Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ochrona przed kleszczami dla kota

2019-05-17
Ochrona przed kleszczami dla kota

Kleszcze są zagrożeniem

Kleszcze są nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim – groźne. Dla kotów, podobnie jak i psów, groźna jest oczywiście babeszjoza. Istnieją jednak takie choroby odkleszczowe, które częściej atakują naszych mruczących niż szczekających towarzyszy. Należą do nich:

  • tularemia – objawy to wysoka gorączka, ropnie, wysięk z nosa, obrzęk węzłów chłonnych;
  • borelioza – kleszcz musi być wbity przynajmniej przez 48 godzin – objawy to gorączka, kulawizna, brak apetytu, a w niektórych przypadkach zapalenie stawów, zaburzenia nerwowe, choroby serca i nerek;
  • niedokrwistość zakaźna kotów – wymaga nie tylko leczenia antybiotykami, ale też transfuzji krwi;
  • cytoezza – objawy to niedokrwistość, gorączka, żółtaczka – choroba często jest śmiertelna i trudna w leczeniu.

Jak widać, chorób jest całkiem sporo i wiele z nich bywa trudnych w leczeniu, zwłaszcza że część wczesnych objawów może być niezauważalna w przypadku kotów wychodzących. Warto więc zapobiegać złapaniu kleszcza przez kota poprzez preparaty przeciw kleszczom.

Nie stosuj permetryny!

Bardzo ważne jest, aby w profilaktyce przeciwkleszczowej u kotów nie stosować preparatów dla psów. Powód jest prosty: wiele z nich zawiera permetrynę, środek odstraszający i niszczący kleszcze, ale trujący dla kotów. Nawet pośredni kontakt z tą substancją może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego – jeśli w Twoim domu mieszkają i psy, i koty – zadbaj o odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Permetryna zwykle pojawia się w kroplach spot-on stosowanych bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Objawami zatrucia toksycznego tą substancją są między innymi:

  • padaczka
  • niekontrolowane drżenia mięśniowe
  • wymioty i ślinotok
  • utrata przytomności przez kota

Przy takich objawach niezbędny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii. Brak reakcji skutkuje śmiercią kota.

Obroża czy preparat w kroplach?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje preparatów: w kroplach spot-on oraz w obrożach. Omówimy krótko zalety i wady obu rozwiązań.

Preparaty w kroplach są wygodne, bo wystarczy ich zakropienie raz na 3-4 tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Kot nie jest w stanie ich z siebie zmyć, choć w niektórych przypadkach trzeba zadbać, aby nie miał kontaktu z wodą (na przykład nie był kąpany czy nie przebywał na deszczu) do 48 godzin od zakropienia. Preparat stosuje się na skórę pomiędzy łopatkami, odgarniając z tego miejsca sierść. Należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla kotów! Choć kot nie ma na sobie dodatkowych akcesoriów jak w przypadku obroży i nie może zaczepić się o nic podczas chodzenia po dworze, to jednak zakrapianie trzeba regularnie powtarzać.

Z kolei obroże mogą dzielić się na dwie grupy: wodoodporne oraz te bez tej cechy. Pierwsze sprawdzą się u kotów, którym nie straszne wędrówki w deszczu. Drugie mogą tracić swoje właściwości po zamoczeniu. Zaletą stosowania obroży jest możliwość nałożenia ich raz czy dwa w okresie intensywnej aktywności kleszczy bez konieczności pamiętania o ponownych dawkach. Warto jednak mieć na uwadze, że obroża powinna być wyposażona w system szybkiego rozpinania na wypadek, gdyby kot podczas na przykład ucieczki czy wspinaczki o coś zaczepił. W ten sposób obroża otworzy się i zapobiegnie uduszeniu zwierzęcia. Jednocześnie będzie też zmarnowana, przez co w efekcie niektórzy właściciele preferują krople jako mniejszy wydatek i pewniejszą ochronę – zwłaszcza, gdy koty wracają z co drugiego spaceru bez obroży.

Dodatkowe preparaty przeciw kleszczom dla kotów

Warto wiedzieć, że możliwe jest stosowanie dodatkowych, naturalnych i nie wchłaniających się przez skórę preparatów dla kotów, które na przykład wychodzą na spacery z właścicielem czy spędzają poza domem tylko kilka godzin. Takie preparaty dostępne są w sprayu, co ułatwia ich aplikację. Mają działanie odstraszające i można stosować je równocześnie z obrożami i kroplami większości producentów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-23
Polecam
pixel