Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obcinanie pazurów u kota

2018-03-11
Obcinanie pazurów u kota

Jak działają kocie pazury?

Zanim zdecydujemy się na obcinanie pazurów u kota, zastanówmy się, jak właściwie one funkcjonują. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do psich, kocie pazury są w pełni chowane w opuszkach. To sprawia, że kot porusza się bezszelestnie, ale równocześnie nie ściera pazurów o twarde podłoże np. podczas chodzenia po asfalcie czy nawet twardych posadzkach w domu. Co więcej, kocie pazury odnawiają się w formie tzw. łuski. Oznacza to, że pod zewnętrzną warstwą paznokcia rośnie druga, nowa. Gdy ta jest już dostatecznie rozwinięta, kot zaczyna intensywnie drapać rozmaite chropowate powierzchnie – w ten sposób naturalnie ściąga łuskę starego pazura, a na jej miejscu pojawia się nowa. Jest to jeden z powodów, dla których koty są naturalnie zaprogramowane na drapanie rozmaitych powierzchni. Ograniczanie tej potrzeby np. w związku z odstraszaniem kota od mebli, a bez zapewnienia mu drapaka, może doprowadzić do stanów zapalnych opuszek, dlatego nie należy tego robić w trosce o kocie zdrowie.

Obcinanie pazurów u kota – kiedy konieczne?

Na dobrą sprawę zdrowe koty wychodzące doskonale radzą sobie ze swoimi pazurami, używając ich podczas polowań, wspinając się na rozmaite powierzchnie czy po prostu znacząc terytorium poprzez drapanie drzew i zostawianie swoich cząsteczek zapachowych. Inaczej jest jednak w przypadku kotów niewychodzących, które mieszkają w domu – u nich takie zachowania zazwyczaj nie występują. Z tego powodu niezbędne jest regularne nadzorowanie stanu kocich pazurów. Obcinanie pazurów u kota często powoduje stres zarówno zwierzęcia, jak i właściciela, dlatego warto ocenić, kiedy jest już niezbędne.


Kiedy więc warto zastanowić się nad obcięciem pazurów kotu? Oto kilka przypadków:
  • gdy pazury są zdecydowanie przerośnięte, rozdwojone;
  • gdy pazury wyglądają na popękane;
  • gdy występuje bolesność opuszek, a nawet ich krwawienie czy stan zapalny;
  • gdy kot utyka, niechętnie się porusza po różnych powierzchniach, a lekarz weterynarii nie stwierdzi innych schorzeń;
  • gdy kot ma kontakt z małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi, a wykazuje nagłe, często impulsywne zachowania mogące zagrozić poważnym zadrapaniem.
Kiedy lepiej nie obcinać pazurów kotu? Przede wszystkim w sytuacji, gdy jest on zwierzęciem wychodzącym – będzie ich potrzebował zarówno do np. ucieczki na drzewo, pokonywania przeszkód, ale również starć z innymi zwierzętami. Często nieobcięte pazury u kota wychodzącego mogą mu pomóc, jeśli stanie nagle naprzeciwko atakującego go psa czy innego kota, chcącego przejąć terytorium.

Jak obcinać kotu pazury?

Obcinanie pazurów u kota, a raczej – przyzwyczajanie go do tego – warto rozpocząć od pierwszych dni, gdy zwierzę zawita w naszym domu. Jeśli jest kociakiem, będzie to prostsze; w przypadku dorosłych zwierząt może potrwać nieco dłużej. Przede wszystkim warto przyzwyczaić kota do dotykania jego łapek, aby nie reagował na tę czynność nerwowo. Gdy to opanuje, możemy dodatkowo przyzwyczaić go do dotyku narzędzi służących do cięcia pazurów. Z czasem powoli, po jednym pazurze, możemy zacząć obcinanie, nagradzając przy tym kota np. smakołykami. Warto pamiętać, aby zabieg przeprowadzać w spokojnej atmosferze, w miejscu, gdzie kot czuje się dobrze, a także w sytuacji, gdy nie pojawią się żadne negatywne bodźce.

Do obcinania kocich pazurów należy używać specjalnie wyprofilowanych nożyczek albo obcinaczek. Mają one mocniejsze ostrza aniżeli urządzenia do ludzkich paznokci, bo koci pazur jest zwykle grubszy. Są one również lepiej przygotowane do obcinania pod konkretnym kątem. Co jest istotne podczas takiego zabiegu? Przede wszystkim musimy chronić miazgę, czyli żywą tkankę pazura, która zazwyczaj w przypadku białych pazurków prześwituje lekko w czarno-czerwonej barwie. Uszkodzenie miazgi jest dla kota niezwykle bolesne, ale również powoduje obfite krwawienie, dlatego należy go unikać – może zrazić zwierzę do zabiegów.


Na początku obcinanie pazurów u kota dobrze jest przeprowadzać subtelnie – obcinamy mniej pazura, mając pewność, że nie uszkodzimy miazgi. Ta w przypadku kotów, których pazury długo nie były skracane sztucznie czy naturalnie będzie dość długa, ale z każdym zabiegiem zacznie się naturalnie cofać. Z czasem pozwoli to znacznie skracać kocie pazury. Nie warto jednak przesadzać: kot bez pazurów o odpowiedniej długości będzie się czuł zwyczajnie źle.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4662 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-21
Wszystko wporzadku. Dziękuję
2024-02-10
Szybko, sprawnie, profesjonalne. Dziękuję
pixel