Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najczęstsze choroby kotów

2017-04-07
Najczęstsze choroby kotówKażde pogorszenie stanu zdrowia kota wymaga wizyty u weterynarza i podjęcia odpowiedniego leczenia. Często szybka interwencja sprawia, że nie musimy martwić się poważną chorobą, a dzięki lekom i odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie zapanować nad dalszym rozwojem schorzenia. W takich przypadkach przydaje się również karma weterynaryjna jako jeden z elementów wspomagania terapii – zawsze jednak zalecony przez weterynarza. Sprawdźmy, na jakie schorzenia szczególnie trzeba uważać.

Choroby układu moczowego i nerek

Wbrew pozorom zarówno choroby układu moczowego, jak również i schorzenia nerek leczy się w inny sposób, a często zalecana jest dla nich również zupełnie inna dieta – dlatego ważne jest, aby weterynarz szybko rozpoznał, z jakim schorzeniem ma do czynienia. W przypadku chorób układu moczowego bardzo często występuje syndrom urologiczny kotów, zwany w skrócie SUK. Pierwszymi objawami są krwawy mocz oraz bolesność przy jego oddawaniu, manifestowana m.in. przez kocie miauczenie. Przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowa, bogata w fosfor i magnez dieta, ale również nadwaga i zbyt mała ilość wypijanej czystej wody. Z kolei schorzenia nerek to przede wszystkim kamica oraz niewydolność. Przyczyny pierwszej leżą w niedostosowanej do kocich potrzeb diecie, a stosowany pokarm zależy od tego, jaki charakter mają tworzące się kamienie. Z kolei niewydolność nerek często jest efektem zatruć, schorzeń warunkowanych genetycznie czy przebytych chorób i niektórych rodzajów leków.

Choroby układu pokarmowego

Układ pokarmowy kota może ucierpieć przede wszystkim w związku z naturalnym tworzeniem się w nim tzw. pilobezoarów, czyli dalszych efektów zalegających kłaczków. Szybka reakcja w takim przypadku może nie tylko zapobiec operacji, ale również ochronić kota przed podobnymi problemami w przyszłości. Oczywiście, koty wychodzące są również szczególnie narażone na pasożyty oraz zatrucia pokarmowe, np. wskutek spożycia sprytnie ukrytych trutek. Coraz częściej jednak pojawiają się wśród nich również schorzenia związane z nietolerancjami pokarmowymi czy alergiami, które wymagają znalezienia czynnika drażniącego dla układu pokarmowego, a potem wyeliminowanie go z kociej diety.

Otyłość i cukrzyca

Wskutek spożywania pokarmów ludzkich czy też karmy bogatej w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym wiele kotów choruje z powodu otyłości. Znaczna nadwaga nie tylko sprawia, że obciążony jest układ pokarmowy, ale również osłabia układ krwionośny czy stawy. Co więcej, stale powiększa się odsetek populacji kotów chorujących na cukrzycę. Zarówno w profilaktyce cukrzycy, jak i jej leczeniu odpowiednia dieta odgrywa istotną rolę.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Dziękuję
2024-06-16
Jak zawsze OK
pixel