Nadwaga u psa - jaką karmę wybrać?
2019-04-09
Kiedy mowa o nadwadze?
Nadwaga zaczyna się w momencie, gdy waga psa jest wyższa niż powinna być. Zwiększenie masy ciała o wartość stanowiącą 9% prawidłowej wagi jest jeszcze dość prosta do skorygowania. Zazwyczaj wystarczy psa odpowiednio żywić, zapewnić mu więcej ruchu i obciąć nieco porcji jedzenia oraz smakołyków. W przypadku, gdy nadprogramowe kilogramy stanowią od 10 do 20% wagi ciała, mowa o nadwadze, którą już trudniej zwalczyć. Ponad 20% nadwagi to już otyłość.Wydaje się, że te wartości są duże, jednakże nie do końca tak jest. Widać to zwłaszcza u ras miniaturowych i małych. W przypadku psa, który standardowo waży 4 kg, ponad 20% masy ciała to… niecały kilogram. Dlatego pies, który powinien ważyć 4 kg, a waży już 5 kg, cierpi na otyłość.
Prawidłową wagę psa łatwo można określić przede wszystkim u czworonogów rasowych. Co z resztą? To proste – sylwetka psa musi mieć określone cechy, aby była uznana za zdrową. Prawidłowa sylwetka psa ma zaznaczone wcięcie w talii, widoczne zarówno od góry, jak również z boku. Dodatkowo żebra i biodra powinny być wyczuwalne podczas głaskania, ale nie wystające.
Co powoduje nadwagę u psa?
Tych czynników jest przynajmniej kilka. Często są to kwestie związane ze środowiskiem, w którym funkcjonuje pies, a także jego przemianą materii i innymi, istotnymi aspektami. Przyczyny nadwagi u psów to między innymi:- stały dostęp do jedzenia i niekontrolowane nagradzanie smakołykami,
- mała ilość ruchu,
- nieprawidłowe proporcje między składnikami w pokarmie,
- niektóre schorzenia, zwłaszcza hormonalne,
- osłabienie metabolizmu,
- dokarmianie psa resztkami ze stołu,
- zabiegi chirurgiczne wymagające unieruchomienia i ograniczenia aktywności,
- nieprawidłowy sposób żywienia, na przykład gotowanym jedzeniem o złym proporcjach,
- złej jakości sucha karma.
Jaka karma dla psa z nadwagą?
Przede wszystkim istotne jest, aby karma nie zawierała dużej dawki węglowodanów, zwłaszcza zbóż. Mogą one nie tylko powodować nietolerancje i alergie, ale również negatywnie wpływają na przemianę materii. O wiele lepszym wyborem będą w składzie warzywa i owoce, które wykazują niski indeks glikemiczny. Trzeba bowiem pamiętam, że psy z nadwagą często cierpią również na cukrzycę.Źródło białka zwierzęcego powinno być lekkostrawne i dostarczać niezbędnych aminokwasów, które pozwolą budować tkankę mięśniową. Jednocześnie dodatek włókna pokarmowego sprawia, że nawet przy obniżonej kaloryczności – czyli niskim poziomie tłuszczu i węglowodanów – karma nadal jest dla psa sycąca. Zaspokaja poczucie głodu, zapobiega nawykowi żebrania przy stole, a przez to pomaga ograniczać przybieranie na wadze.
Istotne są też dodatki, które można znaleźć w karmie. Przykładowo, L-karnityna wspiera i przyspiesza metabolizm, jednocześnie ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatki mannooligosacharydów i fruktooligosacharydów pozwalają zwiększyć przyswajanie składników odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe zwalczają wolne rodniki i zapobiegają stanom zapalnym w organizmie psa. Glukozamina i chondroityna zadbają o jego stawy, znacznie przeciążone nadprogramowymi kilogramami.
Wszystkie te kryteria spełnia karma Caniwild Light and Senior Gentle Trout with Salmon. Znajdziesz w niej rybne źródła łatwostrawnego i wartościowego białka, a także warzywa oraz owoce, które dostarczą pozostałych, niezbędnych witamin i minerałów. Karma nie zawiera konserwantów, barwników oraz zbóż.
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2019