Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Psy z włosami – jak dbać jesienią?

2018-09-28
Psy z włosami – jak dbać jesienią?Regularna pielęgnacja psa posiadającego sierść w typie zbliżonym do ludzkiego włosa zapewnia przede wszystkim jej dobrą jakość. Dokładnie i często wykonywane podstawowe zabiegi pielęgnacyjne znacznie ograniczają konieczność dodatkowego, specjalnego dbania o psa w okresie jesiennym. Nie każdy pies ma jednak włos dobrej jakości, czy wynika to z genetyki, czy zaniedbań w pielęgnacji.

Podstawy są ważne

Istnieją dwa (w porywach do trzech) zabiegi pielęgnacyjne, które są podstawą w przypadku psów z włosami. Przede wszystkim jest to wyczesywanie. W zależności od rodzaju włosa należy wybrać odpowiednia szczotkę albo grzebień do czesania sierści krótkiej, kręcącej się albo długiej i prostej. Drugim z zabiegów są regularne kąpiele; sierść tego rodzaju po prostu przetłuszcza się, co powoduje, że wygląda nieestetycznie, sprawia wrażenie ciężkiej i bardzo nieprzyjemnie pachnie. Niektóre rasy psów z włosami wymagają czesania nawet dwa razy dziennie i kąpieli powtarzanych co tydzień. Trzecią z czynności, niezbędną przy większości psów z włosami, jest suszenie ich suszarką. Zapobiega to samodzielnemu wysychaniu włosa, który może się filcować, skręcać, kołtunić czy po prostu falować, co pogarsza wygląd psa i utrudnia pielęgnację na co dzień.

Jeśli do tych podstaw dodamy właściwe żywienie czworonoga oraz dbałość o jego zdrowie, to – przy odrobinie szczęścia ze strony genetyki – zyskamy czworonoga o mocnym, nie wymagającym specjalnych, dodatkowych zabiegów włosie.

Co pogarsza jakość włosa, w tym jesienią?

Pomijając wymienione wyżej kwestie, bardzo jakość włosa obniża się po zgoleniu go maszynką – dlatego w przypadku większości ras, zwłaszcza tych, gdzie włos jest długi, zaleca się cięcie nożyczkami u wyspecjalizowanego fryzjera psiego, tzw. groomera. Po zgoleniu latem sierść odrasta na zimę, jednak nie na tyle szybko, aby zdążyła narosnąć dobrej jakości okrywa. W ten sposób psu nie tylko jest zimno przy niższych temperaturach, ale również jego włos wymaga o wiele bardziej czasochłonnej pielęgnacji.

Warto uważnie dobierać jesienią wszelkie akcesoria, zwłaszcza zabudowane szelki czy ubrania dla psów. Wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z materiałem, który będzie regularnie pocierał włos w jednym miejscu mogą doprowadzić do tworzenia się kołtunów. Dla psa będzie to zwłaszcza bolesne w okolicach pachwin, gdzie kołtun może prowadzić do podrażnienia skóry.

Jesień to przede wszystkim niższe temperatury, deszczowe dni, ale również sporo różnych liści i naturalnych resztek roślinnych zalegających na trawnikach. Bardzo łatwo wczepiają się one w sierść, a potem trudno jest je wyczesać, szczególnie gdy pies nie przywykł do poważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak dbać o psy z włosami jesienią?

Przede wszystkim nie należy zaniedbywać standardowej pielęgnacji, bo jest ona podstawą przez cały rok. Warto dodać suplementację kwasami tłuszczowymi nienasyconymi, które pomogą utrzymać dobrą kondycję włosa przy gorszej pogodzie.

Jeśli chcemy zapobiegać nadmiernemu namakaniu włosów oraz tworzeniu się kołtunów czy filcowaniu przy kontakcie np. z resztkami liści leżącymi na trawnikach, dobrym sposobem będzie zastosowanie odpowiednich masek. Mają one formę sprayów, które można rozpylić na okrywie celem ochrony jej przed działaniem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj maski stosuje się przede wszystkim na końcówki włosa czy w newralgicznych miejscach, choćby w pachwinach i przy opuszkach łap. Po spacerze warto psa dokładnie wyczesać, aby usunąć z jego sierści wszelkie ciała obce.

Do regularnych kąpieli warto wykorzystywać kosmetyki ułatwiające rozczesywanie włosa, a w razie potrzeby również odżywki, które zapobiegają jego plątaniu. Pies z długimi włosami może potrzebować również specjalnych preparatów utrzymujących włos prostym – falowanie będzie nie tylko nieestetyczne, ale również może powodować problemy z rozczesywaniem.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
polecam!!!!
2024-07-19
POLECAM
pixel