Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mokra karma dla psa – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

2019-12-10
Mokra karma dla psa – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Granice wiekowe – czy ważne?

Część karm ma na opakowaniu informację o przeznaczeniu dla psów w konkretnym wieku. Zazwyczaj różnice takie są niewielkie i polegają przede wszystkim na innych proporcjach składników dodatkowych. Rzadko żywienie psa przebiega jedynie z użyciem mokrej karmy – zwłaszcza w przypadku szczeniąt, dla których proporcje wapnia i fosforu są faktycznie istotne.

Warto z przymrużeniem oka podchodzić do tego rodzaju deklaracji. Zazwyczaj, jeśli mokra karma stanowi jedynie dodatek do żywienia, to nie musi być specjalnie dostosowana do potrzeb psa w konkretnym wieku. Warto raczej zwrócić uwagę na proporcje składników czy konsystencję pokarmu.

Co więcej, istnieją również karmy mokre przeznaczone dla wszystkich psów, niezależnie od wieku czy rozmiaru. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz dodatkowo żywić puszkami kilka psów na różnych etapach życia.

Mięso to podstawa

Mokra karma dla psa ma jeden najistotniejszy składnik: mięso. Występuje ono w praktycznie wszystkich psich karmach, co nie znaczy, że zawsze ma tą samą jakość. Warto sprawdzić, co kryje się pod pojęciem „mięsa” oraz ile tego składnika jest.

Ważne, aby składniki zwierzęce w karmie mokrej były:
  • jasno przyporządkowane do konkretnego gatunku mięsa, na przykład mięso jagnięce,
  • określone jako mięso, a nie ogólnie jako np. kurczak,
  • jeśli występuje określenie „kurczak”, to ważne, aby wymienione były jego części użyte do produkcji karmy – powinno to być mięso, podroby, ewentualnie chrząstki. Często taką informację znajdziesz w dalszej części etykiety.
Karmy, w których składniki zwierzęce są określone jako „produkty pochodzenia zwierzęcego” zawierają nieznane części zwykle nieznanych gatunków zwierząt. To ryzykowny wybór zwłaszcza w przypadku psów wrażliwych oraz skłonnych do alergii.

Co z podrobami?

Warto, aby były one dostępne w karmie, ale nie stanowiły jej przeważającej części. Pamiętaj przy tym, że serca – choć należą do podrobów – są w istocie mięśniami, dlatego często zalicza się je po prostu od mięsa. Zazwyczaj w karmach dostępne są wątróbki i żołądki. Przed zdecydowaniem się na pokarm sprawdź, czy ich ilość nie przekracza ilości mięsa obecnego w karmie. Jeśli tak, to taki pokarm nie nadaje się jako podstawa codziennego żywienia psa – może jednak stanowić dodatek albo opcję stosowaną wymiennie z karmą wysokomięsną, taką jak na przykład Caniwild.

Zboża czy warzywa?

Istnieją karmy, które w ogóle nie mają wypełniaczy, a zawierają wyłącznie mięso. Są one najbardziej odżywcze dla psów, jednak również ich cena jest najwyższa. Nie oznacza to jednak, że karmy z dodatkiem wypełniaczy są niezdrowe dla psa. Warto jednak mieć na uwadze, że wypełniacz powinien stanowić jedynie niewielki dodatek do pokarmu. Lepiej, aby były to warzywa i owoce aniżeli zboża, przede wszystkim z uwagi na krótszy proces przetwarzania ich jako składnika pokarmu.

Zazwyczaj w mokrych karmach znajdują się podstawowe składniki dodatkowe takie jak marchewka czy jabłko. Jeśli wybierasz karmę z dodatkami, niech będą one jasno opisane. Unikaj ogólnych określeń takich jak „zboża” czy „warzywa” – decyduj się na produkty, których etykieta przedstawia konkretne gatunki zbóż i warzyw.

A co z wodą?

Mokra karma ma nawet ok. 70% wilgotności, w przeciwieństwie do suchej karmy, w której jej poziom wynosi ok. 10%. Jest to naturalne, bo mięso w dużej mierze składa się właśnie z wody, która nie jest odparowywana w procesie produkcji. Warto jednak zwrócić uwagę, w jakiej formie ta woda jest w karmie.

Korzystniej dla psa będzie wybierać te karmy, w których znajduje się bulion albo galaretka powstała w wyniku przetwarzania konkretnych składników obecnych w pokarmie. Zazwyczaj są to puszki określone mianem tych „w sosie własnym”. W takiej sytuacji woda jest wykorzystana w sposób zachęcający psa do jedzenia, bo zatrzymuje wszystkie aromaty mięsne. Nie jest też sztucznie dodana, co jest zaletą i oznacza prosty proces przetwarzania składników.

Konsystencja karmy

Na koniec pozostaje jeszcze konsystencja karmy. Tutaj wybór zależy przede wszystkim od oczekiwań opiekuna oraz preferencji samego psa. Większość psów, nawet w podeszłym wieku, kiedy brakuje już zębów, poradzi sobie z jedzeniem karmy z kawałkami mięsa, bo są one zwykle miękkie. Jeśli chcesz mieć jednak pewność, że karma zostanie zjedzona, dla najstarszych seniorów i najmłodszych szczeniąt wybieraj karmy w formie pasztetu. Są zmielone, jednorodne w konsystencji i ułatwiają jedzenie.

Bardziej gładka konsystencja karmy sprawdza się, jeśli podajesz psu pokarm w zabawkach i miskach do wylizywania. W pozostałych przypadkach psy doskonale radzą sobie z gryzieniem kawałków mięsa i podrobów, które standardowo znajdują się w karmie. Ty jako opiekun masz też wgląd w to, co konkretnie zjada Twój pies, właśnie dzięki takiej konsystencji pokarmu.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel