Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nowoczesne smycze do treningu psa – akcesoria, na które warto zwrócić uwagę

2021-09-02

Współpraca z psem podczas treningu wymaga odpowiedniego przygotowania, również w kwestii akcesoriów niezbędnych do pracy. Jakie akcesoria m. in. smycze treningowe wybrać, gdy wybór w sklepach online jest tak wielki? Odpowiedzi szukaj na blogu, gdzie dokonujemy przeglądu i oceny popularnych smyczy treningowych.

 

Gdybyśmy mieli zastanowić się od czego rozpoczynamy wszelkiego rodzaju treningi, obejmujące aktywność fizyczną i umysłową, odpowiedzielibyśmy w większości tak samo – od odpowiedniego przygotowania. To jednak bardzo rozległe stwierdzenie, które warto by było skonkretyzować. Co zatem kryje się pod pojęciem owego przygotowania? Zadbanie o właściwą kondycję, a więc o solidny dla niej fundament, jakim jest prawidłowe odżywienie, nabycie umiejętności technicznych, pozwalających na bezpieczne i efektywne treningi, a także zapewnienie właściwego wyposażenia, a więc nowoczesnych i funkcjonalnych akcesoriów do pracy. Te trzy czynniki tworzą w swoisty sposób pewnego rodzaju bazę wypadową do rozpoczęcia bardziej świadomej i nastawionej na określony cel działalności – sportowej czy jakiejkolwiek innej.

Współpraca z czworonogiem, a wybór akcesoriów na trening dla psa

Podejmując się współpracy z psem, czy to podczas uprawiania sportu czy też treningu posłuszeństwa lub jakiejkolwiek innej aktywności, równie znaczący nacisk należy położyć na wspomniane przygotowanie, w szczególności zaś na wybór odpowiednich akcesoriów. Smycz, szelki i kaganiec to podstawowe gadżety, bez których umiejętne, bezpieczne, świadome i efektywne trenowanie w ogóle nie jest możliwe.

Przygotowanie do treningu z psem zacznijmy zatem od podstaw. Przeanalizujmy jego dietę i popracujmy nad dotychczasowymi nawykami żywieniowymi. Przestudiujmy najskuteczniejsze i najlepsze dla naszego psa metody szkoleniowe, szanujące jego indywidualizm oraz potrzebę zaspokojenia silnych instynktów. Następnie zaś sięgnijmy po nowoczesne akcesoria, takie jak funkcjonalne smycze treningowe, dla zwiększenia kontroli nad sytuacją i zapewnienia psu należnego mu bezpieczeństwa, gdziekolwiek się znajdzie.

Długa czy krótka smycz dla psa na trening?

Szukając akcesoriów do pracy z psem, w szczególności smyczy treningowych warto skupić się na czymś więcej niż marka czy atrakcyjnie estetyczny wygląd, ponieważ te kwestie często stanowią zasłonę dymną dla jakości, wytrzymałości i funkcjonalności sprzętu. Szukasz pewnego rozwiązania? Nieustannie też zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą smycz treningową dla psa dla Twojego pupila? Zacznij od podstaw, a więc od ustalenia jej przeznaczenia, rodzaju aktywności, jaką zamierzacie uprawiać, formy treningu, miejsca jego trwania, temperamentu Twojego czworonoga oraz jego obecnych umiejętności. Żadnych akcesoriów nie kupuj na wyrost, jeszcze wiele etapów wspólnej pracy przed Wami. Niezwykle ważnym jest, by Twój pies na każdym z nich korzystał z gadżetów dostosowanych do jego rzeczywistych potrzeb, możliwości, ale i ograniczeń.

Spośród niezliczonej ilości smyczy do treningów z psem, dużą popularnością cieszą się te najprostsze w formie linki lub taśmy, z wygodnym uchwytem. Podczas treningu posłuszeństwa lub innej pracy statycznej niewątpliwie pełnią one swoją rolę. Jaką smycz jednak wybrać – krótką czy długą – i od czego to zależy? Dobra smycz na trening z psem ma zagwarantować najwyższy komfort pracy, wygodę użytkowania i łatwość obsługi. Ma zapewnić Tobie kontrolę nad pupilem i sytuacją, jemu z kolei zapewnić niezbędne bezpieczeństwo i dodatkową przysłowiową „nić porozumienia” z opiekunem, gdy przy nadmiarze bodźców inne komunikaty zawodzą. Umiejętne prowadzenie psa na smyczy to ważny aspekt współpracy, dlatego warto poświęcić czas nie tylko na nabycie odpowiedniej wiedzy i techniki dotyczącej pracy z psem na smyczy, ale również samemu wyborowi akcesoriów, by były one rzeczywiście najlepsze, a więc wytrzymałe, indywidualnie dopasowane do potrzeb i oczywiście maksymalnie funkcjonalne. Po co się ograniczać, skoro można postawić na akcesoria jakości premium?

Linka treningowa czy długa smycz przepinana – co wybrać?

Rynek akcesoriów dla psów pęka w szwach i choć brzmi to wyjątkowo wybujale, wcale takim nie jest. Półki sklepowe, czy to stacjonarnie, czy też wirtualnie uginają się pod ciężarem produktów przeznaczonych do treningu z psem. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne gadżety warte są naszej uwagi, a tym bardziej zaspokoją potrzeby naszego pupila i spełnią nasze wysokie wymagania. Każdy świadomy opiekun psa, podejmując wyzwanie treningu z pupilem wie, jak istotne jest dopasowanie sprzętu i niezbędnych narzędzi do potrzeb pupila i swoich własnych, by realizowana aktywność i kolejne stawiane zadania niosły z sobą satysfakcję i założony efekt.

Dobrze dopasowane akcesoria, w tym smycz treningowa przeznaczona do pracy statycznej, dynamicznej czy mieszanej, dopasowana do naszych oczekiwań ma na celu wspomóc nas w dążeniu do określonego celu, zachowując niezbędną psu swobodę, bezpieczeństwo i wzajemną wygodę. Popularne podczas treningów posłuszeństwa, ale i specyficznych form sportów kynologicznych, jak choćby agility (oznaczające z języka ang. notabene „zwinność”) linki treningowe to dobre rozwiązanie dla psów zarówno mniejszych, jak i większych ras. W zależności jednak od temperamentu zwierzęcia, rodzaju pracy i przygotowaniu toru, przestrzeni i ilości uczestników treningu, a także potrzeb indywidualnych czworonoga linkę treningową stosować można zamiennie z długą smyczą przepinaną, którą niewątpliwie cechuje znaczna funkcjonalność.

Akcesoria do tresury psa, które zdobywają coraz większą popularność

Wybierając jeden, jak i drugi typ smyczy zawsze warto zwrócić uwagę na sposób jej wykonania oraz materiał – jego jakość, rodzaj splotu, ilość warstw, trwałość, a dopiero na końcu estetykę. Jeśli planujemy aktywną pracę z psem porzućmy oszczędną myśl o wykorzystaniu w tym celu zwykłej smyczy spacerowej – zwyczajnie się ona do tego nie nadaje i to przynajmniej z kilku względów. Znacznie lepiej, bezpieczniej i w praktyce efektywniej będzie sięgnąć po sprawdzone smycze treningowe, dostępne jako linki i taśmy z możliwością przepinania lub bez, o rozmaitej długości, grubości i szerokości, które z łatwością dopasujemy do naszych i psich potrzeb. Obie sprawdzą się w czasie nauki podstawowych komend, w tym efektywnego przywoływania pupila, wspólnych treningów tropowych na ograniczonym terenie oraz podczas swobodnego puszczania psa w obrębie przestrzeni, gdzie z różnych względów nie może on przebywać tak naprawdę luzem.

Nowoczesne smycze treningowe dla psa to jednak nie jedyne akcesoria, które cieszą się olbrzymią popularnością w rozumnym prowadzeniu pupila. Do łask wracają kagańce, na szczęście w zupełnie nowych formach, dopasowanych do fizjologicznych i behawioralnych potrzeb psa. Większą uwagę właścicieli przyciągają odpowiednio zaprojektowane szelki, typem, funkcjonalnością i formą wykonania odpowiadające określonym rodzajom aktywności, skutecznie spychając powszechne dawniej obroże na drugi plan. Podstawą jednak pozostają, stale i niezmiennie, odpowiednio dobrane smycze, bowiem bez nich współpraca w poczuciu bezpieczeństwa, pełnym zaufaniu i świadomej kontroli nad sytuacją nie byłaby możliwa. A oto przecież w tym wszystkim chodzi, by pracować sumiennie, regularnie, wytrwale, przede wszystkim jednak umiejętnie i naprawdę bezpiecznie.

Profesjonalny sprzęt do szkolenia psów – dobre akcesoria dla wszystkich

Aby rozpocząć pracę z psem należy w pierwszej kolejności znaleźć z nim niezbędną nić porozumienia, a więc nauczyć się słuchać pupila, rozumieć przekazywane przez niego komunikaty i odczytywać je również wtedy, gdy bodźce zewnętrzne utrudniają przekaz. Orientacja we współpracy, zaufanie i zrozumienie to fundament, dla którego odpowiednio dopasowane narzędzia i akcesoria to jedynie uzupełnienie. Jedynie lub aż, ponieważ bez nich trudno wyobrazić sobie efektywne działanie i osiągnięcie zamierzonych celów, niezależnie od dziedziny. W nowoczesnych, internetowych sklepach zoologicznych coraz częściej możemy spotkać się z pewną zadziwiającą i niosącą z sobą wielką nadzieję na „lepsze czasy rynku zoologicznego” polityką, według której na półki trafiają jedynie ściśle wyselekcjonowane towary, które nie potrzebują dodatkowej reklamy, ponieważ jakością, trwałością, materiałami i wykończeniem doskonale bronią się same.

Dzięki tej tendencji nie musimy już przejmować się tym, które z prezentowanych i powszechnie dostępnych produktów naprawdę są warte naszej uwagi, a tym bardziej zakupu. Obecnie dobry sklep online to taki, w którym znajdziemy dobre akcesoria dla wszystkich – dla małych psów, z którymi bardziej bawimy się w trening niż trenujemy naprawdę, jak i dla ras typowo pracujących, dla których potrzebny jest naprawdę profesjonalny sprzęt. Tak czy inaczej, dobra smycz do treningu z psem, niezależnie od jej rodzaju czy przeznaczenia, musi być przede wszystkim dobrze wykonana. Wiadomo, że mając do wyboru smycz prostą, taśmową lub linkową z przepięciami czy automat, wybierzemy tę pierwszą, jednak niezależnie od ostatecznego wyboru pierwszym aspektem naszej analizy musi być jakość i wytrzymałość.

Czy pies mały, czy większy, o łagodnym usposobieniu czy też temperamentny, w obliczu niespodziewanie silnych bodźców może okazać się nie lada wyzwaniem i byle jaka smycz nie da mu wówczas rady. Jak zatem wybrać najlepszą smycz na trening dla psa? Kierując się wiedzą o tym, czego podczas podejmowanej współpracy naprawdę nam trzeba, a trzeba bezpieczeństwa i stałej kontroli, niezależnie od okoliczności i warunków wyjściowych – wszystko przecież może się zmienić. Wówczas tylko profesjonalna smycz treningowa, długa, dobrze widoczna, wytrzymała, amortyzowana, z możliwością przepięcia, wydłużenia lub skrócenia, wygodna i funkcjonalna ma sens, i o tym warto pamiętać.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze.
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel