Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Odrobaczanie psów w pigułce, najczęstsze pasożyty u psa

2016-09-28
Odrobaczanie psów w pigułce, najczęstsze pasożyty u psa
Systematyczne odrobaczanie to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela psa. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest zależna od wieku czworonoga, środowiska, w którym przebywa i tego, czy ma częstą styczność z dziećmi. Zignorowanie obowiązku odrobaczania może skutkować nie tylko problemami zdrowotnymi pupila, ale także osób z jego otoczenia.
Pasożyty wypływają na funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz całego organizmu, hamując system immunologiczny zwierzaka. Najbardziej skrajne przypadki - z powodu niedokrwistości i wycieńczenia - mogą zakończyć się nawet śmiercią. Zarobaczony pies stanowi również zagrożenie dla otoczenia - uwalniane wraz z wydalinami czworonoga pasożyty zanieczyszczają środowisko, zarażając inne zwierzęta oraz ludzi. Leczenie tych ostatnich jest długie i nie zawsze kończy się sukcesem.

Najczęstsze pasożyty

Wśród pasożytów zewnętrznych, które atakują naszych pupili można wymienić: pchły, kleszcze, świerzbowce, wszy oraz wszoły, a także nużeńce.
Pasożyty wewnętrzne u psów możemy pogrupować na trzy rodzaje:
  • Robaki obłe
  • Robaki płaskie
  • Pierwotniaki
Pierwsza grupa to różnego typu glisty, włosogłówki czy tęgoryjce - ich larwy mogą znajdować się w odwiedzanych przez czworonoga miejscach: na trawniku, chodniku czy w piaskownicy. Robaki płaskie to między innymi tasiemce. Pchlim pies zaraża się przez połknięcie pchły (która jest nosicielem), bąblowcowym - przez zjedzenie zarażonego mięsa. Głównym przedstawicielem groźnej grupy pierwotniaków jest lambia, której bezobjawowymi nosicielami jest ponad połowa psów.

Kalendarz - kiedy i jak często?

2-4 tydzień życia szczeniaka to czas na pierwsze odrobaczanie. Drugie i trzecie przypada kolejno na 4-6 oraz 10 tydzień. Przez pierwsze pół roku zabieg powinien być powtarzany co miesiąc, później natomiast, w zależności od narażenia czworonoga - co 3-6 miesięcy. Oprócz odrobaczania wewnętrznego, nie zapominajmy również o przeciwdziałaniu pasożytom zewnętrznym, stosując odpowiednie preparaty, spraye i obroże!
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
2024-04-24
POLECAM
pixel