Darmowa dostawa od 50,00 zł

Nieoczywisty wybór smyczy dla psa

2017-02-28
Nieoczywisty wybór smyczy dla psaPrzebywając z psem w wielu miejscach będziemy wręcz skazani na konieczność używania smyczy. W przypadku większości miast poruszanie się ulicami z psem luzem skutkuje otrzymaniem mandatu. W innych sytuacjach, np. u weterynarza, smycz jest jedynym elementem, który zapobiega ucieczce psa bądź jego mało pozytywnej reakcji na pobratymców. Z tego powodu pies musi umieć chodzić na smyczy, a do tego musimy ją właściwie dobrać.

Klasyczna, automatyczna czy przepinana?

Smycze dla psów mogą być po prostu pojedynczymi linkami zakończonymi z jednej strony karabińczykiem, z drugiej zaś – rączką do trzymania. Mowa wówczas o smyczy klasycznej, najbardziej podstawowej, która dostępna jest zazwyczaj w ograniczonych długościach – często liczy sobie ok. 120 cm długości. Taka długość jest wystarczająca zarówno dla psa małego, jak i dużego w przypadku spacerów przy nodze. Alternatywą dla wielbicieli klasycznych rozwiązań, którzy chcą zapewnić psu nieco więcej swobody, będzie tzw. smycz przepinana. Smycz taka jest zwykle dłuższa – dochodzi do 300 cm – i posiada wszyte co jakiś czas specjalne metalowe kółka, a także zakończona jest z dwóch stron karabińczykiem. W ten sposób możemy zapewnić psu zarówno około 3 metrów swobody, jak również skrócić smycz o połowę i prowadzić go przy nodze. Obie te smycze sprawdzą się dobrze u wszystkich czworonogów, aczkolwiek z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie smycz przepinana staje się coraz popularniejsza.

Zupełnie innym rozwiązaniem jest smycz automatyczna. Ma ona specjalny mechanizm ułatwiający rozwijanie i zwijanie smyczy przy minimalnym pociągnięciu przez psa i występuje w długościach od 150 do nawet 700 cm. Posiada przy tym również przycisk blokujący linkę czy taśmę, można ją więc stosować także jako smycz do chodzenia przy nodze. Nie poleca się jej jednak w przypadku psów, które bardzo ciągną – będzie utrwalać takie zachowanie – oraz w przypadku szczeniąt. Najlepiej sprawdzi się przy czworonogach, które umieją ładnie chodzić na smyczy i reagują na komendy, ale których nie można puścić luzem np. podczas spacerów po miejskim skwerku.

Jaki materiał wybrać?

Drugim problemem, z którym zwykle się spotykamy, jest wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest smycz. W przypadku smyczy automatycznych problem ten nie występuje, bo smycz zawsze zrobiona jest z takiego samego materiału – możemy wybierać jedynie jej grubość oraz to, czy jest linką, czy taśmą. Opcjonalne jest również podgumowanie rączki.

Najpopularniejsze smycze to te z taśmy i linki nylonowej czy polipropylenowej. Tego rodzaju smycze są zwykle najtańsze, a do tego wytrzymałe. W przypadku smyczy przepinanej warto zwrócić uwagę, aby była uszyta z jednego kawałka materiału, nie zaś z kilku łączonych. Taka smycz występuje w największej ilości kolorów oraz szerokości. Co więcej, jako akcesoria treningowe dostępne są specjalne linki odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu, służące do nauki przywołania czy zajęć z tropienia.

Smycze metalowe występują jedynie jako klasyczne, bez przepinania – mają zwykle dodatkowo skórzaną rączkę. Dobierając ją dla dużego psa dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby ogniwa łańcuszka były spawane; dodatkowo, smycz metalowa nie sprawdzi się zimą przy dużych mrozach.

Smycz skórzana jest dostępna zazwyczaj w różnych grubościach oraz w opcji klasycznej i przepinanej. Jednocześnie jest to smycz, o którą trzeba dodatkowo dbać, najlepiej ją natłuszczając – wtedy będzie nie tylko wytrzymała, ale również świetnie będzie wyglądać.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4736 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-13
Super
2024-07-31
Szybko sprawnie polecam
pixel