Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pies z wrażliwą skórą a jesienna aura – o czym pamiętać?

2019-11-16
Pies z wrażliwą skórą a jesienna aura – o czym pamiętać?

Co powinno zaniepokoić opiekuna?

Oczywiście wszelkie zmiany skórne wymagają obserwacji ze strony opiekuna. Istotne jest przede wszystkim to, aby szybko ocenić, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiły się po raz pierwszy – umożliwi to szybkie zdiagnozowanie, co jest przyczyną problemu. Opiekuna powinny zaniepokoić takie objawy, jak:

  • intensywne zaczerwienienie skóry, zwłaszcza na brzuchu czy łapach
  • częste, silne drapanie się psa
  • wygryzanie sierści na ogonie lub łapach, zwłaszcza przednich, prowadzące do widocznego wyłysienia
  • wylizywanie łap czy skóry brzucha, prowadzące nawet do otwartych ran lub podrażnień
  • potrząsanie głową, drapanie w uszy
  • zaczerwienienie oczu i wysięk z nich
  • świąd i wysypka występujące zwłaszcza w nocy

Te i inne objawy mogą oznaczać podrażnienia skóry spowodowane substancjami drażniącymi, ale również alergie na czynniki środowiskowe. Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje u psa podwyższoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne, w gestii opiekuna są wsparcie leczenia i profilaktyka.

Pies drapie się po spacerze – co robić?

Zazwyczaj jest to oznaka podrażnienia spowodowanego na przykład alergenami w formie pleśni lub zarodników grzybów. Jeśli lekarz weterynarii nie stwierdzi dodatkowych nadkażeń bakteryjnych, konieczne jest dbanie o czystość skóry. Psy bez podszerstka mogą być ubierane w takie modele ubrań dla psów, które zasłaniają jak najwięcej skóry – sprawdzą się nawet kombinezony z zakrytymi czterema łapami. Jeśli pies nie akceptuje takiej odzieży albo jej nie potrzebuje z uwagi na temperaturę, należy po każdym spacerze spłukiwać go pod bieżącą wodą. Jeśli podrażnienia występują w konkretnych miejscach, można ograniczyć się do płukania wyłącznie ich, aby zredukować źródło stresu dla psa.

Raz na jakiś czas może być konieczne kąpanie psa w szamponie, który z jednej strony usunie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia i pomoże się jej zagoić, a z drugiej wzmocni jej naturalną barierę ochronną. W takim przypadku, jeśli lekarz weterynarii nie zaleci konkretnego specyfiku, warto stosować preparaty działające łagodnie, dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Nie powinny mieć intensywnego zapachu, który mógłby działać drażniąco i być przyczyną alergii.

Jakie suplementy dla psów o wrażliwej skórze?

Bardzo ważne jest wsparcie psiego organizmu również od wewnątrz. Polega ono przede wszystkim na podawaniu zwierzęciu preparatów wspierających zdrowie skóry, opartych na kompleksie przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Witaminy na sierść dla psów działają od wewnątrz, wzmacniając odporność psa, wspierając naturalną barierę ochronną skóry, a jednocześnie łagodząc stany zapalne i uczucie swędzenia.

W niektórych przypadkach konieczna jest też weryfikacja sposobu żywienia. Jeśli pies zacznie się drapać, ale nie przestaje mimo zmiany warunków, być może uczula go również karma. Wprowadzona powinna być sucha karma dla psów z jednym źródłem białka zwierzęcego, najlepiej odmiennych od tego podawanego dotychczas. Jeśli karma nie wydaje się problemem, dobrze jest zwrócić uwagę na serwowane psu przysmaki – często mają one kiepski skład. Warto znaleźć te, które są wartościowe, a do gryzienia podawać naturalne, suszone gryzaki. Nie należy też dokarmiać psa resztkami ze stołu.

Pies drapie się i liże nawykowo – co robić?

Niektóre psy, u których świąd i inne dolegliwości są szczególne dokuczliwe, po jakimś czasie zaczynają drapać się lub wylizywać na tle stresowym. Może to być czynność zastępcza na przykład podczas nieobecności opiekuna czy w każdej innej sytuacji, w której pies nie czuje się komfortowo. Warto wtedy zadbać o zaoferowanie mu alternatywy w formie na przykład zabawki wypchanej jedzeniem, którą może lizać. To powinno go uspokoić i przekierować czynność na coś, co mu nie szkodzi.

W niektórych przypadkach konieczne jest również wsparcie środowiskowe. Poleca się stosowanie preparatów z feromonami i substancjami działającymi kojąco. Nie są to leki uspokajające i otumaniające psa, a jedynie środki na uspokojenie i stres, które zmniejszają u niego poziom hormonów stresu, ułatwiając adaptację do warunków. Są one dostępne nie tylko w formie tabletek czy past, ale również płynów z adapterami elektrycznymi lub obroży.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zwykle ok.
2024-06-16
Jak zawsze OK
pixel