecznie wyrzucają jedzenie, na przykład kiełbasę, z groźnymi dodatkami: gwoździami czy trutkami. Mogą one doprowadzić nawet do śmierci psa. Z tego powodu tak ważne jest, aby pies w ogóle nie miał możliwości zjadania tego rodzaju resztek zalegających na dworze.

Niektóre psy cierpiące na chroniczne schorzenia związane z układem pokarmowym mogą przypłacić takie zjadanie śmieci poważną chorobą. Dotyczy to zwłaszcza tych czworonogów, które muszą być na ścisłej diecie.

Dlaczego pies zbiera śmieci na spacerach?

Przyczyn jest przynajmniej kilka. Zazwyczaj chodzi po prostu o to, że… może. I jest łakomy. W takim przypadku warto przekonywać psa do porzucenia zwyczaju przede wszystkim poprzez proponowanie mu smakowitych kąsków w zamian za to, że nie ruszy jedzenia leżącego na trawniku. To żmudny proces, ale jak najbardziej do wykonania w przypadku większości psów. Trzeba jednak zapobiegać w czasie jego trwania sytuacjom, w których pies złamie zasadę i zje coś z trawnika. Jak to zrobić? Sprawdź niżej.

Inną przyczyną, dla której pies zjada śmieci na spacerach jest niedobór pokarmu – obecnie albo w przeszłości. Psy adoptowane czy wzięte z ulicy, które przez dłuższy czas głodowały albo walczyły o pokarm, bardzo często mają nawyk szybkiego pochłaniania każdego znalezionego jedzenia. Trudno jest z tym nawykiem walczyć, ale zdecydowanie warto – w innym przypadku może się to źle skończyć dla psa.

Jeśli Twój pies zjada resztki i śmieci, sprawdź, czy nie dostaje za mało karmy. Spróbuj lekko zwiększyć porcję karmy i obserwuj, czy wpłynie to jakoś na nawyki. Bardzo często taki zjadanie jest już powiązane z przyzwyczajeniem, dlatego jego zwalczenie wymaga zastosowania odpowiednich metod szkoleniowych. Zanim osiągniesz pełen sukces, możesz zainwestować w akcesoria, które zapobiegną problemom zbieractwa na spacerach.

Dlaczego pies zjada odchody?

Innym rodzajem zbieractwa jest koprofagia. Zjadanie kup innych zwierząt zdarza się zarówno u psów zdrowych, jak i tych, którym coś dolega. Wiele czworonogów kusi zjedzenie odchodów końskich, bo… wydają  się im one po prostu smaczne i pachnące. Dodatkowo zawierają sporo nadtrawionych składników, które łatwiej przetrawić psu. Problem pojawia się (a raczej – powiększa się), gdy pies zjada własne odchody albo odchody drugiego psa, zwłaszcza tego, z którym mieszka. Przyczyn może być wiele.

Bardzo często zjadanie odchodów wiąże się z problemami gastrycznymi, na przykład nieprawidłową florą bakteryjną w jelitach, stanami zapalnymi, niestrawnością czy nieżytem żołądka. Psy zjadające odchody zwierząt roślinożernych wykazują w badaniach braki w poziomie enzymów trawiennych. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić w badaniach, jak wygląda zdrowie psa. Dodatkowo dobrze jest wykonać też badanie kału i odrobaczyć prewencyjnie psa. Jeśli zjadanie odchodów nie jest spowodowane pasożytami wewnętrznymi, to na pewno mogło je sprowadzić do psiego organizmu. W końcu za takie zachowania odpowiedzialny jest też długotrwały stres, zwłaszcza w przypadku, gdy pies zjada odchody drugiego psa albo swoje.

Jak walczyć ze zbieractwem?

Zainwestować w dobrej jakości kaganiec dla psa. Powinien być on fizjologiczny, aby pies mógł swobodnie dyszeć i chłodzić organizm, gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo trzeba dopasować go tak, aby idealnie leżał na pysku. Takie kagańce są bardzo lekkie, dlatego nie zrobią psu żadnej krzywdy. Te przeciwko zbieraniu śmieci powinny mieć z przodu specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia psu wciągniecie jedzenia przez kratki.

Koniecznie trzeba wykonać diagnostykę u psa – profilaktycznie badanie krwi dobrze jest robić raz do roku. Jeśli pies jest zdrowy, pomóc może nowa sucha karma dla psa, bo może dotychczasowa nie zaspokaja jego potrzeb albo nie pozwala na przyswajanie niektórych składników odżywczych. Dobrym pomysłem są też suplementy dla psów i naturalne gryzaki, zwłaszcza żwacze. Możesz wybrać je w formie sproszkowanej i dosypywać do psiej miski lub w formie suszonej – i dawać do gryzienia.

Oczywiście prócz tego dobrze jest wyrabiać w psie dobre nawyki. Można oduczać go zbierania śmieci w zamian za nagradzanie każdego pożądanego zachowania. Jest to jednak walka, do której czasem trzeba wsparcia behawiorysty – poszukaj w swojej okolicy kogoś doświadczonego.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-04-24
POLECAM
pixel