Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obowiązki właścicieli psów

2017-05-22
Obowiązki właścicieli psów Najczęstsze konflikty między psiarzami a resztą społeczeństwa dotyczą spraw, które powinny być dla każdego opiekuna psa oczywiste – zwykle sprzątania czy sprawowania odpowiedniej kontroli nad swoim psem.

Pies w mieście – znaj przepisy!

Niewielu opiekunów psów zdaje sobie sprawę z tego, że właściwie nie istnieją ogólnopolskie przepisy dotyczące obowiązków właścicieli psów we wszystkich miastach. Bardzo często miasta dostosowują własne zasady do tego, w jaki sposób powinien zachowywać się opiekun psa mający pod swoją kuratelą czworonoga. Z tego powodu dobrze jest zapoznać się z przepisami porządkowymi danego miasta – da nam to wgląd w informacje, gdzie np. możemy puścić czworonoga luzem. To bardzo istotna sprawa, bo obala mit, że pies w mieście musi być zawsze na smyczy. Niemniej jednak smycze dla psa dobrze jest posiadać w ilości przynajmniej dwóch sztuk: jedna krótka, taśmowa, która sprawdzi się w tłumie ludzi, a druga np. w formie linki czy smyczy automatycznej, dająca psu nieco swobody w miejscach, w których nie może biegać on luzem.

Pies w środkach transportu

O ile podróżujemy własnym samochodem, to problemu jako takiego nie ma – według polskich przepisów wystarczy, że pies zabezpieczony jest w taki sposób, aby nie mógł swobodnie poruszać się we wnętrzu samochodu. To oczywiste, bo ma zapobiegać ewentualnym wypadkom; pies luzem w aucie może przemieścić się tak, że przestraszy kierowcę czy uniemożliwi mu odpowiednio szybkie zareagowanie na sytuację na drodze. Inaczej jest w przypadku psów w komunikacji publicznej. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wszystkie linie – zarówno miejskie, jak i prywatne – mają własne przepisy dotyczące przewożenia psów. W przypadku małych czworonogów dobrym wyjściem na dłuższą podróż jest zainwestowanie w transportery dla psów, które zdejmą z nas często obowiązek opłacenia biletu i pozwolą w ogóle przewieźć czworonoga. W przeciwnym wypadku musimy mieć zwykle dla psa zarówno smycz, jak i kaganiec. Kagańce dla psów warto wybrać tak, aby umożliwiały psu swobodne dyszenie, co przyda się zwłaszcza latem. Oczywiście, musimy do nich również psa przyzwyczaić.

Sprzątanie po psie

Sprzątanie psich odchodów to temat, który wzbudza sporo kontrowersji. Na pewno jest to bardziej higieniczne dla otoczenia, zwłaszcza jeśli pies załatwia się pod czyimś oknem (nieprzyjemny zapach) bądź w miejscu, gdzie np. bawią się dzieci (możliwość wdepnięcia w odchody). Zbieranie psich odchodów nie musi być jednak bardzo trudne – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia. Wygodne etui można przyczepić do smyczy, zaś wśród woreczków wybrać te dostosowane rozmiarem, ale i dodatkowymi właściwościami (np. zapachem) do naszych preferencji. Dla chętnych dobrym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie do sprzątania odchodów.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Super!
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
pixel