Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pies nie chce jeść – co zrobić?

2020-02-20
Pies nie chce jeść – co zrobić?

Na początek pamiętaj – jeśli Twój pies nie chce jeść i jest osowiały, nie pije, nie chodzi albo wymiotuje, mocno się ślini, ma biegunkę – udaj się do lekarza weterynarii. Taki stan może grozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu psa.

Pies nie chce jeść swojego jedzenia

To jeden z najczęstszych problemów – gdy pies nie chce jeść psiego jedzenia. Takie czworonogi nazywane są często wybrednymi, podczas gdy są one po prostu przyzwyczajone do tego przez nadwrażliwych i nadopiekuńczych właścicieli. Jeśli pies wie, że odmowa jedzenia z miski spotka się z nagrodą w formie przekąski z ludzkiego stołu, na przykład w formie kawałka wędliny albo mięsa, nie będzie chciał jeść swojej karmy. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wyłącznie wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u psa i zaprzestanie dokarmiania go przez opiekunów.

Warto pamiętać, że gotowa karma jest właściwie zbilansowana i zawiera odpowiednie dawki substancji odżywczych. Wszystkie inne diety – podawanie jedzenia gotowanego dla psa albo surowego – wymagają stosownej suplementacji. Dodatkowo podawanie gotowych smakołyków z ludzkiego stołu codziennie może skończyć się dla psa problemami gastrycznymi oraz przewlekłymi chorobami.

Pies nie chce jeść suchej karmy – co zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść karmy w formie suchego granulatu, odpowiedzi może być więcej. Oczywiście może chodzić o sytuację taką jak opisana punkt wyżej. Prócz tego niektóre psy nie lubią suchej karmy, bo nie są do niej przyzwyczajone. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt mieszkających z osobami starszymi, nauczonych jedzenia gotowanym posiłków. Czasem psu nie odpowiada konkretny smak karmy – wtedy można go zmienić. Jeśli pies odmawia jedzenia suchego granulatu albo próbuje to zrobić, a potem rezygnuje, sprawdź stan jego zębów. Przyczyną może być ból spowodowany zepsutymi zębami i postępującą chorobą dziąseł.

Możesz na próbę podnieść smakowitość pokarmu. Dokonasz tego poprzez dodanie do niego oleju z łososia albo suszonych, mielonych żwaczy. Jeśli chodziło tylko o kwestię smaku – problem powinien się rozwiązać.

Dlaczego pies nie chce jeść z metalowej miski?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka. Wiele zwierząt nie przepada za posmakiem, który zostawia miska ze stali nierdzewnej w jedzeniu, zwłaszcza mokrym. Z tego powodu często nie chcą one również pić z takiego rodzaju miski. Niekiedy jednak chodzi o dźwięki, które wydaje tego rodzaju naczynie, zwłaszcza gdy połączone jest ze stojakiem również z metalu. W takiej sytuacji spróbuj po prostu zmienić miskę, najlepiej na ceramiczną. Jest ona łatwa w czyszczeniu, bardzo higieniczna, nie przejmuje zapachów, a dodatkowo pies nie może jej przewrócić.

Pies po odrobaczaniu nie chce jeść – co to znaczy?

Preparaty odrobaczające mogą powodować rozmaite skutki uboczne, na przykład gorsze samopoczucie, pogorszenie jakości wypróżnień, a także obniżenie apetytu. Zmiana ta jednak powinna być krótkotrwała. Jeśli mimo to widzisz, że pies nie je przez kilka dni albo ma dodatkowe problemy: wymioty, biegunki z kawałkami pasożytów – udaj się do lekarza weterynarii. Być może konieczne będzie podanie dodatkowych leków wspomagających. Powtórz też odrobaczenie w czasie zasugerowanym przez producenta preparatu.

Dlaczego pies nie chce jeść w upały?

Zdarza się, że pies odmawia jedzenia, gdy na dworze panują upały. Dotyczy to zwłaszcza ras, które mają wówczas problemy z komfortowym egzystowaniem, na przykład psów o spłaszczonym pyszczku. W takiej sytuacji możesz spróbować podawać psu mokrą karmę, która zawiera więcej wody. Dobrym rozwiązaniem jest też wymieszanie suchej i mokrej karmy, a potem zamrożenie jej w odpowiednio dostosowanej do tego celu zabawce. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest, aby pies regularnie i wystarczająco dużo pił czystej, świeżej wody. W przypadku niektórych czworonogów dobrze sprawdza się karmienie dopiero po zmroku, gdy robi się chłodniej.

Pies nie chce jeść z ręki – co zrobić?

Taka sytuacja zazwyczaj dotyczy dwóch rodzajów psów. Bardzo rzadko zdarzają się zwierzęta, które są nauczone tego, aby nie podejmować pokarmu od obcych ludzi – jeśli więc dopiero co adoptowałeś psa, to musisz dopiero zarobić sobie na jego zaufanie.

O wiele częściej pies nie podejmuje pokarmu z ręki po prostu ze strachu. Dotyczy to zwierząt wrażliwych i po przejściach, a także tych, które długo się błąkały i boją się człowieka. W takiej sytuacji daj psu czas. Aby go przyzwyczaić, zaopatrz się w dobre przysmaki dla psów, usiądź na podłodze, bokiem do czworonoga, i niezbyt gwałtownym ruchem od dołu rzucaj mu przysmaki – najpierw bliżej niego, potem coraz bliżej siebie. W efekcie nie tylko zachęcisz go wzięcia pokarmu z ręki, ale też zbudujesz relację opartą na zaufaniu.

Co zrobić, gdy pies po adopcji nie chce jeść?

Za taką sytuację prawdopodobnie odpowiedzialny jest stres. Jeśli pies był dotąd pod opieką lekarza weterynarii i dodatkowo Ty odbyłeś z nim pierwszą wizytę kontrolną, można zakładać, że jego zdrowiu nic nie dolega. Problemy z jedzeniem w takiej sytuacji, zwłaszcza u psów wrażliwych, wynikają z nadmiaru bodźców i emocji. Adopcja, czyli zmiana otoczenia, opiekunów i zasad w życiu psa, jest dla niego stresująca.

Aby pokonać ten stres, możesz zrobić kilka rzeczy. Dobrze sprawdzają się rozmaite środki uspokajające na bazie ziół, również w formie dyfuzorów – nie trzeba ich podawać psu, wystarczy włączyć je do prądu. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie kącika, w którym pies może czuć się bezpiecznie, na przykład z pomocą otwartej klatki kennelowej albo transportera, i podawanie psu jedzenia w takim miejscu. Poczuje się on bezpieczniej i chętniej zje posiłek, jeśli nie będzie niepokojony przed domowników.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Szybko,sprawnie, bardzo dobra komunikacja z klientem.
2024-06-16
Jak zawsze OK
pixel