Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przedsionek, taras, weranda - psie budy

2018-08-10
Przedsionek, taras, weranda - psie budy

Ważne jest zastosowanie

Zastosowanie, czyli określenie, jak często i w jakich celach pies korzysta z budy. Są czworonogi, które w budzie spędzają jedynie czas pod nieobecność właścicieli. Inne z kolei będą tam mieszkały przez większość roku, dlatego potrzebują odpowiednich modyfikacji. W jeszcze innych przypadkach buda może być np. jedynie opcjonalnym miejscem odpoczynku, bo pies ma stały dostęp do domu.

Gdy określimy, jakie jest zastosowanie, konstrukcja budy dla psa będzie łatwiejsza do wyboru. Przykładowo, buda dla psa z przedsionkiem jest dobrym wyborem, gdy pies na dworze zostaje również przy cięższych warunkach atmosferycznych. To sprawia, że potrzebna nam będzie większa buda dla psa – wymiary bowiem zależne są również od dodatkowych funkcjonalności. Jeśli mamy z kolei dwa czworonogi, to podwójna buda dla psa zajmie nam jeszcze więcej miejsca i będzie potrzebowała unikalnych rozwiązań. Z tego powodu zastosowanie budy ma wpływ nie tylko na jej wymiary, ale też dodatkowe, praktyczne opcje.

Przedsionek – dlaczego jest istotny?

Warto wiedzieć, z jakiego powodu niektóre rozwiązania są szczególnie ważne w przypadku, gdy wybieramy psie budy. Przede wszystkim przedsionek stanowi doskonały sposób na dodatkową izolację budy przed warunkami atmosferycznymi. Szczególnie warto wybierać rozwiązania, w których wejście do właściwej komory budy znajduje się na ścianie leżącej pod kątem prostym do tej, na której leży wejście do samego przedsionka. W ten sposób nawet przy silnym wietrze istnieje spora szansa zachowania przyjemnych warunków we właściwej komorze. Oczywiście, rozwiązanie to można dodatkowo ulepszyć, np. wieszając specjalną kotarę czy drzwi uchylne u wejścia do przedsionka. Co więcej, buda dla psa z przedsionkiem jest właściwie jedynym rozwiązaniem konstrukcyjnym polecanym w przypadku czworonogów mieszkających na dworze przez praktycznie cały rok, prócz ekstremalnych warunków.

Przedsionek przynajmniej z trzech stron jest zabudowany, choć zazwyczaj stanowi po prostu dodatkową komorę, porównywalną z tą właściwą. Zdarza się, że w bardzo dużych projektach bud z zastosowanymi szybami czy plastikowymi wstawkami zapewniającymi przezroczystość wejście do przedsionka jest dodatkowo zamykane. To dobre rozwiązanie w przypadku psów, które nie posiadają kojca, a czasami wymagają zamknięcia w jednym miejscu, np. na czas otwarcia bramy.

Taras i weranda – czym się różnią?

Zależnie jaka odpowiada naszym wymaganiom buda dla psa, projekt może obejmować m.in. taras (bardziej popularne) oraz werandę (rzadziej spotykane). Czym te dwa rozwiązania się różnią? Taras jest nieosłonięty oraz niezadaszony, przez co zazwyczaj służy psu po prostu do wylegiwania się w słoneczne dni. Jest natomiast izolowany od podłoża. Weranda z kolei ma wszystkie cechy, które posiada taras, plus dodatkowo jest zadaszona oraz zabudowana przynajmniej z jednej strony. W ten sposób chroni psa nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również deszczem czy silnym wiatrem. Zarówno w tarasie, jak i na werandzie można wbudować miski dla psa; konstrukcja budy dla psa może to ułatwić, proponując montaż w ścianie zewnętrznej albo w dodatkowym, przykręcanym do podłoża stojaku. W przypadku werandy to rozwiązanie sprawdza się lepiej, bo do wnętrza misek nie napada deszcz czy śnieg, a woda wystawiona w lecie nie nagrzeje się nadmiernie.