Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Prawidłowa zmiana karmy na nową

2017-01-19
Prawidłowa zmiana karmy na nowąKażdy właściciel psa staje przed wyborem idealnej karmy dla swojego podopiecznego. Wraz z upływem czasu spotykamy się z sytuacją kiedy należy zmienić dotychczas podawany pokarm na nowy.

Jakie są przyczyny zmiany karmy?


Powodów dla którego zmiana karmy jest potrzebna możemy znaleźć wiele w zależności od indywidualnych potrzeb psa, jego stanu zdrowia czy też przekonań właściciela. Do najczęstszych przyczyn zmiany karmy możemy zaliczyć wiek zwierzęcia, problemy żołądkowe czy występujące dość często alergie. Zdarza się także, że podawana dotychczas karma , którą na początku pies jadł ze smakiem może się mu z czasem po prostu znudzić co wywiera na właścicielu presję zmiany smaku w obrębie jednej firmy lub decyduje się całkowicie na zakup nowej marki.

Poznaj sprawdzony sposób na prawidłową zmianę karmy

Każdy właściciel psa chce dla niego wszystkiego, co najlepsze. Z tego powodu też istotne jest, aby zmiana karmy przebiegała w sposób możliwie najmniej powodujący problemy trawienne czy potencjalne schorzenia zdrowotne. Dotychczas zalecanym sposobem zmiany żywienia było mieszanie pokarmów i podawanie w coraz mniejszych proporcjach karmy starej, a w coraz większych – nowej. Dziś sposób ten wzbudza sporo kontrowersji choćby z uwagi na fakt, że może powodować szkodliwe nagromadzenie konserwantów różnych marek w psim organizmie. To z kolei może mieć nieprzyjemne efekty pod postacią bolesności brzucha, biegunek czy wymiotów. O wiele zdrowszym sposobem, który pozwoli psu w podobnym, a nawet krótszym czasie (do 5-7 dni) uporać się z nowym rodzajem pokarmu będzie odstawienie dotychczasowej karmy i podanie nowej w kolejnym posiłku. W ten sposób pokarmy różnych marek nie są mieszane, konserwanty nie występują przez dłuższy czas w jednej porcji żywieniowej, co przekłada się na lepsze samopoczucie psa. Co więcej, taka metoda wcale nie powoduje większej ilości perturbacji żołądkowo-jelitowych aniżeli stopniowe wprowadzanie pokarmu.

Tych błędów się wystrzegaj

Zarówno przyspieszanie powyższego procesu przechodzenia na nową karmę jak i wydłużanie tego czasu nie jest wskazane. Tydzień, który poświęcamy na zmianę diety jestnajbardziej optymalnym czasem i charakteryzuje się najmniejszym ryzykiem wystąpienia problemów czy niechęci ze strony zwierzaka. Należy pamiętać aby unikać zmiany diety w sytuacjach kiedy pies może być pod wpływem stresu takich jak pobyt na wakacjach, transport, przeprowadzka czy czas kiedy zwierzak jest pod chwilową opieką innej osoby.

Do każdego czworonożnego przyjaciela powinniśmy podejść indywidualnie. Niestety nie istnieje na świecie jedna idealna karma a każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe. Jednego jesteśmy pewni – każdy czas poświęcony na opiekę nad naszymi pupilami nie będzie czasem straconym.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
polecam!!!!
2024-07-19
POLECAM
pixel