Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najpopularniejsze rasy psów myśliwskich

2017-11-03
Najpopularniejsze rasy psów myśliwskichCzęść z wymienionych niżej ras o wiele częściej spotykana jest po prostu w domach, gdzie pełnią rolę towarzyszy i przyjaciół rodziny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele z nich nadal uczestniczy w niektórych krajach w polowaniach, zaś w przypadku psów rasowych obowiązują je próby pracy.

1. Labrador retriever

Labradory to jedna z tych ras, które chyba najpowszechniej zostały przyjęte do środowiska typowo domowego, miejskiego. Z uwagi na swój z natury łagodny charakter uznawane są za doskonałych towarzyszy dla rodzin z dziećmi, a ich chęć pracy z człowiekiem powoduje, że często wybierane są jako psy asystujące czy pracujące w służbach mundurowych. Labradory reprezentują grupę psów aportujących z wody, zaś sama rasa ma swoje początku w Nowej Fundlandii. Początkowo psy pomagały przy połowach ryb, wyławiając sieci, z czasem jednak przynosiły myśliwym tzw. postrzałki. Ich charakterystyczna budowa pozwalała spędzać im wiele godzin w zimnej wodzie. Dziś to świetne psy wodne, które uwielbiają aportowanie, ale wymagają dbałości w zakresie utrzymania prawidłowej wagi.

2. Jamnik

Jamniki występują w kilku różnych odmianach: standardowej, miniaturowej oraz króliczej. Dodatkowo możemy spotkać wersję krótkowłosą, długowłosą oraz szorstkowłosą, i to właśnie ta ostatnia, z uwagi na charakterystykę włosa, jest jedną z najczęściej używanych w myślistwie. Rasa ta w całości pochodzi z Niemiec, gdzie została wyhodowana do pracy norowej, czyli polowania na zwierzęta ryjące w podłożu nory. Stąd też wywodzi się ich charakterystyczna budowa – długie ciało, mocne, krótkie łapy pomocne przy kopaniu, a także długi pysk, który pozwalał sięgać nosowi do wgłębień w ziemi. Zwierzę te dziś, zwłaszcza w wersjach najmniejszych i długowłosych, uznawane są za towarzyszące człowiekowi. Pomimo tego mają dość uparty charakter, są energiczne i niekiedy trzeba dobrze zabezpieczyć przed nimi ogród.

3. Cocker spaniel

Jedna z najsłodszych według wielu ras z długim włosem, urzekającym spojrzeniem i charakterystycznymi uszami w istocie wywodzi się wprost z linii psów myśliwskich. Sama rasa cocker spaniel angielski pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie została wyodrębniona dopiero w XIX wieku. Wcześniej mianem spanieli określano zarówno obecne setery, jak i springery i właśnie spaniele. Z kolei cocker spaniel amerykański jest odmianą nieco mniejszą rozmiarem, a także bardziej hodowaną pod kątem wyglądu aniżeli użyteczności myśliwskiej. Zadaniem spaniela podczas polowania było zarówno wypłaszanie ptactwa do strzału, jak również późniejsze aportowanie postrzelonych osobników. Dziś rasa ta podlega próbom pracy, ale z uwagi na swój wygląd wymaga również szczególnej dbałości oraz oczy oraz uszy.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Polecam
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
pixel