Darmowa dostawa od 50,00 zł

Pilobezoary u kotów, czyli zakłaczenie kota, objawy i pomoc

2016-07-18
Pilobezoary u kotów, czyli zakłaczenie kota, objawy i pomoc
Każdy właściciel kotów przynajmniej raz spotkał się z problemem kłaczków, fachowo zwanych pilobezoarami. Te zbite kule włosowe w kocim przełyku potrafią narobić wiele kłopotów, dlatego warto wiedzieć, jak pomóc kotu się ich pozbywać.

Problem kul włosowych dotyczy każdego kota, przede wszystkim z uwagi na fakt, że jest to zwierzę z natury czyste. Walka z kulami włosowymi powinna być intensywniejsza zwłaszcza u kotów silnie liniejących albo długowłosych w ich przypadku pilobezoary mogą sprawiać nie lada trudności.

Czym są i jak powstają kule włosowe

Sierść kota trafia do jego układu pokarmowego podczas wylizywania, czyli codziennego zabiegu higienicznego, przeprowadzanego przez każdego kota. Taka sierść w formie niewielkich kłaczków, czyli zbitych kulek z włosów, zazwyczaj wydalana jest z kałem albo po prostu odkrztuszana przez kota i usuwana wraz z wymiotami. Jeśli jednak włosów jest dużo, w żołądku powstają pilobezoary, które podrażniają błonę śluzową i powodują poważne stany zapalne układu pokarmowego. Zaleganie takich kul włosów może powodować m.in. utratę apetytu, podniesioną temperaturę ciała, osowiałość, ale również kaszel. W takich sytuacjach niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii, bo stan taki może być zagrożeniem życia kota. Z tego powodu warto wspomagać usuwanie pilobezoarów w naturalny sposób.
Sprawdź akcesoria do czesania i pielęgnacji sierści u konta w naszym sklepie zoologicznym.

Jak wspomóc usuwanie pilobezoarów?

Przede wszystkim dobrze jest kota regularnie czesać, dotyczy to zwłaszcza kotów długowłosych, u których, z uwagi na długość sierści, pilobezoary tworzą się szybciej i łatwiej. Nadal jednak kot będzie połykał część wylizanej szorstkim językiem sierści, dlatego istotne jest, aby wspomóc jej wydalanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to wybór karmy, która wspomaga usuwanie pilobezoarów dzięki specjalnym dodatkom żywieniowym. Jeśli kot ma jednak ulubiony rodzaj karmy, to zwykle to rozwiązanie nie zadziała. W takim przypadku dobrze jest wybierać smakołyki dla kotów, których celem jest eliminacja kul włosowych w układzie pokarmowym. Jeśli problem jest nasilony, można wspomóc się specjalną pastą, którą podaje się bezpośrednio do kociego pyszczka ? działa ona najskuteczniej i najszybciej ze wszystkich metod.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-31
Szybko sprawnie polecam
2024-07-24
polecam!!!!
pixel