Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na co uważać na spacerach z psem?

2017-07-31
Na co uważać na spacerach z psem?Zagrożenia na letnim spacerze z czworonogiem mogą wypływać z wielu rzeczy, co wynika przede wszystkim ze specyfiki pory roku. Dobrze przygotowany właściciel zawsze jednak wie, na co zwrócić uwagę i co powinno być niepokojącym sygnałem podczas spaceru. Sprawdźmy zatem, co szczególnie powinno budzić naszą czujność i na co warto się zawczasu przygotować.

Upały – ciężki czas

Letnie spacery charakteryzują o wiele wyższe temperatury aniżeli te, z którymi spotykamy się przez resztę roku. Psy nie pocą się w taki sposób, jak ludzie, dlatego w ich przypadku odprowadzanie ciepła z organizmu jest o wiele trudniejsze. Z tego powodu dobrze jest unikać spacerów w najbardziej upalne godziny, zwłaszcza gdy posiadamy psa rasy brachycefalicznej – w ich przypadku ryzyko udaru jest najwyższe. Co więcej, podczas upałów istotne jest dbanie o nawodnienie psamiski podróżne są w tym temacie niezwykle przydatne. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy ograniczyć ekspozycji psa na wysokie temperatury, rozwiązaniem mogą być maty chłodzące bądź specjalne kamizelki.

Oddzielną kwestią jest troska o to, aby pies mógł swobodnie dyszeć. Największym błędem właścicieli jest zakładanie psu zbyt wąskiego kagańca – tzw. kagańce weterynaryjne w formie tuby nie powinny być zakładane na żaden spacer. Dobry kaganiec fizjologiczny pozwala psu na swobodne dyszenie, a więc i odprowadzenie ciepła z organizmu, co zapobiega m.in. udarowi cieplnemu.

Pasożyty i inne groźne spotkania

Latem wzrasta ilość owadów, które uznawane są za psich wrogów – chodzi tutaj głównie o pasożyty zewnętrzne takie jak kleszcze czy nawet komary. Dotychczas to przede wszystkim te pierwsze uznawane były za groźne dla czworonogów; dziś wiadomo, że również komary mogą przenosić groźne w skutkach choroby. Z tego powodu zabezpieczenie psa przed pasożytami jest niezbędne – można to zrobić dzięki specjalnym kroplom zakrapianym na kark, tabletkom, obrożom czy sprayom, które jednak działają głównie tymczasowo i odstraszająco. Metodę dobieramy do swoich potrzeb oraz wagi psa.

To jednak nie wszystkie zagrożenia – podczas spacerów w lesie czy na łąkach możemy bowiem natknąć się również na żmije zygzakowate, których ukąszenie może być dla psa śmiertelne. Z tego powodu dobrze jest obserwować komunikaty dotyczące bytowania tych gadów w konkretnych okolicach, a także zapoznać się z adresami najbliższych gabinetów weterynaryjnych oraz sposobem udzielania pierwszej pomocy czworonogowi w przypadku pokąsania.

Bezpieczny urlop nad wodą

Spacery z czworonogiem to często również czas, kiedy udajemy się nad rozmaite zbiorniki wodne. Nie zawsze są one bezpieczne dla czworonoga, zwłaszcza gdy zamiast jeziora czy stawu wybierzemy np. rzekę. Jeśli nie jesteśmy pewni zdolności pływackich psa oraz planujemy spacer nad rzeką, dobrze jest zabezpieczyć psa kapokiem oraz linką, która będzie pomocna, gdy czworonoga porwie rwący nurt. Kapok sprawdzi się również w przypadku stawów czy jezior, które są dość głębokie – pies na pewno nie będzie miał problemów z dotarciem do brzegu, zwłaszcza gdy lubi wypuszczać się podczas pływania na większe odległości.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel