Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podkłady do klatki dla gryzoni i małych zwierząt

2017-03-15
Podkłady do klatki dla gryzoni i małych zwierzątPodkład danego rodzaju możemy zastosować na całej powierzchni kuwety albo tylko w niektórych jej miejscach. W ten sposób cała kuweta może być pokryta matą, podczas gdy jeden kąt z plastikową kuwetą będzie zawierał dobrze wchłaniający zapachy żwirek.

Trociny czy żwirek?

Jeśli zdecydujemy się na klasyczny żwirek jako uzupełnienie do klatki gryzonia czy królika, to powinien on zdecydowanie mieć dwie cechy: być niezbrylający oraz drewniany. Najlepiej sprawdzą się żwirki ekologiczne, zwłaszcza że niektóre zwierzęta mogą próbować je jeść. W takim wypadku należy postawić na żwirek dodatkowo bezzapachowy, ponieważ aromat mógłby zaszkodzić zwierzakowi. Wersje aromatyzowane będą jednak doskonałe przy hodowli np. niekastrowanych samców myszy czy szczurów. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów podłoży do klatek są oczywiście trociny. W wielu przypadkach sprawdzają się bardzo dobrze, zwłaszcza jako gruba warstwa podłoża dla gatunków lubiących kopać tunele, m.in. chomików. Do wyboru mamy trociny bezzapachowe i aromatyzowane. Ta forma podkładu nieźle wchłania zapach i jest zdecydowanie najkorzystniejsza pod względem ceny. Jednocześnie jednak trociny mogą pylić, co u niektórych zwierząt wywołuje alergie czy problemy z oddychaniem i wzrokiem.

A może bawełna albo siano?

Generalnie ściółka bawełniana jest coraz bardziej popularna, ale warto zwracać uwagę, aby dla małych zwierząt o delikatnych łapkach była to bawełna oczyszczona z łusek. Inaczej może powodować niewielkie ranki. Bawełna jest bardzo chłonna, ale sama z siebie kiepsko izoluje zapachy. Sprawdzi się jednak jako dodatek do podkładu, np. dla gatunków lubiących mościć własne gniazdka w dostępnych miejscach. Oczyszczona i ekologiczna, będzie doskonała dla zwierząt cierpiących na alergie. Bardzo popularnym wypełnieniem jest sianko. Zanim jednak dodamy je do klatki, upewnijmy się, że jest oczyszczone z ewentualnych zanieczyszczeń – większość gatunków gryzoni i małych zwierząt będzie je wykorzystywać również w celach spożywczych. Siano warto regularnie wymieniać, bo zamoczone będzie szybko psuć się i namnażać bakterie.

Kąpiele w cenie

Niektóre zwierzęta, np. szynszyle, uwielbiają kąpiele. Są one im potrzebne również z uwagi na naturalny instynkt. W takim przypadku dobrze jest wydzielić zwierzakowi miejsce, w którym może zażywać codziennych kąpieli. Takie miejsce wypełniamy specjalnym piaskiem albo pyłem kąpielowym. Jest on oczyszczony z zanieczyszczeń, lekko absorbuje wszelką wilgoć, a przy tym usuwa ze skóry zwierząt nadmiar łoju, pełniąc funkcję oczyszczającą.

Nowoczesne podkłady

Choć w zasadzie wymieniliśmy najpopularniejsze formy podkładów do kuwety czy miejsca wygospodarowanego na konkretne aktywności, warto poświęcić chwilę ciekawym nowościom. Należą do nich m.in. specjalne maty wykonane z włókien konopnych. Są one całkowicie biodegradowalne, a ich zalet należy brak pylenia, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku zwierząt cierpiących na alergię. Ciekawą alternatywą są ściółki w formie włókien celulozowych, często barwionych na różne kolory. Takie podłoże będzie zdobiło klatkę i sprawdzi się do moszczenia gniazd, jednakże powinno być stosowane u zwierząt całkowicie zdrowych z uwagi na zastosowane naturalne barwniki.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-04-23
Polecam
pixel