Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nieświeży oddech u psa

2019-06-10
Nieświeży oddech u psaNa początek warto jednak ustalić jedną rzecz: żaden pies nie ma specjalnie przyjemnego – jak ludzki po umyciu zębów – zapachu z ust. Zapach delikatny, wyczuwalny dopiero, gdy pies zbliży pysk do naszej twarzy, nie jest powodem do niepokoju. Wszelkie jednak jego zmiany, nasilenie intensywności i temu podobne rzeczy powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Nieświeży oddech u psa – przyczyny

Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu szukane są przede wszystkim w jamie ustnej psa, podczas gdy może to być poważny błąd. Nieświeży oddech u psa jest często wiązany przez właścicieli z faktem, że czworonóg nie ma mytych zębów, a to powoduje rozkład jedzenia w jamie ustnej. Oczywiście, poniekąd jest to prawda, jednak u zdrowego psa nie ma mowy o silnym, utrzymującym się zapachu, jeśli dieta jest właściwie zbilansowana. Pierwszym tropem powinno być więc jedzenie, które spożywa pies; dieta nieprawidłowo dobrana, obfitująca w węglowodany szczególnie często powoduje przykry zapach z psiego pyska. Co, prócz diety, może powodować nieświeży oddech u psa? Przyczynami mogą być:

  • stany zapalne gardła;
  • stany zapalne jamy ustnej;
  • nagromadzony kamień nazębny;
  • schorzenia dziąseł;
  • nadkwasota czy inne problemy trawienne;
  • choroby nerek;
  • choroby wątroby;
  • cukrzyca;
  • koprofagia;
  • brak profilaktyki i higieny jamy ustnej psa.

Jak widać, lista jest dość długa, a właściciele często nie wiedzą, że przyczyn takiej przypadłości można szukać też gdzieś indziej. W niektórych przypadkach gołym okiem zauważymy, skąd bierze się nieświeży oddech u psa; dotyczy to głównie stanów zapalnych dziąseł, dużego kamienia nazębnego czy uszkodzeń w obrębie np. języka czy podniebienia i wnętrza policzków. W przypadku niewydolności nerek i mocznicy często jednym z pierwszych objawów jest oddech o zapachu moczu, spowodowany przez mocznik gromadzący się we krwi. Z kolei cukrzyca daje niekiedy oddech zbliżony do zapachu fermentujących jabłek. Warto znać takie podstawy, aby szybko udać się z psem do lekarza weterynarii.

Nieświeży oddech u psa – profilaktyka

Jak zapobiegać nieświeżemu oddechowi u psa? Sposobów jest przynajmniej kilkanaście. Oczywiście podstawą są regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz wykonywanie przez niego – prócz badań ogólnych – także tych profilaktycznych w formie morfologii czy badania moczu i kału. Sami w domu możemy zadbać o psi oddech przede wszystkim poprzez wybranie diety o właściwych proporcjach składników odżywczych, a także serwowanie psu twardych przysmaków, które wspomogą mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego. Dodatkowo warto w ramach profilaktyki zatroszczyć się o przyzwyczajenie psa do mycia zębów (niżej o tym, jak to zrobić i czego użyć do mycia psich zębów). Warto też regularnie zaglądać do psiego pyska, zwłaszcza po zabawie np. patykami, których ostre części mogą wbić się w miękkie tkanki, powodując ból i dyskomfort oraz stając się pożywką dla bakterii. Istotne jest również, aby zapobiegać epizodom zjadania odchodów innych zwierząt, czyli koprofagii, również ze względów zdrowotnych – to prosta droga do zarażenia się pasożytami. Można tego dokonywać m.in. poprzez podawanie żwaczy baranich czy wołowych, zaspokajających zapotrzebowanie psa na niektóre składniki odżywcze, których brak leży u podstaw koprofagii. W końcu, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, gdy pies zaczyna się zachowywać niepokojąco albo nieświeży oddech u psa daje się we znaki.

Nieświeży oddech u psa – leczenie

Podstawą leczenia nieświeżego oddechu u psa jest znalezienie jego przyczyny, np. podczas dokładnych badań w gabinecie lekarskim. Najprościej jest walczyć z nieprawidłową dietą; wówczas wystarczy zazwyczaj zmiana karmy według zaleceń lekarza weterynarii. W przypadku, gdy nieświeży oddech u psa jest jedynie objawem poważniejszej choroby wdrożenie odpowiedniego leczenia jest zwykle jednoznaczne z zanikiem tego objawu. Wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej powinny zostać wyleczone, co również powoduje powrót oddechu do normy. W przypadku problemów z zębami, paradontozy czy kamienia nazębnego leczenie jest zwykle bardziej skomplikowane. Może wymagać usunięcia zębów w narkozie, co z kolei prowadzi do zmiany psiej diety, jak również wykonania zabiegu mechanicznego bądź ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego. Po każdym z takich zabiegów dobrze jest wdrożyć regularną profilaktykę zdrowotną jamy ustnej.

Jak myć psie zęby?

Na koniec kilka słów o jednym ze sposobów profilaktyki zdrowia jamy ustnej, czyli o myciu psich zębów. Zabieg ten warto wykonywać raz dziennie od momentu, gdy pies pojawi się w naszym domu; łatwiej oczywiście będzie wykonać go u szczeniąt. Dobrze jest pozytywnie skojarzyć psu szczoteczkę i nauczyć go cierpliwości w czasie mycia zębów. Do wyboru mamy specjalne szczoteczki dla psów w kształcie ludzkich szczoteczek albo takie, które mają formę nakładek na palec i zakończone są gumowym włosiem. Szczególnie skuteczne są szczoteczki trójstronne, pozwalające na mycie zębów ze wszystkich stron naraz. Do mycia warto używać specjalnych preparatów stworzonych dla psów, które pomagają m.in. zwalczać nieświeży oddech u psa.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Jak zawsze OK
2024-05-19
Nie mam czasu
pixel