Przygotuj psa lub kota na nadejście wiosny
2020-04-08
Przygotuj się na powitanie wiosny
Choć zima nie dała się nam bardzo we znaki, to marzec postanowił być zgodny ze znanym przysłowiem. Miesza wyższe i niskie temperatury, silny wiatr i piękne słońca, a także okrasza wszystko deszczem. Jak przygotować w takich warunkach swojego pupila do wiosny? Sprawdź już teraz!Zadbaj o sierść swojego zwierzaka
Zmienna pogoda sprawia, że dbanie o komfort cieplny i porządny wygląd psa staje się jeszcze bardziej problematyczne. Deszcz nie sprzyja dobrej kondycji sierści, bez względu na jej rodzaj, a rosnące temperatury mogą spowodować, że Twój pupil szybko zacznie linieć. Wyprzedź te wydarzenia i przygotuj się na nie! Pamiętaj, że regularne czesanie i strzyżenie pomogą Ci usunąć nadmiar psiej sierści i zniwelują problem związany z jej wypadaniem, a co za tym idzie – bałaganem w domu. Jeśli to konieczne, zadbaj o czystość okrywy. W tym przypadku sprawdź, które szampony dla psa pasują do jego typu sierści, a następnie przeprowadź kąpiel. Wcześniej uczesz pupila, aby usunąć z sierści większe zanieczyszczenia. Pamiętaj też o tym, żeby takie czynności wykonywać po ostatnim spacerze, a na noc zapewnić psu ciepłe miejsce, by sierść miała czas wyschnąć. Jeśli chcesz zapobiec tworzeniu się kołtunów, pomocne mogą być odżywki dla psa. Możesz wybrać produkty spłukiwane albo takie w sprayu, idealne do regularnej pielęgnacji. Pamiętaj też o tym, że wiosna to okres, kiedy wiele suczek dostaje cieczki. Jeśli chcesz zapobiec spacerom ze stadem niechcianych adoratorów, zainwestuj w produkty higieniczne, na przykład preparaty maskujące zapach i specjalne majtki dla psa.Uważaj na kleszcze!
Zima w tym roku nie była sroga, a to oznacza, że kleszcze już jakiś czas temu zaczęły atakować. Ich ugryzienia są dla psów nie tylko nieprzyjemne, ale również – a może przede wszystkim – niosą za sobą ryzyko chorób. Co więcej, pies może przynieść kleszcza na swojej sierści do domu, co sprawi, że wszyscy domownicy będą narażeni na jego ugryzienie. Aby temu zapobiec, warto wybrać odpowiednie odstraszacze kleszczy i pcheł. Dzięki nim Twoje zwierzę będzie całkowicie bezpieczne i chronione przed możliwością przyniesienia do domu niechcianego gościa. Co więcej, takie rozwiązanie jest bezpieczne dla jego zdrowia. Jeśli chcesz zyskać dodatkową pewność, że pies jest chroniony przed tymi pajęczakami, wybierz również preparaty na pchły, kleszcze i pasożyty. Mają one wiele różnych form, od tabletek zaczynając, a na kroplach spot-on kończąc. Sprawdzą się tam, gdzie pies przebywa na terenie odznaczającym się dużą inwazją kleszczy. Pamiętaj też, jak ważne jest zabezpieczenie wychodzącego kota. Miej jednak na uwadze, że wiele substancji aktywnych stosowanych w tego rodzaju środkach jest toksycznych dla kotów. Z tego powodu zawsze pamiętaj, aby wybierać preparaty na pchły, kleszcze i pasożyty specjalnie z myślą o tych zwierzętach.Czas porządków – jak skutecznie posprzątać?
Każdy opiekun zwierząt domowych wie, jak ważnym elementem komfortowego życia ze zwierzakiem jest utrzymanie czystości. Wiesz już, jak pielęgnować sierść i zapobiegać inwazji pasożytów. Co jednak z czystością różnych powierzchni? Jeśli masz kota, który załatwia się do kuwety w domu, na pewno chcesz utrzymać świeży zapach w jej okolicy. Pomóc Ci w tym mogą rozmaite preparaty, których zadaniem jest usuwanie zapachów. Gwarantują one zarówno wrażenie czystości wokół kuwety, jak też w każdym miejscu, które kot zanieczyści przypadkowo, na przykład wskutek choroby. Z kolei posiadaczom małych zwierząt – gryzoni, królików – powinno zależeć na czystości w klatce, bo to ona przekłada się na zdrowie pupila. Szybko poprawisz higienę, jeśli do czyszczenia wybierzesz środki do dezynfekcji. Usuną one nie tylko zabrudzenia, ale też bakterie, grzyby i wszystkie inne, niekorzystne substancje. Do czyszczenia klatek dla ptaków warto wybierać nietoksyczne preparaty czyszczące, ułatwiające usuwanie odchodów i pozostawiające świeży zapach. Aby zadbać o dobrą kondycję zwierząt akwariowych, również należy regularnie przeprowadzać zabiegi higieniczne. Pomocne w tym zakresie będą akcesoria do czyszczenia, ułatwiające na przykład usuwanie mułu z dna.Sterylizacja – przygotuj psa lub kota
W marcu wiele gabinetów weterynaryjnych oferuje tańsze zabiegi sterylizacji. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli masz zwierzę niehodowlane, aby zapobiec jego przypadkowemu rozrodowi i ograniczyć stres związany z przechodzeniem okresu ruj i cieczek. Pamiętaj, aby przed umówionym zabiegiem dokładnie sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia, a dodatkowo przygotować też akcesoria, które mogą się przydać. Na pewno przydatne są ubranka pooperacyjne, które dobrze jest dobrać do gatunku oraz rozmiaru samego zwierzęcia. Jeśli musisz zostawić podopiecznego samego przed wyjęciem szwów, koniecznie wybierz odpowiednie kołnierze ochronne, które uniemożliwią mu rozlizanie rany i zrobienie sobie sporej krzywdy. Zapytaj lekarza, czym możesz wspomóc gojenie ran u kotów i psów – niektóre preparaty są bezpieczne i znacznie przyspieszają powrót zwierzęcia do zdrowia. Przydać może się również mokra karma dla kotów lub psów – zwłaszcza w przypadku wrażliwych zwierząt, które po narkozie niechętnie wracają do jedzenia. Jeśli musisz zostawić zwierzę samo po zabiegu, ogranicz mu pole do manewru, wykorzystując klatki dla psów. Pamiętaj, aby przedtem przyzwyczaić pupila do nowego lokum na czas rekonwalescencji.
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2020