Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obroża dla psa - jak ją wybrać?

2018-11-20
Obroża dla psa - jak ją wybrać?

Obroże dla psów – czym są?

Na początek dobrze jest wiedzieć, czym jest oraz jak działa obroża. Choć może się to wydawać oczywiste – to te podstawowe informacje pomogą Ci w dokonaniu wyboru. Obroża dla psa to zapinana na różne sposoby obręcz, którą zakładamy psu na szyję. W zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana, jaka jest jej funkcja oraz rodzaj zapięcia, obroża może być albo zapinana ściśle na psiej szyi, albo też dość luźna w momencie, gdy pies idzie przy nodze, a smycz nie jest napięta. Co istotne, obroże dla psów mają też różne grubości i szerokości.

Obroża dla psa - rodzaje

Pod względem rodzajów zapięcia możemy wyróżnić obroże:
 • zapinane na klamrę metalową
 • zapinane na zatrzask (plastikowy bądź metalowy)
 • półzaciskowe (klasyczne albo z półzaciskiem typu martingale)
 • zaciskowe
Zazwyczaj rodzaj zapięcia dobieramy do rozmiarów psa, jego siły oraz tego, jak zachowuje się na smyczy.
To jednak nie jest jedyna klasyfikacja. Obroże mogą być wykonane również z różnych materiałów. Zazwyczaj wyróżnia się:
 • obroże skórzane (ze skóry ekologicznej albo naturalnej)
 • obroże materiałowe (zdobione wzorkami)
 • obroże metalowe (zwykle łańcuszkowe)
 • obroże sznurkowe (rzadko spotykane, zazwyczaj ręcznie robione)
 • obroże taśmowe (zazwyczaj z wytrzymałej taśmy nośnej)

Prócz tego możemy wybrać również obroże funkcyjne. Należą do nich:
 • obroża przeciw kleszczom (np. obroża Foresto)
 • kolczatka (metalowa obroża treningowa do stosowania z doświadczonym behawiorystą)
 • kantar (zaliczany zarówno do obroży, jak i kagańców, a stanowiący hybrydę – raczej do stosowania z doświadczonym trenerem)
 • obroża uspokajająca (dla psów nerwowych)

Czym kierować się przy wyborze obroży?


Wszystkie te podziały są istotne, bo materiał, z którego wykonana jest obroża oraz rodzaj jej zapięcia wpływają przede wszystkim na wytrzymałość konstrukcji. I tak, o ile w przypadku małych psów cienka obroża materiałowa z plastikowym zatrzaskiem jest zwykle wystarczająca, o tyle w przypadku dużego czworonoga, który na smyczy ma „zrywy” (np. na widok innego psa), lepiej sprawdzi się obroża z pewniejszych materiałów, zapinana np. na klamrę.

Funkcje obroże dla psów przeznaczone są, jak sama nazwa mówi, do stosowania w konkretnych sytuacjach. Przykładowo, zarówno kantar, jak i kolczatka są obrożami wymagającymi wiedzy na temat ich stosowania. Z tego powodu nie zaleca się ubierania ich psu na codzienne spacery, w dodatku w formie podstawowej i jedynej obroży. Obroża uspokajająca sprawdza się u psów lękliwych, np. w okresie Sylwestra. Z kolei obroża przeciw kleszczom to dobry sposób na uniknięcie ukąszenia psa przez pasożyty zewnętrzne.

Prócz wspominanych wyżej kwestii istotna jest też szerokość obroży. Im mniejszy pies, tym mniejsza może być szerokość. Jeśli jednak masz psa z problemami z kręgosłupem szyjnym czy tchawicą, wybierz obrożę szeroką albo zdecyduj się na stosowanie szelek. Szeroka obroża polecana jest też dla psów o mało wybitnej czaszce, np. chartów – psu będzie ją po prostu trudniej zdjąć. Dla psów bardziej komfortowe są obroże szerokie, zwłaszcza gdy czworonóg ciągnie na smyczy. Z drugiej strony wiele obroży, np. łańcuszkowe, jest z zasady wąskich.

Jaka obroża dla psa? Szybkie podpowiedzi.

Oto szybkie zestawienie, które pomoże Ci w wyborze idealnej obroży dla Twojego psa. Pamiętaj jednak, że wybór zależy też od indywidualnych preferencji, kondycji psa i jego zachowania.

Obroża dla szczeniaka

W przypadku szczeniąt często pojawia się dylemat, co jest lepsze – obroża czy szelki? Zdecydowanie lepszym wyborem będzie obroża dla szczeniaka, bo szelki, zwłaszcza w przypadku psa ciągnącego na smyczy, a będącego w okresie wzrostu, mogą prowadzić do problemów z układem ruchu. Zainwestuj w prostą obrożę z materiału albo taśmy, która posiada regulację.

Obroża dla psa długowłosego

Z uwagi na długą sierść lepiej unikać obroży łańcuszkowych, które podczas pracy mogą ciągnąć psa za okrywę i powodować powstawanie kołtunów. Jeśli sięgasz po półzacisk, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie dzieje się to samo. Obroża przeciw kleszczom może nie działać z uwagi na fakt, że powinna dotykać skóry – u psów długowłosych jest to często niemożliwe.

Obroża dla psa bez podszerstka

W tym przypadku pamiętaj, aby wybierać obroże na miękkim podszyciu, które nie będą wycierały psiej sierści. W zimie zrezygnuj z obroży metalowych i z elementami metalowymi, bo przy dużym mrozie będą powodowały odmrożenia.

Obroża dla silnego psa

Psy o dużej sile, ciągnące na smyczy, powinny mieć obrożę odpowiednio szeroką. Warto wybierać produkty z metalowymi okuciami zgrzewanymi oraz dodatkowymi przeszyciami wzmacniającymi konstrukcję.

Obroża dla yorka

W przypadku małych ras, np. yorków, sprawdzają się zwykle wąskie obroże. Jeśli pies ma problem z zapadaniem tchawicy, lepiej wybrać szelki – będą dla niego bardziej komfortowe i bezpieczne.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zwykle ok.
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel