Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Objawy udaru u psa

2017-08-03
Objawy udaru u psaNajprostszym rozwiązaniem bez wątpienia jest zapobieganie udarowi cieplnemu u naszego psa. Niestety, czasami przypadkowo czy przez nieuwagę albo niewłaściwą ocenę pogody możemy doprowadzić do jego pierwszych objawów. Sprawdźmy, co każdy właściciel powinien wiedzieć na temat udaru.

Jak zapobiegać?

Zacznijmy od prewencji w przypadku udaru cieplnego. Podstawową zasadą, tak jak i w przypadku wszystkich innych ssaków, również ludzi, jest ograniczona ekspozycja na słońce i wysokie temperatury. Oznacza to, że spacery dobrze jest zaplanować tak, aby miały miejsce albo wczesnym rankiem, albo popołudniem, gdy słońce nie świeci już tak ostro. Warto odbywać je w miejscach zacienionych, a także np. nad wodą, gdzie pies ma okazję schłodzić się na każdą swoją potrzebę – zabawki do wody skutecznie zachęcą go do korzystania z kąpieli. Jeśli pies musi nosić kaganiec, powinien on być fizjologiczny, tj. pozwalający psu na wentylację przez dyszenie – to jedyny sposób, w jaki może on regulować temperaturę ciała!

Spacery to nie jedyny czas, gdy nasz czworonóg narażony jest na udar. Nie należy psa zostawiać w zamkniętym samochodzie, a najlepiej, jeśli nie posiadamy klimatyzacji, darować sobie jazdę w godzinach największej ekspozycji słonecznej. Na dworze warto zapewnić psu dostęp do zacienionego, przewiewnego miejsca – w dusznym pomieszczeniu ryzyko udaru wzrasta. Dodatkowo istotne jest zagwarantowanie świeżej, zimnej wody do picia. Psom ras brachycefalicznych, chorym na serce czy mającym problem z układem oddechowym zaleca się ubieranie kamizelek chłodzących, które skutecznie obniżają temperaturę ciała.

Objawy udaru i pierwsza pomoc

Pies, u którego dochodzi do udaru cieplnego, zaczyna bardzo intensywnie dyszeć, zaś z jego pyska wypływa nadmierna ilość śliny – dochodzi więc do ślinotoku. Następnie może on omdlewać, a nawet dostawać drgawek. Utrata przytomności idzie często w parze w przyspieszonym oddechem i biciem serca, a także niekontrolowanym wymiotami i biegunką. Temperatura ciała znacznie wzrasta, dochodząc do 42 stopni.

Jeśli u psa występują wyżej wymienione objawy – niekoniecznie wszystkie, nawet część z nich – konieczne jest udanie się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie. Tymczasem psa trzeba ułożyć w chłodniejszym, zacienionym miejscu. Jeśli jest przytomny, można podać mu kostkę lodu do lizania. Jeśli stracił przytomność, warto obniżyć temperaturę jego ciała przez przyłożenie chłodnego, mokrego ręcznika do karku. Nie należy wrzucać psa do zimnej wody albo stosować wody lodowatej – może to doprowadzić do wstrząsu!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
polecam!!!!
2024-07-19
POLECAM
pixel